Klucz dynamometryczny – do czego służy i jak działa?

25 marca 2019 0

Autor:

Narzędzi do odkręcania i dokręcania śrub jest mnóstwo. Najczęściej wykorzystujemy do tego celu powszechnie znane klucze płaskie, które chyba każdy ma w swojej skrzynce z narzędziami. Występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo je dopasować do wielkości śruby. Niestety potrafią zajmować dużo miejsca. Jest jednak na to sposób.

Świetną alternatywą dla kluczy płaskich są klucze dynamometryczne. W tym przypadku nie potrzebujemy szeregu kluczy o różnych rozmiarach. Operujemy jedynie końcówkami, które dopasowujemy do śrub, jakie chcemy dokręcić. Klucze dynamometryczne wykonywane są z różnych materiałów, dzięki czemu każdy może dopasować model idealny dla siebie.

Zastosowanie kluczy dynamometrycznych

W przypadku zwykłych kluczy śruby dokręcamy do momentu, w którym natrafiamy na opór i już dalej nie damy rady. Oznacza to, że każda śruba w rzeczywistości jest dokręcona w inny sposób, ponieważ każdy ma inny poziom siły. Chociaż zwykle nie ma to żadnego wpływu na materiał skręcany przez śruby, istnieją jednak takie tworzywa, z którymi należy uważać, gdyż zbyt duży nacisk może je uszkodzić. W konsekwencji prowadzi to do nieprawidłowości w działaniu układu. W takich przypadkach należy sięgnąć po klucz dynamometryczny, który jest niezwykle precyzyjny i umożliwia uzyskanie idealnego nacisku oraz dokręcenie śruby w sposób dokładny.

Ten rodzaj klucza został wykonany w taki sposób, by łączyć elementy z odpowiednią siłą i dzięki temu unikać nieprawidłowości oraz uszkodzeń materiałów. Najczęściej jest on używany przez mechaników, którzy w sposób precyzyjny muszą dokręcić głowicę silnika, czy koła samochodu. Ten zabieg wymaga wyjątkowej skrupulatności, a klucz dynamometryczny jest tu dodatkową pomocą. Używając go możesz mieć pewność, że śruby nie odkręcą się w najmniej spodziewanym momencie.

Jak używać klucza dynamometrycznego?

Rzeczą odróżniającą klucz dynamometryczny od innych, standardowych kluczy jest wskaźnik, który pomaga określić siłę, z jaką należy nasikać na śrubę. Na samym początku należy nałożyć na niego klucz i już można zacząć dokręcanie. Warto zrobić to powoli i delikatnie. Skąd wiadomo, że śruba jest już odpowiednio dokręcona? Usłyszymy kliknięcie, które oznacza, że nie powinniśmy więcej kręcić. By mieć pewność, że poprawnie wykonaliśmy zadanie, możemy delikatnie odkręcić śrubę i ponownie ją dokręcić do momentu, gdy usłyszymy charakterystyczny dźwięk. Warto również zwracać uwagę na strzałkę na śrubokręcie, która pokazuje ustawienie śruby.

Ponieważ klucz dynamometryczny to dosyć drogie narzędzie, nie ma konieczności, by każdy posiadał go w swojej skrzynce narzędziowej. Jest on jednak chętnie wybierany przez specjalistów i fachowców korzystających z takich udogodnień na co dzień, dlatego możemy go spotkać w praktycznie każdym warsztacie samochodowym. Ułatwia on wiele prac i sprawia, że można wykonać je znacznie szybciej, a co najważniejsze – precyzyjniej. 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco