Koszula robocza – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

1 września 2021 0

Autor:

Koszula robocza jest bardzo popularnym elementem stroju roboczego. Jest chętnie wybierana zarówno przez pracowników pracujących na zewnątrz, jak i w budynkach. To rozwiązanie, zapewniające wysoki poziom komfortu oraz niczym nieskrępowaną wygodę w każdej sytuacji. Ponadto koszule robocze, niczym ochronna odzież robocza, skutecznie chronią ciało przed wszelkimi substancjami, z którymi pracownicy mają styczność podczas pracy. Na co zwrócić uwagę wybierając koszulę roboczą? Podpowiadamy!

Czym różni się odzież robocza od odzieży ochronnej?

Podczas wyboru koszuli roboczej bardzo ważne jest rozróżnienie odzieży roboczej oraz ochronnej, bowiem są to dwie odmienne kategorie ubrań pracowniczych. Choć często te dwa określenia są stosowane zamiennie, tak naprawdę nie oznaczają tego samego. Czym w takim razie jest odzież robocza i odzież ochronna?

Warto zacząć od tego, że specyfikacja specjalistycznego ubioru pracowniczego, który wchodzi w skład wyposażenia BHP, dzieli się na cztery kategorie:

1). czynnik, przed jakimi zabezpiecza konkretny element ubioru,

2). wymagana certyfikacja,

3). możliwość estetycznego dopasowania odzieży do warunków pracy,

4). stosunek noszenia do odzieży własnej.

Standardowa odzież robocza przede wszystkim zapewnia więc ochronę przed zabrudzeniami, podczas gdy standardowa odzież ochronna zabezpiecza ciało przed substancjami szkodliwymi dla zdrowia. W przypadku odzieży roboczej nie jest wymagana certyfikacja, natomiast przy odzieży roboczej niezbędna jest informacja o tym, jakie certyfikaty posiada. Musi ona bowiem chronić przez konkretnymi zagrożeniami oraz je niwelować. Jeśli chodzi o odzież ochronną, nieczęsto istnieje możliwość jej estetycznego dopasowania, zaś w przypadku odzieży roboczej występuje bardzo wiele różnych wariantów kolorystycznych danego elementu ubioru. Z kolei, co do stosunku do odzieży własnej, odzież robocza zastępuje ją, natomiast odzież ochronna noszona jest na odzież własną.

Kategorie odzieży roboczej

Podział odzieży roboczej oparty jest na kryterium przynależności poszczególnych elementów ubioru do konkretnej grupy asortymentowej. Tak więc, odzież roboczą dzieli się na:

1). bluzy, fartuchy, kamizelki ochronne do pracy, koszule do pracy, koszulki, kurtki, peleryny, płaszcze

2). bielizna, czapki, hełm ochronny na głowę, okulary, rękawiczki

3). obuwie robocze

4). krótkie spodenki, spodnie ogrodniczki do pracy, spodnie

Jak dobrać odpowiednią koszulę roboczą?

Rodzajów koszul roboczych jest bardzo wiele, dlatego wybór konkretnego modelu może okazać się nie być tak prosty, jak mogło się wydawać na początku. Przede wszystkim warto więc zwrócić uwagę na materiały, z jakich została wykonana koszula robocza. Najlepszym wyborem będzie oczywiście gruba i solidna bawełna. Inna kwestia to oczywiście cena. Nie może grać głównej roli, ale może być pewnym wyznacznikiem. Na pewno nie może być zbyt niska, ponieważ w przypadku koszul roboczych bezsprzecznie idzie ona w parze z jakością. Za dobrej jakości koszulę warto zapłacić nieco więcej. W końcu spędza się w niej wiele godzin w ciągu dnia. Powinna być więc wygodna, przewiewna i miła w dotyku. Dobrze, by chroniła przed zimnem oraz wiatrem.

Dopasuj odpowiednią koszulę roboczą! Dowiedz się, jak to zrobić

Dobierając koszulę roboczą, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego się od takiej koszuli oczekuje i jakie funkcje ma spełniać. Na przykład koszule robocze bawełniane będą dobrym wyborem do pracy w budynku, zaś koszula flanelowa robocza, która jest nieco grubsza, sprawdzi się podczas pracy na zewnątrz. Z kolei do pracy po zmroku najlepszym wyborem będzie koszula robocza odblaskowa. Inną ciekawą opcją jest także koszula robocza jeansowa, której gruby i wytrzymały materiał sprawdzi się podczas bardziej wymagających prac.

Kolejna kwestia to rozmiar, który ma bardzo duże znacznie dla wygody pracownika. Zdecydowanie lepiej, by koszula była za duża niż za mała. Jeśli więc zamawiasz koszule robocze swoim pracownikom, zamawiaj je o rozmiar większe. Dzięki temu unikniesz problemów z dopasowaniem odpowiedniego rozmiaru.

Wybierając koszulę roboczą, warto zwrócić na kilka kluczowych kwestii, które zdecydowanie wpłyną na komfort codziennej pracy. Mowa tu m.in. o rozmiarówce czy materiałach, z jakich wykonana jest koszula robocza, ale także o kwestiach estetycznych. Zdecydowanie warto inwestować w dobrej jakości odzież roboczą, ponieważ zapewnia ona pracownikom wygodę oraz jest gwarantem funkcjonalności.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Rękawice robocze – rodzaje, zastosowanie, jakie kupić?

Bluza polarowa robocza – jaką wybrać?

Kolory kasków na budowie – co oznaczają?

Gogle ochronne – jakie kupić?

Sandały robocze – z podnoskiem, bez podnoska, jakie wybrać?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco