Dłuto jest narzędziem przydatnym w każdym warsztacie. Używane jest do obróbki drewna oraz kamienia. To przyrząd wykorzystywany od wieków na całym świecie. Nie traci na popularności i nie istnieje żaden zamiennik, który tak dobrze sprawdziłby się w tej roli. Przez wszystkie lata, w których dłuto było używane, ukształtował się podział na dłuta tokarskie, stolarskie(d0 drewna) oraz rzeźbiarskie. Dzisiaj wygląda on nieco inaczej. Jeśli chcesz poznać najpopularniejsze rodzaje, które wykorzystywane są w profesjonalnych warsztatach, zapraszamy do lektury.
Dłuta do drewna – praktyczne rozwiązania dla każdego
Jeśli zależy Ci na solidnym, trwałym i niezawodnym narzędziu, na pewno przed zakupem dłuta do drewna powinieneś zwrócić uwagę na twardość stali. To ona przede wszystkim odpowiada zarówno za jakość narzędzia, jak również wykonanej pracy. Najpopularniejsze są dłuta, których twardość wynosi powyżej 60 HRC (skala twardości Rockwella). Dlaczego ten aspekt jest tak ważny? Otóż chodzi właściwie o odnalezienie najlepszego ostrza dla siebie. Parametr twardości znajdziesz przy wszystkich rodzajach dłut od każdego producenta, dlatego to właśnie na niego warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Bardzo istotna jest także rękojeść. Najczęściej wykonana jest z drewna bukowego, grabu albo tworzywa sztucznego. Warto jednak zdecydować się na taką, która będzie wykonana z drewna ze względu na wygodę użytkowania. Dobrze jest także dopasować kształt rękojeści do swoich potrzeb, ponieważ nie każdemu będzie pasowało to samo długo. Jest to ważne szczególnie przy wielogodzinnej pracy.
Bardzo ważna jest również precyzja urządzenia, jak i wydajność pracy z dłutem. Z tego powodu dużą wagę przykłada się także do wyboru długości ostrza. Najczęściej wybierana na początek jest opcja „standard”, a następnie wypróbowanie dłuższych lub krótszych narzędzi. Takie porównanie pozwoli ocenić, z którym narzędziem pracuje Ci się najlepiej.
Zestaw dłut do drewna 10-16-20-25mm YATO
Dłuta do drewna rodzaje
Dłuto z fazowaniem
Dłuto z fazowaniem zbieżnym to narzędzie idealnie nadające się do pracy z drewnem. Posiada specyficznie wyprofilowaną fazę boczną, dzięki czemu praca w trudno dostępnych miejscach nie sprawi Ci żadnych trudności. Sprawdza się do piłowania oraz podczas żłobienia w narożnikach.
Dłuto z fazowaniem bocznym
Dłuto z fazowaniem bocznym to zdecydowanie najchętniej używany typ dłuta ze względu na swoją uniwersalność. Najczęściej stosuje się je do lekkich prac z drewnem.
Dłuto bez fazowania
Dłuto bez fazowania jest narzędziem, które stosowane są zwykle przez profesjonalistów. Świetnie radzi sobie z trudniejszymi zadaniami. Nie posiada fazowania, co sprawia, że dłuto ma silną konstrukcję i nadaje się z powodzeniem do prac ciesielskich.
Dłuto kątowe
Dłuto kątowe to urządzenie używane do czyszczenia narożników.
Dłuto skośne
Dłuto skośne uważane jest za jedno z najwygodniejszych w użytku. Stosowane jest do wykonywania prac wykończeniowych w drewnie. Co więcej, idealnie sprawdza się podczas prac w narożnikach.
Dłuto żłobak
Dłuto żłobak używane jest do wykonywania żłobień. To narzędzie na tyle uniwersalne, że można go używać zarówno do lekkich, jak i ciężkich prac.
Dłuto gniazdowe
Dłuto gniazdowe posiada profil klingi, który jest niezwykle pomocny przy głębokich dłutowaniach. Służy do wykonywania precyzyjnych otworów.
Dłuto długie
Dłuto długie to narzędzie perfekcyjnie radzące sobie z trudno dostępnymi miejscami. Jest ono wyprofilowane tak, aby klinga była niezwykle cienka. Dzięki temu można z łatwością usuwać cienkie warstwy drewna.
Dłuto krótkie
Dłuto krótkie cechuje się niebywałą precyzją. Co więcej, zapewnia niebywały komfort podczas pracy ze względu na swoją konstrukcję. Przydatne jest przy pracy z detalami, a także do wykończeniówki. Narzędzie ma krótką rączkę, dzięki czemu można je łatwo kontrolować.
Jak wcześniej wspominaliśmy, dobór odpowiedniego rodzaju dłuta do drewna jest niebywale istotny. Dlaczego? Otóż ze względu na fakt, że niejednokrotnie tego narzędzia używa się nawet kilka godzin dziennie. Dłuto powinno mieć więc tak wyprofilowaną rączkę, by dobrze dopasowywać się do Twojej dłoni i czynić pracę bardziej komfortową. Ma to także wpływ na precyzję pracy, dlatego wyboru konkretnego narzędzia lepiej nie pozostawiać kwestii przypadku.
Dłuta stolarskie PREMIUM zestaw 6/12/20/26mm NAREX
Praca dłutem – najważniejsze informacje
Praca z dłutem nie dla każdego jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Często nie potrafimy wykonywać jej prawidłowo, dlatego może przysparzać wielu trudności. Warto więc pamiętać o doborze dobrego narzędzia, a także o odpowiednim miejscu pracy. Szczególne znaczenie ma blat, na którym wykonywana jest praca. Bardzo istotna jest wysokość, ponieważ decyduje ona o sile, jaka jest konieczna do użycia podczas pracy. Zbyt wysoko ulokowany blat spowoduje, że efektywność nie będzie najlepsza. Z kolei za niski sprawi, że ciało po kilku godzinach odmówi posłuszeństwa. Z tego powodu wydajność szybko zacznie się obniżać.
Jak ostrzyć dłuta do drewna?
Dłuto stolarskie wymaga regularnego ostrzenia, by z jak największą dokładnością mogło wykonywać swoją pracę. Jak zatem ostrzyć dłuto i o czym pamiętać? Istnieją dwie opcje: ostrzenie ręczne z wykorzystaniem wzornika lub ostrzenie przy pomocy specjalnej ostrzałki elektrycznej. W przypadku tej pierwszej metody niezbędny jest kamień do ostrzenia, który do pracy potrzebuje wody lub specjalnego oleju, ponieważ należy go od czasu do czasu zwilżać. Ma to zapobiegać przegrzewaniu się narzędzi, jak również ułatwieniu procesu ostrzenia.
Po pierwsze należy przygotować sobie płaską powierzchnię dłuta. W tym celu trzeba szlifować ją równolegle do powierzchni kamienia. Kolejnym krokiem jest ostrzenie powierzchni ściętej. Tutaj nie można zapominać o tym, aby długo przylegało do kamienia ostrzącego całą swoją ściętą powierzchnią. Ważne jest także odpowiednie dobranie kąta ostrza – jest to zależne od przeznaczenia dłuta.
Dłuta do drewna kupisz w sklepie EBMiA pod adresem: https://www.ebmia.pl/4704-dluta
W kolejnym artykule opisujemy Jak naostrzyć dłuto