Narzędzia do obróbki drewna

10 października 2019 0

Autor:

W pracy stolarza bardzo ważna jest dokładność, a także cierpliwość, ponieważ drewno to materiał niezwykle delikatny i wymagający. By praca mogła przebiegać szybciej oraz efektywniej, warto zainwestować w wysokiej jakości narzędzia. Funkcjonalne narzędzia do obróbki drewna to niezbędnik każdego stolarza.

Tarnik – najlepszy pilnik do drewna

Tarnik to doskonały pilnik do drewna, który choć z pozoru przypomina narzędzie do metalu, w rzeczywistości świetnie sprawdza się w pracach stolarskich. Element piłujący wyposażony jest w większe ząbki – dobrze przystosowane do pracy z miękkim drewnem. Tarniki mogą mieć różne kształty i wielkości, dlatego można je precyzyjnie dobrać do rodzaju wykonywanej pracy. Dzięki temu efekty pracy są jeszcze lepsze. Wśród typów tarników wyróżniamy tarniki płaskie, okrągłe, półokrągłe oaz trójkątne.

Jaką piłę do drewna wybrać?

Wybór konkretnego rodzaju piły zależy oczywiście od potrzeb jej użytkownika. Na rynku można znaleźć przeróżne modele, które różnią się od siebie kształtem, budową, czy też zastosowaniem. Dzięki temu każdy stolarz będzie w stanie z łatwością dobrać piłę do konkretnego rodzaju drewna, a także do sposobu cięcia.

Do czego służą piły ramowe?

W przypadku pił ramowych na uwagę zasługują przede wszystkim ramówka oraz włośnica. Pierwsza z nich wyposażona jest w duże zęby, dzięki czemu sprawdza się przy wycinaniu desek lub fornirów z belek drewnianych. Jedną z części składowych ramówki jest napinacz, odpowiadający za dobre naciągniecie brzeszczotu, dzięki czemu znajduje się on w odpowiednim miejscu w czasie cięcia. Z kolei, jeśli chodzi o włośnicę, sprawdza się ona przy wycinaniu skomplikowanych elementów, a także do prac modelarskich. Wyposażona jest w wąski brzeszczot i niewielkie zęby, dzięki czemu sprawnie wykonuje precyzyjne prace.

Dłuto – niezbędnik każdego stolarza

Dłuto to narzędzie, które jest po prostu niezbędne w pracy każdego stolarza. Pozwala na dokładne modelowanie drewnianych elementów szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Bardzo przydaje się podczas tworzenia wpustów oraz gniazd, w których umieszcza się inne elementy wykonane z drewna. Popularnym zastosowaniem dłuta jest również rzeźbienie w drewnie, a także obróbka elementów drewnianych. Na rynku można znaleźć naprawdę bogaty wybór różnych typów dłut. Osobom początkującym poleca się zainwestowanie w kilka różnych rodzajów płaskich lub półokrągłych dłut.

Piły jednouchwytowe – czym się charakteryzują?

Jeśli chodzi o piły jednouchwytowe, to zdecydowanie najpopularniejsze wśród nich są otwornice, płatnice oraz grzbietnice. Ich zastosowanie można wywnioskować już z nazw, jakie posiadają. Otwornice bowiem mają brzeszczot ze szpiczastym zakończeniem i wykorzystywane są do wycinania otworów oraz złożonych kształtów łukowatych. Płatnice z kolei używane są w celu przecinania w poprzek belek, jak również desek. Wyposażone są w zęby średniej wielkości, które świetnie sprawdzają się podczas przecinania dużych elementów. W sklepach można znaleźć też płatnice z małymi zębami. Te są za to idealne do przecinania listew i innych małych elementów. Na koniec zostały grzbietnice, które cechują się wysoką precyzją pracy. Stosowane są podczas przecinania niedużych elementów, np. drewnianych wałków czy listew.

Co to jest przyrżnia stolarska?

Przyrżnia stolarska służy do przycinania zakończeń dłuższych elementów pod różnym kątem. To urządzenie sprawdza się świetnie podczas docinania listewek wykańczających, które znajdują się przy podłodze. Dzięki temu złączenie ze sobą dwóch elementów pod odpowiednim kątem jest bajecznie proste. Poza tym, że przyrżnie stolarskie występują w modelach ze stałymi kątami, można je także znaleźć z kątami, które są ustalane w zakresach od 90 do 45 stopni, co jeden stopień.

Papier ścierny – przydatny atrybut stolarza

Na koniec kilka słów o papierze ściernym, który bardzo często wykonuje niezwykle ważną pracę w procesie obróbki drewna. Za jego pomocą można z łatwością dopasować elementy drewniane podczas prac końcowych, ale nadaje się także do obróbki wstępnej. Papier ścierny ma różne zastosowanie i właśnie z tego względu różni się gradacją, czyli wielkością ziarenek ściernych, które znajdują się na jego powierzchni. Jeśli odwrócimy papier, znajdziemy tam oznaczenie liczbowe – im mniejsza liczba, tym większe grudki ścierne. Najczęściej stosowana gradacja to 120.

Narzędzia do obróbki drewna kupisz w dziale narzędzia ręczne

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco