Jak naostrzyć dłuto?

4 września 2019 0

Autor:

Dłuto jest narzędziem, które już od dawna pomaga fachowcom w wykonywaniu licznych prac stolarskich. Nic się nie zmieniło do dzisiaj – stanowi ono bardzo często podstawę w skrzynce narzędziowej stolarza i jest nieodzownym urządzeniem, które pomaga wykonać wiele, nawet bardzo skomplikowanych zadań. Dłuta występują w wielu różnych rozmiarach i kształtach – dopasowane są do wykonywania poszczególnych zadań. Artykuł przedstawia jak naostrzyć dłuto oraz zasady przy ręcznym ostrzeniu dłuta.

Oprócz sprawnej obsługi dłuta, warto nauczyć się także umiejętnego ostrzenia tego narzędzia. Bardzo ważne, by było naprawdę dobrze naostrzone dłuto, ponieważ tylko wtedy mamy gwarancję wykonania pracy na najwyższym poziomie. Istnieje kilka opcji ostrzenia dłuta. Można to zrobić ręcznie, jednak na rynku dostępne są również specjalne urządzenia, które ułatwiają to zadanie. Jak naostrzyć dłuto? Dowiesz się w poniższym artykule.

Czym i jak ostrzyć dłuta?

By wykonać ręczne ostrzenie dłuta konieczne będzie posiadanie specjalnego kamienia do ostrzenia. Na rynku znajdziesz kamienie o różnej ziarnistości. Warto pamiętać, że dostępne są one w wersji wykonanej z naturalnych lub sztucznych materiałów. Oprócz tego potrzebna będzie również woda albo przeznaczony do tego celu olej, którym przed ostrzeniem zwilża się kamień. Przydatny może okazać się również prowadnik – na pewno uprości prowadzenie dłuta pod odpowiednim kątem. Jest to bardzo ważne, ponieważ kąt ten powinien wynosić 25-30 stopni – w zależności od rodzaju drewna.

Ręczne ostrzenie dłuta – o czym pamiętać?

  1. Pierwszym krokiem jest przygotowanie płaskiej powierzchni dłuta. W tym celu należy szlifować je równolegle do powierzchni kamienia. I tak wyrównuje się odcinek ok. 10 mm od krawędzi tnącej.

  2. Kolejny etap to naostrzenie powierzchni ściętej. Pamiętaj, by sprawdzić, czy przylega ona do osełki całą swoją ścięta powierzchnią pod odpowiednim kątem.

  3. Następnie warto jest stworzyć maleńkie załamanie, dzięki któremu wzmocniona zostanie krawędź tnąca. By je wykonać, należy odrobinkę zwiększyć kąt natarcia.

  4. Po ostrzeniu na końcu ostrza zostanie grat. Trzeba go usunąć, szlifując na zmianę powierzchnie dłuta do czasu aż odpadnie.

Jeśli nie posiadasz szlifierki, opuść te etapy, które uwzględniają jej wykorzystanie. Zwykle wystarczające okazuje się ostrzenie ręczne. Natomiast jeśli ją posiadasz, zadbaj w sposób szczególny o bezpieczeństwo, jak również wysokość temperatury dłuta – nie może być ona zbyt wysoka, ponieważ nastąpi przegrzanie. Można to zaobserwować, gdy stal staje się niebieska. Niestety, w miejscu przegrzania traci ona wówczas swoje właściwości.

W kolejnym artykule opisujemy Dłuta do drewna – ich budowę, rodzaje i zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco