Frez składany na okrągłe płytki – co to jest, właściwości i zastosowanie

21 lipca 2021 0

Autor:

Frez składany na okrągłe płytki – co to jest?

Czy kiedykolwiek próbowałeś i wiesz co to jest frez składany na okrągłe płytki?
Jeśli tak, to pewnie będziesz wiedział, że te wszechstronne narzędzia mogą naprawdę wykonać dla Ciebie dobrą robotę. Są one powszechnie używane do wykonywania kieszeni, obróbki zgrubnej matryc / form, frezowania czołowego, rowkowania, frezowania stopniowego, a nawet interpolacji śrubowej otworów.

Istnieje wiele różnych okrągłych płytek wartych polecenia, ponieważ mają one wiele właściwości, które przyczyniają się do ich sukcesu. Jeśli wykonałeś choć jedno frezowanie, będziesz wiedział, że dają bardzo ładne wykończenie powierzchni. Mogą również pozostawić dobre wykończenie podczas frezowania, ale mają wiele innych zalet.

Ich okrągły kształt sprawia, że ​​są szczególnie mocne, ponieważ nie mają narożników, które mogą odpryskiwać. Jeśli się stępią lub odprysną, można je obracać, aby wykorzystać świeżą krawędź.

Warto je stosować w lżejszych maszynach. Podczas pracy na większych głębokościach skrawania wytwarzają siły skrawania, które są bardziej promieniowe. Jednak, przyjmując mniejszą głębokość skrawania, stają się one narzędziami do obróbki z wysokimi posuwami. Oznacza to, że większość sił skrawania jest kierowana prosto w górę wrzeciona, co zapewnia największą sztywność w każdej maszynie. To jeden z powodów, dla których frezowanie wgłębne tak dobrze wychodzi na lekkich maszynach.

Wygląda na to, że z fizyka sprzyja skrawaniu frezami z płytkami okrągłymi. Narzędzia będą radzić sobie lepiej, jeśli będziemy je prowadzić krzywymi/ pętlami zamiast pod kątem prostym lub ostrym. A frezy na płytki okrągłe radzą sobie jeszcze lepiej, ponieważ ostre naroża płytek są ich słabym punktem, który może się wykruszać lub odłamać. Jednak jeśli uda Ci się wyszczerbić okrągłą płytkę, po prostu ją obróć płytę, aż wyszczerbiona część nie będzie używana i kontynuuj frezowanie.

Frezy składane na okrągłe płytki – właściwości

W najbardziej wymagających zastosowaniach głowice na płytki okrągłe konkurują z głowicami do dużych posuwów. W wielu sklepach frezy do dużych posuwów są bezpośrednim zamiennikiem głowicy na płytki okrągłe, co pozwala im na zwiększenie posuwów i prędkości. Z tego powodu niektórzy twierdzą, że głowice na płytki okrągłe są już na drodze do lamusa. Ale są przypadki, w których głowice na płytki okrągłe nadal ma większy sens ekonomiczny:
– Na starszych lub lżejszych maszynach, które nie mogą osiągnąć wydajności wymaganej przez frezy z dużym posuwem.

– Z wyjątkowo wymagającymi materiałami, w których możliwość obracania zużytej płytki i kontynuowania pracy daje głowicom na płytki okrągłe dużą przewagę

– W zastosowaniach do obróbki zgrubnej i zastosowaniach z wyjątkowo twardymi materiałami, gdzie okrągłe płytki po prostu mocniejsze i twardsze, dzięki czemu mają dłuższą żywotność. Szczególnie dobrze nadaje się obróbka spawanych części, ponieważ głowica z płytkami okrągłymi tak dobrze radzi sobie z utwardzonymi spawami.

Prędkość skrawania i posuw frezami na okrągłe płytki

Fizyka głowic na okrągłe płytki sprawia, że do obliczania ich posuwów i prędkości należy wykonać bardzo specjalne obliczenia.. Należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:
1. Skrawanie należy wykonywać z głębokością skrawania mniejszą niż promień płytki. Oznacza to, że średnica narzędzia jest funkcją głębokości skrawania ze względu na promień, który jest krawędzią frezu, podobnie jak w przypadku frezu kulistego.

2. Frezy toroidalne powodują ścieńczenie wiórów. Jak w każdym frezie obrotowym, jeśli głębokość skrawania jest mniejsza niż połowa średnicy narzędzia, następuje redukcja rozmiarów wióra. Bardzo ważne jest rozważenie zmniejszenia wielkości wióra, ponieważ rzeczywiste obciążenie wiórem może być większe niż oczekiwano, a narzędzie może zacząć się zacierać, co znacznie skróci żywotność frezu. Jednakże, gdy masz nie tylko narzędzie obrotowe, ale także narzędzie z okrągłymi płytkami, uzyskujesz cieńsze wióry zarówno w płaszczyźnie promieniowej, jak i osiowej.

3. Ze względu na swoją unikalną konstrukcję frezy toroidalne mogą tolerować znacznie większe obciążenie wiórem niż większość innych rodzajów frezów z płytkami wymiennymi. Nie ma słabego punktu jakim są narożniki płytek, które można łatwo uszkodzić zbyt dużą głębokością skrawania. Do pewnego stopnia odnosi się to również do frezów typu bullnose, które są po prostu frezami, których dolna krawędź ma nadany promień. Pomyśl o nich jako o frezach z płytkami okrągłymi, których okrągłe płytki mają naprawdę bardzo mały promień.

Jest wiele innych zadań, do których można polecić głowice z płytkami okrągłymi. Na przykład są świetnymi narzędziami do interpolacji śrubowej otworów. Ponadto mają tendencję do przekształcania znacznie większej siły skrawania w kierunku osiowym, który jest najsztywniejszym kierunkiem dla większości maszyn. Im mniejsza głębokość skrawania, tym większa siła przenoszona jest osiowo. Wreszcie, podczas obróbki zgrubnej otrzymujesz gładką powierzchnię zamiast chropowatej. Może to wydłużyć życie twojemu frezowi wykańczającemu.

Frez składany na okrągłe płytki – uwagi do obsługi

Zanim zakończymy temat, podsumujmy kilka podstaw w zakresie obsługi frezu na płytki okrągłe.
1. Jeśli mówimy o wchodzeniu w materiał, łuk i spirala są zdecydowanie lepsze niż zagłębianie na wprost.

2. Utrzymuj głębokość skrawania poniżej wielkości promienia frezu.

3. Ponieważ zastanawiasz się nad najlepszą głębokością skrawania, staraj się, aby głębokość skrawania była stosunkowo wysoka (około 75%,). Utrzymuj głębokość skrawania mniejszą niż promień płytki. W rzeczywistości mniej znaczy więcej dzięki głowicom na płytki okrągłe, zachowując akceptowalny wskaźnik usuwania materiału.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Frez trzpieniowy – jaki frez palcowy wybrać?

Frezy HSS czy frezy z węglików spiekanych?

Frezy składane

Frezy teowe – rodzaje, zastosowanie, frezowanie rowków

Frezowanie wpustów – parametry, jaki frez?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco