Nawiertak – budowa, rodzaje i zastosowanie

11 września 2018 0

Autor:

Nawiertak jak sama nazwa wskazuje służy do nawiercania, jednak nie do nawiercania otworów, ale najczęściej do wykonywania nakiełków w obróbkach tokarskich, lub centrowania punktu otworu przy obróbce otworów w skośnej płaszczyźnie danego detalu.

Nawiertak budowa

Nawiertak posiada dwa ostrza spiralne o krótkim zasięgu, zaś część chwytowa ma zdecydowanie większą średnicę. Ma to za zadanie eliminować błąd wygięcia ostrza względem części chwytowej, wskutek czego mamy pewność że dane nawiercenie będzie centryczne.

Nawiertaki zastosowanie

Zastosowanie przy nakiełkowaniu wałów w obróbkach zarówno przemysłowych jak i warsztatowych dla krótkich elementów.

W obróbce przemysłowej stosuje się maszyny zwane nakiełczarkami, gdzie na pryzmie maszyny kładziemy półfabrykat, np. pręt o średnicy tam 200mm czy więcej, zależnie od danego procesu technologicznego. Na obu końcach pręta nawiercane są nakiełki, celem „złapania” tegoż pręta w kłach obrabiarki i podparcia z jednej strony koniem tokarskim.

W obróbkach warsztatowych dany detal musi przede wszystkim zmieścić się w otworze przelotowym wrzeciona tak, aby po jego pewnym i mocnym zamocowaniu w szczękach uchwytu, dało się podjechać koniem tokarskim i wykonać centryczny krótki otwór.

Po właściwym mocowaniu przedmiotu w szczekach obrabiarki jego długi wystający koniec w obszarze obróbki obrabiarki podpieramy koniem tokarskim w kle obrotowym. Oczywiście można tu obrabiać również i duże długości prętów przechodzących przez otwór wrzeciona, ale obszar obróbki pręta winien być zabezpieczony właśnie koniem tokarskim. Ma to uzasadnienie na przykład przy obróbce czopów śrub napędowych itp. Przy elementach nieprzechodzących przez otwór wrzeciona, czyli zamocowanych w uchwycie tokarskim i podpartych koniem zazwyczaj uzyskujemy jakieś wały stopniowane itp.

Rodzaje nakiełków

Nakiełki występują w kilku odmianach, miedzy innymi zwykłe typu A ( wg PN-EN ISO 6411) i chronione typu B.

Nakiełki zwykłe

Są najczęściej na końcu obróbki usuwane, tworzone dla niezbyt precyzyjnej obróbki, przy której kieł obrotowy konia danej obrabiarki ma za zadanie tylko zabezpieczać przedmiot obrabiany przed ugięciem osi przedmiotu lub podpierać w celu zabezpieczenia przed jego wypadnięciem z obrabiarki i oberwania w czambuł. Być może i brzmi to nieco zabawnie, ale wypadki z wypadnięciem długiego przedmiotu z uchwytu się zdarzają, zwłaszcza niepodparte elementy. Należy tu stosować ścisły rygor technologiczny, wtedy gdy istnieje konieczność takiej obróbki, np. dla pręta stalowego o długości tam 500mm i średnicy przekraczającej przelot wrzeciona, gdzie od czoła musimy wykonać otwór znormalizowany np. pod łożyskowanie, a wcześniej przygotowaną powierzchnię zewnętrzną z podparciem. Tu na przykład zastosujemy podtrzymkę typu okular.

Nakiełki chronione

Nakiełki chronione są pogłębiane tak, że na wejściu mamy kąt rozwarcia 120 stopni, a wewnątrz szyjkę o długości tam kilku mm – całość odwzorowana do kształtu nawiertaka. Nakiełek chroniony ma taki kształt dlatego, ponieważ kły obrotowe tokarskie nie mogą szczytem opierać się na zakończeniu szyjki otworu, a na powierzchni wejściowej tej rozwartej na 120 stopni.

Nakiełki łukowe typu R

Występują również nakiełki łukowe typu R – rzadko stosowane, głównie w obróbce materiałów trudnoskrawalnych. Mamy również nakiełki nieznormalizowane, których kąt wejścia może się wahać pomiędzy 75 – 90 stopni.

Nawiertaki i rozwiertaki dostępne w naszym sklepie w dziale narzędzia skrawające

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco