Klucze imbusowe – rodzaje, budowa i zastosowanie

14 listopada 2019 0

Autor:

Klucze imbusowe to dość niepozorne narzędzia, jednak ze względu na swoje szerokie zastosowanie warto mieć je w swoim warsztacie. Występują one w bardzo wielu różnych kształtach. Jeśli chcesz dowiedzieć się, które klucze imbusowe są najbardziej przydatne, zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Budowa klucza imbusowego

Klucz imbusowy posiada przekrój w kształcie sześciokąta, przez co często nazywany jest po prostu kluczem sześciokątnym. Używa się go do odkręcania oraz dokręcania śrub przede wszystkim podczas prac z małymi elementami, ponieważ same narzędzia też są dosyć małe, dlatego też zapewniają wyjątkową precyzję. W przypadku kluczy imbusowych bardzo istotne jest dopasowanie prawidłowego rozmiaru do śruby, dzięki czemu będzie on perfekcyjnie pasował do otworu i nie wyślizgnie się z niego w czasie wkręcania śruby.

Do czego można stosować klucze imbusowe?

Klucze imbusowe stosowane są do tworzenia trwałych połączeń pomiędzy elementami. Są także świetnym wsparciem przy korygowaniu krzywizn, powstających w gryfie gitarowym. Dzięki temu struny będą działały znacznie lepiej. Z kolei chyba najbardziej standardowym zastosowaniem kluczy imbusowych jest przykręcanie śrub w meblach i innych konstrukcjach wykonywanych z drewna. Warto również wspomnieć o tym, że klucz imbusowy to niezbędnik każdego rowerzysty. Służy bowiem do regulowania sprężyn, znajdujących się w hamulcach, do dokręcania kierownicy, siodełka czy ulepszania przerzutek. Klucz imbusowy jest narzędziem dwustronnym, a wybór końcówki zależy przede wszystkim od tego, jaką pracę w danym momencie wykonujesz. Końcówka krótszego ramienia sprawdzi się do osiągniecia większego momentu dokręcającego, natomiast końcówka długiego ramienia będzie idealna wtedy, gdy będziesz chciał dotrzeć do miejsca, które jest trudno dostępne.

Rodzaje kluczy imbusowych

Klucze imbusowe różnią się od siebie w zależności od budowy oraz zastosowania. Wyróżniamy zatem:

Kluczy imbusowy typu L – to zdecydowanie najbardziej uniwersalny model klucza imbusowego. Jego nazwa ma związek z kształtem narzędzia. Można go stosować do prac, które nie wymagają dużego momentu dokręcającego. Nie posiada on rękojeści, dlatego nie można go używać do odkręcania zapieczonych śrub.

Klucz imbusowy typu T – wyposażony jest w dwa ramiona, które ułożone są względem siebie w taki sposób, że ogólna budowa narzędzia przypomina literę T. Świetnie sprawdza się przy specjalistycznych i skomplikowanych pracach, jak chociażby odkręcanie zapieczonych śrub. Krótsze ramię służy tu za uchwyt, stąd zazwyczaj pokryte jest specjalnym materiałem, który ułatwia trzymanie klucza.

Klucze imbusowe z uchwytem – służy do odkręcania śrub, które są zardzewiałe, zapieczone lub zablokowane. Jego rękojeść wykonana jest z tworzywa sztucznego, dzięki czemu narzędzie jest wygodne w użytkowaniu.

Klucze imbusowe z kulką – ten model z jednej strony zakończony jest kulką, pozwalającą na pracę pod kątem. Odchylenie narzędzia może bowiem wynosić nawet 30°. Można go z powodzeniem używać do pracy w miejscach trudno dostępnych.

Klucz imbusowy izolowany – praktycznie w całości pokryty jest izolacją (oprócz końcówki), dzięki czemu jest on używany przez elektryków, którzy często pracują w miejscach znajdujących się pod napięciem.

Klucz imbusowy wielofunkcyjny – to bardzo ciekawy rodzaj klucza, który złożony jest z kilku innych kluczy różnej wielkości, które umieszczone są na jednym uchwycie, dzięki czemu jest to model wielofunkcyjny.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco