Frezy do MDF – jakie wybrać?

5 listopada 2020 0

Autor:

Dobór odpowiednich frezów do obróbki MDF wbrew pozorom nie jest wcale taki prosty i oczywisty. Wielu z nas ma problem z dopasowaniem tych akcesoriów, dlatego też dzisiaj postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie tych problemów. W poniższym artykule zagłębiamy temat frezy do MDF oraz podpowiadamy, które z nich są najlepsze do konkretnych zastosowań. Zapraszamy do lektury!

Frezy do MDF – rodzaje

Frezy do MDF dzielą się na bardzo wiele rodzajów oraz typów, a każde z nich mają nieco inne właściwości, jak również zastosowanie. Biorąc pod uwagę twardość, a także cechy fizyczne tworzyw poddawanych obróbce, można wyróżnić frezy wykonane z następujących materiałów:

  • HSS – ten symbol umieszczony na frezie oznacza, że został on wytworzony ze stali szybkotnącej.

  • HM – jeśli na frezie zauważysz takie litery, oznacza to, że wykonany jest on z węglika spiekanego.

  • DIA – to oznaczenie na frezie dotyczy diamentu polikrystalicznego.

Każdy z wyżej wymienionych materiałów doskonale sprawdzi się do obróbki płyt MDF. Warto mieć natomiast na uwadze fakt, że nie każde rozwiązanie będzie ekonomiczne. Chodzi o to, że płyta pilśniowa pomimo wielu zalet, takich jak elastyczność, izotropowość czy cena, ma również woje wady. Jakie? Na przykład bardzo szybko tępi ostrza. Oprócz tego płyta MDF zwiera w sobie klej oraz liczne zanieczyszczenia, które doprowadzają do zniszczenia krawędzi tnącej. Ostrze zużywa się więc dużo szybciej niż podczas pracy z innymi materiałami.

Jaki frez do MDF?

Najlepszym wyborem do obróbki płyt MDF będą więc frezy wykonane z węglika spiekanego o oznaczeniu HM. Są nieco droższe niż frezy ze stali szybkotnącej, ale zapewniają również znacznie lepszą wytrzymałość. Będzie to miało znaczenie przede wszystkim przy obróbce płyt MDF oklejonych melaminą.

Z kolei w sytuacji, jeśli masz zamiar obrabiać duże ilości płyt MDF, dużo lepszym wyborem będą frezy diamentowe (DIA). Są one droższe od frezów z HSS i HM, ale mają nieporównywalnie lepszą wytrzymałość oraz świetną żywotność. Będzie to zatem strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o obróbkę dużej ilości MDF.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Jakie frezy do drewna?

Frezy do aluminium

Frezy do CNC

Rodzaje frezów

Parametry frezowania i wiercenia

Frezy do metalu – rodzaje, jakie kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco