NSF – co oznacza ten certyfikat?

31 sierpnia 2021 0

Autor:

Z produktami utrzymania ruchu można mieć styczność w wielu miejscach. Takie produkty bardzo często mają kontakt z żywnością, lecz wszystko opiera się w tym zakresie na tzw. gwarancji NSF. Jest to skrót od National Sanitary Foundation, która jest amerykańską organizacją do spraw wydawania certyfikatów jakościowych. Zajmuje się też wykonywaniem rozmaitych testów. Certyfikaty wydawane przez NSF są honorowane w wielu zakątkach współczesnego świata, w tym również na terenie Polski.

Co to jest certyfikat NSF?

Z certyfikatem NSF można się spotkać przede wszystkim na nowocześnie projektowanych urządzeniach oraz opakowaniach. Jeśli taki certyfikat tam widnieje oznacza to jedno – produkty i urządzenia wykazują się wysokim poziomem bezpieczeństwa i spełniają wszelkie normy jakościowe. Nie ma żadnych przeciwwskazań, co do ich wykorzystywania, np. na terenie poszczególnych zakładów. Jak widać warto zachować pod tym kątem wzmożoną czujność.

Korzystanie ze znaku NSF nie jest jednak proste, ponieważ na samym początku trzeba przejść przez szereg procedur, testów i kontroli. Zakłady produkcyjne poddawane są różnorodnym kontrolom i obserwacjom. Odpowiadają za to specjalnie przeszkoleni fachowcy. Pozytywna reakcja z ich strony sprawia, że na urządzeniach i opakowaniach pojawia się wspomniany znak NSF. Dla zakładów produkcyjnych to bardzo duże udogodnienie, szansa na spory rozwój i możliwość pozyskania wielu nowych klientów. Każdy może sprawdzić, jakie produkty lub urządzenia otrzymały pozytywną ocenę ze strony NSF i odznaczają się takim certyfikatem. Wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową National Sanitary Foundation.

Przemysł spożywczy a kategorie dopuszczenia do użytkowania – jakie kategorie są najbardziej popularne?

W przemyśle spożywczym odnotowuje się obecnie różnorakie kategorie dopuszczenia do użytkowania. Zdecydowanie najbardziej popularne są:

A7 – produkt może być swobodnie wykorzystywany przede wszystkim jako środek czyszczący. Można go też stosować w przypadku polerowania powierzchni, które nie mają żadnego kontaktu z żywnością. Nie powinien mieć żadnej styczności z produktami spożywczymi oraz materiałami, które służą do ich skutecznego pakowania. Należy tego bezwzględnie przestrzegać, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Produkty spożywcze nie mogą mieć też styczności z emitowanym przez związek zapachem,

C1 – z tego produktu można korzystać przede wszystkim na wszelkich obszarach przetwarzania wyrobów niejadalnych. Znajduje zastosowanie m.in. w zewnętrznych zakładach przetwórstwa. Charakterystyczny zapach w żadnym stopniu nie powinien przenikać do żywności. Jeśli użyje się go na urządzeniach, które później będą mieć styczność z żywnością, należy go z nich bardzo dokładnie zmyć. Urządzenia muszą być precyzyjnie wyczyszczone, dlatego odpowiadają za to prawdziwi profesjonaliści,

A8- trzecia z popularnych kategorii. Znajdujące się w niej produkty mogą być używane jako środki odtłuszczające, np. przy urządzeniach do obróbki termicznej żywności. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze to, że każdorazowe użycie produktu powinno się zakończyć dokładnym przemyciem powierzchni przy użyciu wody pitnej.

Jak widać jest to dość skomplikowane, ale posługiwanie się powyższymi wskazówkami sprawi, iż zakłady produkcyjne nie popełnią żadnych błędów.

Z jakimi jeszcze kategoriami dopuszczeń do przemysłu spożywczego można mieć styczność?

Podane wyżej kategorie są zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione, ale nie oznacza to, że nie ma innych. Oto kilka mniej popularnych, ale równie istotnych.

Kategoria H1 oznacza, iż produkt może być z powodzeniem dopuszczony jako smar i umożliwiony jest przy tym okazjonalny kontakt z żywnością. Związek ten zdecydowanie najczęściej jest wykorzystywany przy maszynach do przetwarzania żywności, ponieważ ma właściwości odrdzewiające. Musi być usunięty z urządzenia poprzez wytarcie lub bardzo dokładne umycie.

Kategoria H2 to produkt pełniący funkcję środka smarnego, którego absolutnie nie można dopuścić do kontaktu z żywnością. Związek ten może być powłoką antykorozyjną i zapobiega przywieraniu.

Są jeszcze kategorie P1 (preparat uszczelniający, który nie może mieć bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z wodą pitną i żywnością – tyczy się to także oparów), NSF/ANSI STANDARD 61 i DVGW (chodzi przede wszystkim o oleje do cięcia i wiercenia oraz środki uszczelniające – bardzo często stosowane w instalacjach i urządzeniach gazowych).

Nie da się ukryć, że na takich kategoriach trzeba się po prostu bardzo dobrze znać, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnego błędu. Zakłady produkcyjne muszą się bardzo postarać, aby uzyskać certyfikat NSF, dlatego nie obejdzie się bez długotrwałych testów oraz regularnych kontroli. Produkty utrzymania ruchu muszą być zgodne z obowiązującymi normami jakościowymi i bezpieczeństwa (tak, aby mieć kontakt z żywnością), dzięki czemu nie będą stanowić zagrożenia dla odbiorców. Jak widać kategorii dopuszczenia do użytkowania w przemyśle spożywczym jest dość dużo, więc warto je dokładnie przejrzeć i zdobytą wiedzę jak najszybciej przyswoić.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco