Konserwacja piły tarczowej

4 maja 2018 0

Autor:

Dbałość o narzędzia to jedno z pierwszych przykazań jakie wyznają rozmaitej maści majsterkowicze. Tylko odpowiednia opieka nad nimi gwarantuje skuteczne działanie i zmniejsza ryzyko awaryjności. Dokładnie tak jest w przypadku pił tarczowych, które stanowią jedno z podstawowych narzędzi każdego warsztatu stolarskiego.

Jak dbać o piły tarczowe i dlaczego jest to tak istotne?

Gwarantem równego i prostego cięcia w przypadku tytułowej piły jest jej odpowiednia ostrość razem z czystością. Pozostałości po drwach – pyły, fragmenty trocin oraz zastygłe zlepki żywic osiadłe na tarczy mogą doprowadzić do zmian parametrów, przegrzania, a w ostateczności zmiany geometrii, co skutecznie wypaczy ostateczną formę. Nie ma co ukrywać – jakość cięcia drastycznie spadnie, co będzie widoczne gołym okiem.

Jak radzić sobie ze wspomnianymi pyłkami oraz osadami?

Oczywiście najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych preparatów, które można dostać w profesjonalnych sklepach z narzędziami. Jeśli nie mamy do takowych dostępu, bądź chcemy zredukować koszta warto skorzystać z kilku alternatywnych i równie skutecznych metod.

Jednym z ciekawych przykładów na sposób konserwacji piły tarczowej są uniwersalne detergenty, które można znaleźć w praktycznie każdym sklepie. Doskonałą opcję stanowią te dedykowane spalonym piekarnikom, warto jednak pamiętać, iż w swym składzie nie powinny one posiadać substancji mogących doprowadzić do ścierności. W skrajnych przypadkach może to się skończyć skorodowaniem tarczy. Wiele takich detergentów służy usuwaniu przypalonych – metalowych powierzchni, co świetnie sprawdzi się w przypadku zarówno płaskiej powierzchni tarczy, jak również zębów.

Domowe sposoby na konserwację piły tarczowej

Innym znakomitym rozwiązaniem domowym jest kąpiel tarczy w nafcie. Namoczenie trwające od kilku – do kilkunastu godzin z pewnością skutecznie zregeneruje powierzchnię. Po wyjęciu tarczy z nafty oczyszczenie jej będzie banalne, ale warto pamiętać o ostrożności, bowiem nafta jest produktem łatwopalnym.

Przechowywanie piły tarczowej

Aby opóźnić proces powolnego niszczenia tarczy należy pamiętać o jej odpowiednim przechowywaniu. Domowa konserwacja zapobiegnie powstawaniu ognisk rdzy, co znacznie wydłuży żywotność narzędzia. Odpowiednie opakowanie zapobiegnie ponadto wypadkom, które trwale i bezpowrotnie mogą spowodować defekt. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku tarcz posiadających zęby z węglików – ich naprawa wiąże się z niemałymi kosztami.

Stara zasada mówi o tym, by inwestować wyłącznie w produkty z najwyższej półki. Niestety – nie każdego na to stać. Niezależnie od rodzaju i jakości tarczy warto pamiętać o ciągłej konserwacji. Tylko tego typu działania pozwolą cieszyć się skutecznym i pewnym cięciem, a także brakiem awaryjności.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco