Nóż tokarski zdzierak – co to jest, budowa, zastosowanie

26 marca 2021 0

Autor:

Jaki nóż tokarski do obróbki wstępnej (skórkowania)? Jaki nóż tokarski zdzierak do skrawania na duże głębokości w połączeniu z wysokim posuwem? Do takich zastosowań warto wybrać noże i płytki o bardzo dużej wytrzymałości ostrza. Jednym zdaniem – potrzebujesz płytki o dużym kącie naroża, dużym promieniu naroża i ujemnej geometrii.

Nóż tokarski zdzierak – nóż tokarski do obróbki wstępnej

Noże tokarskie do obróbki wstępnej (pot. zdzieraki) stosuje się do zdjęcia wierzchniej warstwy półfabrykatu (skórkowania) oraz do usunięcia z przedmiotu obrabianego większości materiału przewidzianego na naddatek na obróbkę.
Zdzieraki stosowane są do pierwszego toczenia, będącego toczeniem zgrubnym przy pozostawionych dużych naddatkach na obróbkę, lub przy toczeniu średnio dokładnym – przy małych naddatkach na obróbkę.

Duży kąt naroża do dużych posuwów i głębokości

Płytka/krawędź skrawająca noża zdzieraka charakteryzuje się dużą wytrzymałością i dużym kątem naroża. Duży kąt naroża jest jednoznaczny z mocniejszą krawędzią skrawającą, przez co lepiej znosi duże posuwy i wzrost oporów skrawania, powodując jednocześnie większe drgania (chropowatość powierzchni obrobionej).

Rys. 1. Należy stosować płytki o jak maksymalnym kącie naroża z uwagi na wytrzymałość i niezawodność

Płytka o narożach zaokrąglonych

Od promienia naroża płytki/noża tokarskiego wiele zależy w obróbce skrawaniem. Mamy do wyboru różne wartości promienia naroża płytek skrawających danego rodzaju. Wyboru dokonuje się w zależności głębokości skrawania i wartości posuwu. Promień naroża decyduje o chropowatości powierzchni obrobionej, przebiegu łamania wióra i wytrzymałości płytki.

Rys. 2. Do obróbki zgrubnej wybierz płytkę o dużym promieniu naroża

Do obróbki zgrubnej wybieraj płytki o zaokrąglonych narożach (o dużych promieniach naroża), które służą do obróbki na dużą głębokość skrawania na dużych wartościach posuwów.

Zgodnie z zaleceniami producentów, należy wybierać płytki o promieniu naroża równym lub mniejszym od głębokości skrawania.

Do toczenia zgrubnego wybierz płytkę ujemną

Płytki ujemne mają kąt ostrza równy 90° (kąt przyłożenia normalny płytki 0°), natomiast w przypadku płytek dodatnich kąt ostrza jest mniejszy od 90° (na przykład kąt przyłożenia normalny płytki 7°).

Rys. 3. Sposób mocowania i kąt przyłożenia płytki ujemnej w oprawce.

Do toczenia zgrubnego należy wybrać płytkę o ujemnej geometrii, dzięki czemu uzyskuje się zerowy kąt przyłożenia płytki. Ujemne płytki tokarskie charakteryzują się dużą wytrzymałością ostrza i stanowią pierwszy wybór do toczenia zewnętrznego.

Nóż tokarski zdzierak dostępny jest w EBMiA.pl

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Rodzaje noży tokarskich – budowa i zastosowanie

Oznaczenie noże i płytek tokarskich

Nóż tokarski do gwintów

Noże tokarskie do metalu

Nóż tokarski przecinak

Nóż tokarski wytaczak

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco