Klucz nastawny – co to jest, rodzaje, jaki wybrać?

3 stycznia 2020 0

Autor:

Klucz nastawny to niezbędnik każdego hydraulika, ale również majsterkowicza, który wykonuje drobne prace domowe. Są niezwykle przydatnym narzędziem w sytuacjach, gdy trzeba odkręcić śrubę czy nakrętkę. Na rynku znajdziemy wiele modeli kluczy nastawnych, ale który z nich wybrać? Podpowiadamy!

Klucz nastawny – co to za narzędzie?

Klucz nastawny to narzędzie, które wyposażone jest w mechanizm pozwalający na dopasowanie szerokości rozstawu szczęk. Taka funkcjonalność sprawia, że przy jego pomocy można pracować zarówno na rurach, nakrętkach oraz śrubach, które mają różne rozmiary. Za największy plus klucza nastawnego uważa się jego wielofunkcyjność oraz dużą wytrzymałość. Jest to bowiem narzędzie odporne na uszkodzenia mechaniczne, a zawdzięcza to materiałom, z których zostało wykonane, jak również obróbce cieplnej. Dzięki temu w efekcie otrzymujemy produkt, posiadający szerokie zastosowanie i niebywałą trwałość.

Rodzaje kluczy nastawnych

Klucze nastawne, jak wiele innych narzędzi, również występują w wielu różnych rodzajach. Każdy z nich przydaje się do zupełnie innych zastosowań. Chcesz dowiedzieć się, który klucz najlepiej sprawdzi się do prac, które chcesz wykonać? Sprawdź nasze podsumowanie.

Klucz nastawny francuski

Jest to jeden z najpopularniejszych modeli kluczy nastawnych. Zdarza się, że jest mylony z kluczem angielskim, jednak ten model z wyglądu nieco przypomina młotek. Wyposażony jest w szczęki, które ulokowane są jedna pod drugą, a między nimi znajduje się śruba. Rozstaw szczęk można w prosty sposób regulować za pomocą obrotowej części znajdującej się na rękojeści. Klucz francuski najbardziej przydaje się podczas prac hydraulicznych.

Klucz nastawny angielski

Ma prostą, jednolitą budowę, która składa się głównie z rękojeści pokrytej tworzywem sztucznym. Jeśli chodzi o regulację rozstawu szczęk, jest ona możliwa dzięki śrubie ślimakowej. Warto nadmienić, że ruchomym elementem tego narzędzia jest jedynie dolna szczęka. Wybierając ten rodzaj klucza nastawnego warto zwrócić uwagę na to, jaki ma zakres rozstawu szczęk, ponieważ w sklepach remontowo-budowlanych można znaleźć różnorodne modele: od rozstawu na ok. 1,5 cm, do nawet 4 cm. Niektóre typy kluczy nastawnych angielskich wyposażone są także w praktyczną blokadę zacisku. To narzędzie najczęściej używane jest do odkręcania śrub oraz nakrętek.

Klucz nastawny szwedzki

Wyglądem może przypominać nieco szczypce ogrodowe. Jego działanie oparte jest na prostej dźwigni. Klucz jest bowiem zaciskany na zakręcanym albo odkręcanym elemencie poprzez dociśnięcie jego ramion. Jeśli chodzi o rozstaw szczęk, sterowany jest on za pomocą specjalnej nakrętki. Ulokowana jest ona zwykle na jednym z ramion klucza szwedzkiego. Wystarczy ją jedynie przekręcić, by dopasować odpowiedni rozstaw. W sklepach możemy spotkać także modele z zaciskiem sprężynowym lub przyciskiem sterowanym. Budowa, jak również działanie klucza szwedzkiego pozwala na wykorzystanie go w szczególności podczas wykonywania prac hydraulicznych. Podsumowując, przed zakupem tego rodzaju klucza nastawnego najważniejsze jest zwrócenie uwagi na rozstaw szczęk, ponieważ może się on wahać w granicach 5-18 cm. Ważną kwestią jest także odpowiednia rękojeść. Warto zainwestować w narzędzie, które będzie powleczone materiałem sztucznym, ułatwiającym chwytanie klucza.

Klucz nastawny szwedzki 205mm HEYCO

Klucz nastawny typu Żabka

Jest to z całą pewnością najprostszy model klucza. Wyposażony jest w dwie rękojeści pokryte tworzywem sztucznym oraz części robocze, które są zwykle wykonane ze stali. Szczęki narzędzia są z kolei połączone ze sobą śrubą, którą można regulować ich rozstaw. Plusem tego rodzaju klucza jest fakt, że jest nieduży, a przy tym również dosyć lekki. Uznaje się go za narzędzie uniwersalne, które sprawdzi się w trakcie wykonywania zarówno prac hydraulicznych, jak i monterskich.

Klucz nastawny hydrauliczny

Wyróżnia się on od innych modeli specyficzną budową szczęk oraz uzębieniem, które pozwala zacisnąć element w taki sposób, by ten nie wyślizgnął się spod klucza. Charakteryzuje się również odpowiednio zbudowanym profilem, pozwalającym na ustabilizowanie elementów, które nie mają regularnych kształtów. Jeśli chodzi o zastosowanie tych modeli kluczy, najczęściej używane są podczas prac instalacyjnych – nie tylko wodnych, ale również gazowych.

Klucz nastawny samozaciskowy

W tym narzędziu nie tylko nastaw, ale również zacisk pracują automatycznie, co sprawia, że można go bez problemu używać jedną ręką. Mechanizm, w który został wyposażony ten rodzaj klucza działa w oparciu o sprężynę absorbującą. Jego sposób działania czyni go przydatnym narzędziem podczas wykonywania prac hydraulicznych, które są wykonywane w miejscach, do których mamy trudny dostęp. Można nim bowiem sprawnie operować nawet w ciasnych przestrzeniach.

Klucz nastawny do rur

Charakterystycznym elementem budowy tego rodzaju narzędzia są zęby albo rowki. To dzięki nim można dobrze zacisnąć rurę. Najczęściej klucze te są hartowane, by zapewnić odkręcanie i zakręcanie rur z odpowiednim momentem. Zanim zakupimy to narzędzie, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wyprodukowany. Najlepszym wyborem będzie klucz stalowy, który zagwarantuje odporność na korozję.

 

Klucz nastawny do rur 1.5” AIWO EXTRA JOBI PROFI

Klucz nastawny hakowy

Jego górna szczęka ma budowę podobną do budowy haka, a przy tym jest również ruchoma i wyposażona w ząbki. Niepowtarzalna konstrukcja tego rodzaju klucza sprawia, że można go stosować do odkręcania śrub, które mają zniszczone krawędzie, a także do usuwania wadliwych nakrętek.

Klucz nastawny z grzechotką

Wyposażony jest w mechanizm grzechotki. Dzięki temu odkręcanie oraz zakręcanie śrub, nakrętek, jak również rur jest możliwe bez potrzeby przekładania klucza po każdym ruchu. Cała praca jest usprawniona dzięki ruchom wykonywanym przez rękojeść, co jest niewątpliwie bardzo praktycznym rozwiązaniem, umożliwiającym bezproblemowe wykonanie zadania. Kupując tego typu narzędzie dobrze jest wybrać to wyposażone w przełącznik blokujący grzechotkę.

Oprócz wyboru konkretnego rodzaju klucza nastawnego, przed zakupem warto zwrócić uwagę również na kilka innych aspektów. Bardzo istotną kwestią jest na przykład materiał, z jakiego wykonane zostało narzędzie. Największą popularnością cieszą się modele ze stali chromowo-wanadowej, ponieważ zapewniają kluczowi trwałość oraz wytrzymałość podczas pracy. Ważnym aspektem jest też ochrona antykorozyjna. Należy o niej pamiętać, by dłużej cieszyć się najlepszymi właściwościami narzędzia.

Polecane klucze nastawne

Przed zakupem konkretnego rozwiązania warto zwrócić uwagę na producenta, ponieważ różne firmy wykorzystują zróżnicowane komponenty do produkcji swoich narzędzi. Jeśli chodzi o firmy produkujące klucze nastawne, najczęściej polecane okazują się YATO, BETA TOOLS, KNIPEX.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Grzechotka – rodzaje, rozmiary, jaką kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco