Kategoria korozyjności – klasy, co to jest?

18 października 2021 0

Autor:

Kategoria korozyjności to zjawisko, które pojawia się w przypadku funkcjonowania metalowych elementów oraz powierzchni. Ma ogromny wpływ na oznaczenie klasy korozyjności. Pod uwagę bierze się przede wszystkim agresywność oddziałującego na daną powierzchnię środowiska. Dzięki temu specjaliści są w stanie dobrać odpowiednie powłoki ochronne.

Klasy korozyjności – co to właściwie jest?

Godne podkreślenia jest to, że kategoria środowiska korozyjnego dzieli się współcześnie na sześć różnych klas (odpowiada za to norma PN-EN ISO 12944). To klasy od C1 do C4 oraz C5-I i C5-M.

Klasa C1 ma związek z budynkami mieszkalnymi, hotelami i biurami. C2 określa tereny wiejskie i nieogrzane budynki, C3 obejmuje tereny nadmorskie i pomieszczenia produkcyjne, natomiast C4 jest wykorzystywana w przypadku zakładów chemicznych i przemysłowych. Klasa C5-I dotyczy budowli o dużym stopniu zanieczyszczenia, a C5-M określa budynki o dużej podatności na powstawanie korozji.

Kategoria korozyjności – od czego zależy?

Kluczowe znaczenie ma to, aby kategoria środowiska korozyjnego była poprawnie ustalona. Robi się to na podstawie kilku istotnych parametrów:

– temperatury powietrza,

– poziomu wilgotności,

– podatności na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne,

– wpływu promieniowania słonecznego.

Jeśli stopień agresywności środowiska rośnie, jest to równoznaczne z koniecznością zastosowania najwyższej klasy powłok ochronnych.

Kategoria środowiska korozyjnego – do czego służy?

Nie da się ukryć, że kategoria środowiska korozyjnego ma bardzo duże znaczenie w wielu różnych sytuacjach z życia codziennego. Specjalistyczne zabezpieczenia powierzchni i elementów metalowych są wymagane w przypadku klasy korozyjności C2 oraz wyższej. Mowa m.in. o wykorzystywaniu niezawodnych preparatów antykorozyjnych (trwałych i odpornych). Nie muszą się tym martwić właściciele prywatnych posesji, którzy od dłuższego czasu poważnie myślą o wykonaniu niewielkiego remontu.

W innych artykułach opisujemy:

Jak zabezpieczyć śruby przed korozją?

Jak wykręcić urwaną śrubę?

Odrdzewiacz – jaki kupić?

Usuwanie rdzy – jak i czym odrdzewić narzędzia?

Jak odkręcić zapieczoną i zardzewiałą śrubę?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco