Narzędzia stolarskie – co jest niezbędne w fachu stolarza?

10 maja 2018 0

Autor:

Stolarz to jeden z najstarszych zawodów świata. Jego profesja jest o tyle trudna, że w trakcie swej pracy stolarz musi łączyć umiejętności rzemieślnicze razem z artyzmem. Efektywność i poniekąd efektowność pracy zależy w dużej mierze od narzędzi jakimi się posługuje.

Oto lista tych najważniejszych narzędzi stolarskich:

Młotek

Stare porzekadło uczy, iż największa siła tkwi w prostocie. Jak to się ma do popularnego młotka? Otóż narzędzie to pomimo prostej budowy daje stolarzowi szereg możliwości. Można rzec, że jest on czymś na miarę skalpela w dłoni chirurga. Przy wyborze odpowiedniego młotka warto sugerować się jego wagą oraz wymiarami. Uniwersalne młotki posiadają wykończenie w postaci potocznej breszki – łomu, który skutecznie i szybko wyciągnie nawet najgłębiej wbity gwóźdź.

Miara taśmowa

Stolarze, budowlańcy i inni rzemieślnicy miarę taśmową zawsze posiadają przy sobie. Trudno się temu dziwić, bowiem jest ona niezbędna do wykonywania wszelkich prac warsztatowych. Jaką długość powinna mieć uniwersalna miara zwijana? Przyjęło się, iż 3m stanowi absolutne minimum, które sprawdzi się zarówno w małych, jak i nieco większych konstrukcjach. Profesjonalna miara powinna być wyposażona w sprężynę, blokadę oraz blaszkę umocowaną na jej końcu. Te elementy znacznie ułatwiają pracę stolarza.

Nóż z wymiennymi ostrzami

Dlaczego nóż z ostrzami wymiennymi ma znaczną przewagę nad klasyczną formą narzędzia? Głównie ze względu na większą elastyczność oraz ostrość. To wielofunkcyjne narzędzie ręczne sprawdza się doskonale poza pierwotnym przeznaczeniem przy oczyszczaniu, trasowaniu oraz wyznaczaniu linii. Dzięki prostemu mechanizmowi w kilka sekund możemy wymienić ostrze na nowe bez potrzeby dodatkowego ostrzenia.

Dłuto podobnie jak przywołany na wstępie młotek zalicza się do grupy narzędzi pierwotnych. Narzędzie najczęściej stosowane jest w przypadku prac stricte rzeźbiarskich oraz wykończeniowych. Dobrze naostrzone dłuto stanowi gwarancję owocnej pracy – najrozsądniej zainwestować w komplet dłut o różnej wielkości.

Budowa, rodzaje, zastosowanie i jak ostrzyć dłuta do drewna pod adresem: Wkrętak zwany potocznie śrubokrętem to kolejne podstawowe narzędzie stolarza. Istnieje wiele rodzajów wkrętaków – począwszy od krzyżakowych, aż po płaskie z uwzględnieniem wielu poszczególnych rozmiarów. Czym warto sugerować się przy wyborze popularnych śrubokrętów? Przede wszystkim warto zainwestować w ich komplet w celu ułatwienia poszczególnych prac, natomiast jeśli chodzi o aspekt czysto techniczny należy pamiętać, iż wkrętaki z końcówkami hartowanymi odznaczają się znacznie dłuższą żywotnością.

Kątownik uniwersalny

Kątownik jak sama nazwa wskazuje jest znacznie bardziej uniwersalny od swej klasycznej formy. Różnice występują już w samych wymiarach, bowiem kątownik uniwersalny jest o wiele bardziej podręczny i kompaktowy od swego starszego brata. Dodatkowe możliwości owego narzędzia to niejako konsekwencja nieco zmienionej konstrukcji, która pozwala wykorzystywać kątownik jako poziomice. Ceny kątowników uniwersalnych nie są wysokie, dlatego warto zaopatrzyć się w oba warianty.

Strug stolarski

Celem działania owego narzędzia jest w większości przypadków doprowadzenie danej powierzchni do płaszczyzny. Strug wyrównuje powierzchnię poprzez zbieranie cienkich warstw materiału. Profesjonalne strugi stolarskie posiadają mechanizm regulacji, który sprawia, że praca jest znacznie skuteczniejsza i dokładna. Warto pamiętać, że strug w klasycznej formie stanowi pierwotne narzędzie stolarskie.

Ściski stolarskie

Komplet ścisków znacznie ułatwia mocowanie obrabianych elementów stołu razem z odpowiednim ich montażem. Przy wyborze należy sugerować się przede wszystkim rozmiarami oraz rodzajem, ponieważ istnieją formy klasyczne oraz tzw. ściski szybkiego montażu. Te drugie działają błyskawicznie i są bardziej podręczne, lecz charakteryzują się mniejszym naciskiem.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Wyposażenie warsztatu stolarskiego – jak urządzić?

Wyposażenie warsztatu samochodowego – lista, ile kosztuje?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco