9 niezbędnych elementów odzieży ochronnej

29 maja 2018 0

Autor:

Podczas majsterkowania w domu i ogrodzie warto pamiętać o odpowiedniej ochronie. To, że nie jesteśmy profesjonalistami nie oznacza, że nie musimy się zabezpieczać tak, jak oni. Prawdę mówiąc jesteśmy równie mocno narażeni na wszelkie niebezpieczeństwa.

Fachowcy zawsze pamiętają o właściwej ochronie, ponieważ są świadomi, co może im grozić. Niezbędnym elementem stroju robotnika budowlanego jest kask ochronny, a także wygodny kombinezon wyposażony w wiele kieszonek, które zmieszczą wszelkie niezbędne narzędzia. Ważne, by strój był zrobiony ze sztywnego materiału, a mankiety dobrze przylegały do ciała. Kolejnymi ważnymi akcesoriami są okulary ochronne, maski, a także nauszniki. Inwestując w taki strój warto wydać więcej pieniędzy, by cieszyć się komfortem noszenia przez długi czas. Dobrej jakości kask czy nauszniki nie będą uciskały głowy ani uszu, a odpowiednio dopasowany strój roboczy nie będzie krępował ruchów przy wykonywanej pracy. Właściwy strój roboczy to także gwarancja bezpieczeństwa.

Bardzo istotnym elementem stroju, o którym często zapominamy albo uznajemy za mniej ważny jest maska ochronna. W miejscu, gdzie używane są produkty chemiczne czy też podczas pracy w miejscu, gdzie mamy kontakt z azbestem należy koniecznie używać maski. Zadbajmy o siebie i pamiętajmy o używaniu środków ochronnych, które niejednokrotnie mogą uratować nasze zdrowie.

Wyróżniamy kilka niezbędnych elementów odzieży i akcesoriów ochronnych do pracy w domu i ogrodzie. Wśród nich m. in.:

KASK

Wysokiej jakości profesjonalne kaski zapewnią odpowiednią ochronę głowy i komfort noszenia podczas całego dnia pracy. Będą dobrze przylegały do głowy, przy czym nie będą jej uciskały. Warto sprawdzić, czy kask posiada w środku skórzaną taśmę, która uniemożliwi zsuwanie się kasku.

OKULARY OCHRONNE

Opiłki, pył czy okruchy to bardzo drobne odpadki powstające przy pracy. Mogą być za to bardzo niebezpieczne. Dlatego koniecznie pamiętajmy o użyciu przezroczystych okularów ochronnych do ochrony oczu. Okulary uniemożliwią dostanie się tych małych elementów do oczu. Przy spawaniu nie zapominajmy za to o ciemnych okularach, które ochronią nasz wzrok. Okulary muszą dobrze trzymać się nosa, dzięki czemu ciągle nie będą się zsuwały. Jeśli nosisz okulary korekcyjne zadbaj o to, by mieściły się one pod okularami ochronnymi.

 

MASKA ZABEZPIECZAJĄCA DROGI ODDECHOWE

Często można się obyć bez niej, jednak są takie rodzaje prac, przy których jest niezbędna. To na przykład natryskiwanie farb lub rozpylanie środków ochronnych do roślin. Nie zapominajmy wtedy o zabezpieczeniu, które może nas uchronić przed poważnymi uszkodzeniami dróg oddechowych.

OSŁONA TWARZY

Gdy pracujemy z piłą łańcuchową lub przy tokarce pamiętajmy o ochronie całej twarzy. Warto także dodatkowo zastosować okulary. Odpowiednie zabezpieczenie ochroni nas przed pokaleczeniem twarzy lub dostaniem się pyłu czy wiórów do oczu.

NAUSZNIKI

Nauszniki to niezbędny element ochrony wtedy, gdy mamy do czynienia z bardzo głośnymi urządzeniami. Przy mniejszym poziomie hałasu wystarczą nam zatyczki. Podczas gdy potrzebujemy zarówno nauszników jak i kasku warto sięgnąć po 2w1, czyli kask z nausznikami. To bardzo funkcjonalne i wygodne rozwiązanie.

RĘKAWICE ROBOCZE

Istnieje wiele różnych rodzajów rękawic roboczych do ochrony rąk. Od zwykłych rękawic z materiału, jakie prawie każdy z nas ma w swoim domu, po specjalistyczne rękawice do spawania, które posiadają duże mankiety. Pamiętajmy o odpowiednim dopasowaniu ich do rodzaju wykonywanej przez nas pracy.

KOMBINEZON

Kombinezon to element ubioru ochronnego, bez którego żaden fachowiec nie wyobraża sobie pracy. Istnieje wiele rodzajów kombinezonów – od takich z wieloma kieszonkami, po chroniące całe ciało, także włosy. Sprawdzi się w i miejscu, gdzie przy pracy tworzy się duża ilość pyłu i kurzu.

BUTY OCHRONNE

Wysokiej jakości buty ochronne to niezwykle ważny element stroju roboczego. Po pierwsze posiadają stalową wkładkę, mają także poduszki amortyzujące pod piętami, grubszy język i twardą, antypoślizgową podeszwę, która jest odporna na działanie kwasów. Zapewniają stabilność, a przy tym są bardzo lekkie i całkiem wygodne. Najczęściej stosowane są półbuty ochronne.

NAKOLANNIKI

Spodnie robocze z kieszonkami to najlepszy sposób na zabezpieczenie kolan. W razie potrzeby możemy włożyć w nie poduszki ochronne, które zapewnią nam komfort przez cały dzień pracy. Nic się nie zsuwa, wszystko pozostaje na swoim miejscu.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco