Klucz rurowy – co to jest i do czego służy?

3 grudnia 2019 0

Autor:

Klucz rurowy, czyli niezwykle funkcjonalne narzędzie ręczne, które stosowane są przez niemal każdego mechanika. Mają dość specyficzny wygląd, dlatego łatwo jest odróżnić je od innych rodzajów kluczy. Dowiedz się, do czego służą i czym się charakteryzują klucze rurowe. Zapraszamy do lektury!

Klucz rurowy co to jest?

Klucz rurowy to jeden z rodzajów znanych i bardzo często stosowanych kluczy nasadowych. Wyglądają one jak mały kawałek rury, a w korpusie posiadają kilka otworów. Z kolei na końcach wyposażone są w gniazda w różnych rozmiarach, co sprawia, że klucz jest bardzo uniwersalny i wielofunkcyjny. Klucz rurowy posiada także specjalne pokrętło, które nazywane jest przetyczką. Należy je ulokować poprzecznie w jednym z otworów w korpusie klucza. To właśnie ono zapewnia płynność pracy. Pokrętła występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu dostosowanie go do danego klucza jest naprawdę bardzo proste. Ciekawą opcją jest model uniwersalny, posiadający zwężającą się średnicę. Dzięki temu, że klucze rurowe w zdecydowanej większości mają przekrój sześciokątny, można nimi pracować również przy pomocy klucza prostego.

Jeśli chodzi o materiał wykonania klucza rurowego, jest to zazwyczaj stal chromowo-wanadowa, która charakteryzuje się świetną trwałością, a także wytrzymałością na powstawanie odkształceń. Taki klucz rurowy jest również bardzo odporne na korozję, dzięki czemu można ich używać także w niekorzystnych warunkach. Można je również zakupić w wersji wzmocnionej, przez co będą miały znacznie lepsze parametry. Dzięki temu, że klucze rurowe dostępne są w wielu różnych rozmiarach, w prosty sposób można je dopasować do wielkości złączy. Każdy klucz rurowy można dopasowywać indywidualnie, choć na rynku znajdziesz też zestawy zaopatrzone w kilka kluczy oraz specjalnych pokręteł.

Klucz rurowe do czego służą?

Klucze rurowe bez wątpienia cechują się wielofunkcyjnością. Można z nich korzystać zarówno w przypadku prac domowych, jak i w specjalistycznych warsztatach. Z tego powodu nie powinno ich zabraknąć w skrzynce narzędziowej majsterkowicza-amatora oraz w profesjonalnych zakładach przemysłowych. Klucze rurowe umożliwiają bowiem wykonanie licznych prac montażowych oraz demontażowych. Służą do przykręcania, jak również odkręcania nakrętek, śrub, gwintów i innych złączy. Przydają się zarówno podczas napraw, jak również licznych prac konstrukcyjnych. Ponieważ mają świetne właściwości, gwarantują trwałość i możliwość pracy nawet w trudnych warunkach.

Jak można zauważyć na pierwszy rzut oka, klucze rurowe mają dość niecodzienną budowę. Właśnie dzięki temu można ich z powodzeniem używać do regulowania, luzowanie czy dokręcania śrub, które znajdują się w miejscach o trudnej dostępności dla innych narzędzi. Posiadają bardzo funkcjonalną rączkę, która umożliwia swobodną pracę oraz wygodne chwytanie. Każda praca wykonywana tym narzędziem przebiega w pełni bezproblemowo.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco