Nóż tokarski do fazowania

26 marca 2021 0

Autor:

Fazowanie wykonuje się poprzez usunięcie materiału na krawędzi detalu (przedmiotu), najczęściej poprzez obróbkę skrawaniem przy użyciu noży tokarskich, wierteł
Wymiar fazy definiuje się na rysunku technicznym przez określenie kąta i długości, na której ma być zrobiona faza, np. 1×45°. Z reguły fazuje się wałki i otwory, ułatwia to montaż oraz wpływa na estetykę wykonania.

Rys. 1. Na rysunku technicznym wymiary fazy definiuje się przez określenie długości i kąta fazy (na żółto)

Do fazowania skutecznie stosuje się tradycyjne noże i płytki do toczenia wzdłużnego i wytaczaki. Z racji tego nie ma potrzeby produkcji dedykowanych narzędzi do wykonywania faz.
Z noży jednolitych (z płytką lutowaną) dobrym wyborem będzie nóż spiczasty do fazowania wałków lub dużych otworów. Tak samo skutecznie można zastosować nóż prosty poprzez obrócenie i przesunięcie w imaku narzędziowym. A do wytoczeń faz w otworach zastosować wytaczak spiczasty lub prosty

Większość noży składanych (składaków) do toczenia zewnętrznego i planowania będzie sprawdzała się w fazowaniu wałków i dużych otworów, z powodzeniem można wybrać któryś z noży do toczenia zewnętrznego sugerując się rycinami poszczególnych rodzajów noży dostępnych w sklepie EBMIA. Do toczenia faz w otworach z powodzeniem można stosować noże składane do toczenia wewnętrznego.

Nóż tokarski do fazowania znajdziesz w sklepie EBMiA.pl

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Rodzaje noży tokarskich – budowa i zastosowanie

Nóż tokarski zdzierak – co to jest, budowa, zastosowanie

Nóż tokarski do gwintów

Noże tokarskie do metalu

Nóż tokarski przecinak

Nóż tokarski wytaczak

Oznaczenie noże i płytek tokarskich

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco