Imadło przenośne – rodzaje, funkcje i zastosowanie

25 lutego 2020 0

Autor:

Imadło przenośne to urządzenie stosowane podczas prac remontowych i naprawczych. Wykorzystywane jest także do codziennego majsterkowania. Poznaj rodzaje oraz funkcje imadła przenośnego. Dowiedz się również, do czego może być stosowane. Zapraszamy do lektury.

Do czego stosuje się imadło przenośne?

Imadło przenośne to dość uniwersalne narzędzie, które może być stosowane zarówno przez amatorów, jak i przez profesjonalistów. Jest ono naprawdę bardzo wszechstronne i wielofunkcyjne. Przyda się zarówno w domu, garażu, a nawet w ogrodzie. Jest także niezbędnym wyposażeniem warsztatu. Imadło przenośne pomoże w szybki i prosty sposób chwycić oraz unieruchomić każdy, nawet bardzo mały element. Pozwoli to z łatwością przeprowadzić jego obróbkę.

Imadło przenośne często wykorzystywane jest podczas obróbki drewna. Umożliwia uzyskanie porządnego ścisku przy zastosowaniu naprawdę niewielkiej siły. Przydaje się także podczas wykonywania prac ogrodowych, takich jak budowanie dachów, wiat ogrodowych czy altanek. Jego silne szczęki pozwalają na wykonanie odpowiedniego cięcia, szlifowania, a także wiercenia każdego przedmiotu. Z ich pomocą można także w prosty sposób połączyć dwa elementy, co ułatwi ich zespojenie.

Do jakich materiałów sprawdzi się imadło przenośne?

Imadło przenośne najczęściej używane jest do produktów wykonanych z drewna, stąd ich alternatywna nazwa to ściski stolarskie. Oprócz drewna można na nich umocować także inne, mniejsze przedmioty wykonane z różnorodnych materiałów. Kiedy mamy do czynienia na przykład z większymi i twardszymi elementami, lepiej jest zastosować duże, stabilne imadło, które pozwoli wykonać pracę w skuteczny sposób. Do drobnych prac zaś imadło przenośne będzie idealne. Wyróżnia się także niską ceną, co jest niewątpliwie ogromną zaletą tego narzędzia. Jest ono również bardzo wygodne w użytku. Można je w prosty sposób zamocować do blatu, deski, belki czy innego podłoża.

Rodzaje imadeł przenośnych i ich funkcje

W sklepach znajdziesz bogaty wybór imadeł przenośnych. Różnią się one od siebie przede wszystkim zastosowaniem. Z pomocą każdego imadła można przeprowadzić nieco inne prace. Na przykład imadło gniazdowo-główkowe pozwala na obracanie, przechylanie oraz mocowanie imadła w praktycznie każdej pozycji, dzięki czemu korzystanie z niego jest naprawdę wygodne. Pozwala na obrót o 360° oraz przechylanie o 50°, co pozwoli z łatwością dostać się do obrabianego materiału.

Szczęki imadła ręcznego są bardzo różne i posiadają inne wyposażenie. Na rynku znajdziesz szczęki:

– nacinane w rowki – pozwalają lepiej łapać bardzo małe przedmioty,

– zdejmowalne – sprawdzają się w roli ścisków stolarskich nastawnych,

– specjalnie wyściełane – idealne dla delikatnych i nieforemnych powierzchni,

– o różnych wielkościach i głębokościach.

Warto mieć na uwadze fakt, że dociski szczęk w większości przypadków są śrubowe. Co więcej, imadło przenośne posiada jednoręczne ramię, które pozwala na otwieranie oraz zamykanie szczęk, a także umożliwia ekspresową wymianę przedmiotów do obróbki.

Inne elementy, które ułatwiają pracę imadła przenośnego to na przykład:

– utwardzona prowadnica – odpowiada ona za ochronę przed obracaniem się oraz zginaniem przedmiotów, a dodatkowo zapewnia stabilność,

– przycisk szybkiego wypuszczania – ułatwia wyjmowanie przedmiotów ze szczęk,

– oprawka wielonarzędziowa – pozwala na wykorzystanie imadła przenośnego do innych zadań, takich jak ostrzenie lub szlifowanie,

– lampka diodowa – zapewnia lepszą widoczność.

Imadło przenośne dostępne jest w sklepie EBMiA.pl w dziale Imadła Warsztatowe

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco