Klucz oczkowy – jaki wybrać?

12 listopada 2019 0

Autor:

Wśród narzędzi ręcznych, które każdy z nas ma w swoim domu, nie powinno zabraknąć również kluczy, ponieważ są one przydatne przy drobnych pracach naprawczych. Jednym z najbardziej przydatnych rodzajów bez wątpienia jest klucz oczkowy. Poznaj ich odmiany i dowiedz się, które z nich najlepiej wybrać.

Czym się różnią klucze oczkowe od płaskich?

Klucz oczkowy to chyba najczęściej używane w warsztacie rodzaj kluczy. Wynika to z faktu, że uważa się je za wygodniejsze i funkcjonalniejsze, jeśli chodzi o użytkowanie, w porównaniu do kluczy płaskich. Ma na to wpływ fakt, że posiadają one większą powierzchnię styczną z wkręcaną albo wykręcaną śrubą lub nakrętką, dlatego też wykluczana jest tu opcja ślizgania się. Bez wątpienia przeciwdziała to uszkodzeniom łba śruby i nakrętki. Właśnie z tego powodu klucze oczkowe są praktyczniejsze niż klucze płaskie. Istnieje jednak także mały minusy kluczy oczkowych, a mianowicie konieczność całkowitego dojścia do wkręcanego oraz wykręcanego łącznika, co nie jest wymagane chociażby w kluczach płaskich.

Warto wiedzieć, że istnieje również model klucza płasko-oczkowy, który na zakończeniu posiada z jednej strony klucz płaski, a z drugiej klucz oczkowy. Taka opcja jest najfunkcjonalniejsza zarówno, jeśli chodzi o prace profesjonalne, jak i domowe naprawy usterek.

Klucz oczkowy 10x12mm. 12-kątny KUŹNIA

Klucz oczkowy rodzaje

Gdy zajrzysz do jakiegokolwiek sklepu remontowo-budowlanego, znajdziesz w nim kilka rodzajów kluczy oczkowych. Będą to z pewnością:
Klucze oczkowe krótkie i długie – dzielą się one ze względu na długość rękojeści. Długie klucze mają dużą siłę dokręcania, natomiast klucze krótkie świetnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy nie ma wiele miejsca, by swobodnie operować narzędziem.

Klucze oczkowe zamknięte i otwarte – klucze zamknięte mają bardzo szerokie zastosowanie ze względu na swoją uniwersalną budowę i pełne zamknięcie oczka, natomiast klucze otwarte (lub półotwarte) charakteryzują się tym, że mają niedomknięte oczka. Ze względu na swoją budowę można je stosować w układach hamulcowych.

Klucze oczkowe proste i z grzechotką – klucze z grzechotką to inaczej klucze ze specjalnym elementem ruchomym, który znajduje się za zapadką. Jego zadaniem jest przyspieszenie i ułatwienie pracy. Tym narzędziem nie musisz już wykonywać pełnych obrotów, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, kiedy pracujesz w trudno dostępnych miejscach.

Klucze oczkowe odgięte, osadzone i łamane – w swoim warsztacie warto mieć takie klucze, ponieważ posiadają one rękojeści ułożone w różny sposób, co znacząco ułatwia wykonywanie bardziej skomplikowanych zadań. W przypadku klucza odgiętego oczko jest ustawione w innej płaszczyźnie niż rękojeść. Z kolei, jeśli chodzi o klucz osadzony, mała część rękojeści znajduje się pod innym kątem. W końcu klucz łamany, czyli najpraktyczniejszy model klucza oczkowego, który pozwala na dużą swobodę pracy. Jego końcówka robocza jest ruchoma, co sprawia, że może pracować w różnych płaszczyznach.

Klucz oczkowy odgięty YATO 3/8×7/16cal

Zestaw kluczy oczkowych – jaki wybrać?

Kompletując zestaw kluczy oczkowych lub płasko-oczkowych, warto przede wszystkim skupić się na materiale, z jakiego zostały wykonane, ponieważ to od niego w głównej mierze zależy ich trwałość. Inna sprawa to rozmiary. Na rynku znajdziesz mnóstwo różnorodnych rozmiarów: od 6 mm do 30 mm. Najpopularniejsze z nich to te o rozmiarach gwintów M5 (klucze 8 mm), M6 (klucze 10 mm), M8 (klucze 13 mm), M10 (klucze 17 mm) oraz M12 (klucze 19 mm).

Klucze oczkowe znajdziesz w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/4651-klucze-oczkowe

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco