Nagrzewnica gazowa, elektryczna czy olejowa?

24 marca 2020 0

Autor:

Nagrzewnica to urządzenie, które może stanowić jedyne źródło ciepła lub działać jako system dogrzewający. Sposób zastosowania wpływa oczywiście na koszty eksploatacji, a także możliwość podniesienia temperatury. Jeśli szukasz nagrzewnicy do pomieszczenia gospodarczego lub warsztatu, zapraszamy do lektury. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje nagrzewnic.

Nagrzewnica rodzaje

Na rynku znajdziemy trzy podstawowe rodzaje nagrzewnic. Różnią się one od siebie źródłem energii i są to:

Nagrzewnice olejowe – są niezwykle oszczędne, a paliwo do nich – stosunkowo tanie, wyróżniają się doskonałą wydajnością.

Nagrzewnice gazowe – mają średnią wydajność, jednak cena paliwa do tego rodzaju nagrzewnic jest dosyć niska.

Nagrzewnice elektryczne – są dosyć drogie w eksploatacji i mają niewielką wydajność.

Najlepszym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń gospodarczych okazuje się nagrzewnica elektryczna. Nie nada się ona jednak do większych lokali czy warsztatów. W takim przypadku lepszą opcją będzie nagrzewnica olejowa lub gazowa.

Nagrzewnica gazowa

Nagrzewnica gazowa wyróżnia przede wszystkim energooszczędność oraz mobilność. Urządzenia te posiadają funkcjonalną opcję regulacji mocy. Warto jednak pamiętać, że użycie gazu nie we wszystkich miejscach jest możliwe i bezpieczne. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie tego rozwiązania pamiętaj o konieczności zabezpieczenia go na wypadek awarii. W nagrzewnicy mamy bowiem styczność z ogniem, co może doprowadzić do niebezpieczeństwa. Zadbaj również o odpowiednią wentylację obiektu, w którym pracuje nagrzewnica gazowa, ponieważ zapobiega to spalaniu z wydzielaniem czadu i pozwala na sprawne odprowadzanie wody, wytwarzającej się podczas pracy.

Nagrzewnica gazowa BLP 33 M MASTER

Nagrzewnica elektryczna

Ten typ nagrzewnic przeznaczony jest do ogrzewania niewielkich przestrzeni, a także do chwilowego ogrzewania tych większych pomieszczeń, ponieważ przy dłuższym użytkowaniu nie będzie to zbyt ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli chodzi o zalety nagrzewnic elektrycznych, warto wspomnieć przede wszystkim o wentylatorach, w które są wyposażone. Dzięki temu mogą znacznie szybciej rozprzestrzeniać ciepło we wnętrzu, a przez to w krótkim czasie w pomieszczeniu zapanuje dana temperatura. Należy tylko pamiętać o dostosowaniu mocy urządzenia. Innym plusem nagrzewnic elektrycznych jest kwestia bezpieczeństwa, ponieważ nie wytwarzają one ognia. Właśnie dlatego bardzo często wykorzystują je warsztaty lakiernicze czy magazyny tekstylne.

Nagrzewnica elektryczna B 3.3 EPB MASTER

Nagrzewnica olejowa

Nagrzewnica olejowa to najchętniej wybierany rodzaj nagrzewnic. Występują w dwóch modelach: z odprowadzaniem spalin oraz bez odprowadzania spalin. Te pierwsze są oczywiście droższe, ale zdecydowanie warte swojej ceny, ponieważ nie wytwarzają niebezpiecznych substancji. Urządzenia bez tej opcji nadadzą się zaś na placach budowy, gdzie mogą być ciągle wentylowane.

Pozostałe rodzaje nagrzewnic

Oprócz trzech podstawowych typów nagrzewnic, na rynku znajdziemy jeszcze kilka innych typów. Choć są znacznie mniej popularne, warto o nich wspomnieć. To na przykład nagrzewnice na przepracowany olej, które najczęściej znaleźć można w warsztacie. Jeszcze inny typ to nagrzewnice na paliwa stałe. Kolejną kategorią urządzeń są nagrzewnice wodne. Wyróżniają się tym, że, w przeciwieństwie do nagrzewnic elektrycznych, nie nagrzewają powietrza, lecz wodę. Natomiast wentylator wydmuchuje z niej powietrze podgrzewane przez wymiennik woda-powietrze. Za sprawą takiego rozwiązania pomieszczenie wychładza się znacznie wolniej, ale nie ma sensu stosowania ich w pomieszczeniach gospodarczych lub warsztatach, ponieważ mają bardzo duże zapotrzebowanie na prąd.

Jak nagrzewnicę kupić?

Podczas wyboru nagrzewnicy musisz odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań.

– Po pierwsze, jak duża jest powierzchnia do ogrzania? W przypadku małej przestrzeni, wybierz nagrzewnicę elektryczną, a do większych – olejową albo gazową.

– Kolejne pytanie dotyczy wentylacji we wnętrzu. Jeśli jest dobra, zdecyduj się na nagrzewnicę gazową albo olejową bez instalacji odprowadzającej spaliny. W sytuacji, gdy wentylacja jest słaba, postaw na elektryczną lub olejową nagrzewnicę z odprowadzaniem spalin.

– Odpowiedz sobie na pytanie, ile funduszy jesteś w stanie przeznaczyć na zakup nagrzewnicy. Pamiętaj, że choć nagrzewnice elektryczne są najtańsze, zużywają one bardzo dużo energii elektrycznej. Z kolei modele gazowe i olejowe pracują na dosyć tanim paliwie i są dosyć wydajne.

– Następnym aspektem jest bezpieczeństwo. Czy w pomieszczeniu występuje ryzyko wybuchu pożaru? Jeśli tak, nie korzystaj z nagrzewnicy z otwartym płomieniem, ponieważ może ona powodować poważne zagrożenie.

– Na koniec kwestia zastosowania. Czy nagrzewnica będzie podstawowym, czy tylko dodatkowym źródłem ciepła? Jeśli za utrzymanie temperatury odpowiada jedynie nagrzewnica, wybierz tę, która będzie wyróżniała się najwyższą wydajnością.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco