DIN – co to jest, normy, oznaczenia

1 lutego 2022 0

Autor:

Dobierając elementy złączne kolejni klienci mają styczność z tzw. oznaczeniami DIN. Warto się na nich choć odrobinę znać, aby mieć pewność, że wybierze się idealne podkładki, śruby czy też wkręty. Jak wiadomo elementy złączne dzielą się na wiele różnych typów, a nie wszystkie z nich mogą pracować w tym samym środowisku. Niektóre są odporne na działanie wilgoci, kwasów i korozji, co pozwala na ich wykorzystanie w ekstremalnych warunkach, natomiast inne mają mniej rozbudowane właściwości. Sprawdź jakie są normy DIN.

DIN co to jest?

Oznaczenia DIN pozwalają na dobieranie elementów złącznych zgodnie z obowiązującymi normami (w przypadku Polski jest to norma PN/M). Znajomość numeru DIN przy wyszukiwaniu wskazanych wyżej elementów jest jak najbardziej wskazana, ponieważ trudno w takiej sytuacji o popełnienie świadomego błędu. Zainteresowani bez trudu wyszukają dla siebie idealne śruby czy też podkładki dla branży petrochemicznej, stoczniowej, budownictwa morskiego czy też motoryzacyjnej.

Wspomniane oznaczenia DIN przydają się również w momencie, gdy klientom przyjdzie zamawiać elementy złączne poprzez sieć internetową. Producenci i dystrybutorzy udostępniają na ten temat bardzo szerokie informacje, aby nikogo nie wprowadzić w błąd i ułatwić podjęcie finalnej decyzji. Dobieranie elementów złącznych zgodnie z numerem DIN sprawia, że wybrane modele spełnią pożądane kryteria jakościowe i będą idealnie dopasowane do konkretnych konstrukcji. Jeśli ktoś nie za bardzo się na tym zna zawsze może poprosić o pomoc kogoś bardziej wykwalifikowanego.

Oznaczenia DIN

Znajomość omawianych numerów DIN może się przydać w wielu różnych sytuacjach z życia codziennego, np. w sytuacji, gdy potencjalni klienci będą chcieli zbudować jakąś maszynę lub też statek. Jeśli ktoś nie posiada dostatecznie rozbudowanej wiedzy z tej tematyki nie musi się tym nadmiernie przejmować, ponieważ w sklepach stacjonarnych można liczyć na wsparcie doradców i sprzedawców.

Oznaczenia DIN pomagają zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Poszczególne prace konstrukcyjne wymagają wykorzystania starannie dopasowanych elementów złącznych, a bez znajomości tego typu numerów trudno byłoby wybrać idealne elementy. Z racji tego zainteresowani nie powinni tego lekceważyć i czym prędzej poszukać informacji na ich temat, tak aby wyeliminować wszelkie pomyłki i zaniedbania.

Normy DIN – pod jakimi postaciami występują?

Co najważniejsze omawiane normy DIN mogą występować pod wieloma różnymi postaciami. Co prawda zdecydowanie najczęściej korzysta się z nich w przypadku dobierania elementów złącznych, ale równie dobrze może to mieć związek z innymi gałęziami przemysłu, dlatego opłaca się posiadać na ten temat szerszą wiedzę. Trzeba wiedzieć o tym, że najważniejszym wyznacznikiem dla potencjalnych klientów będą liczby pojawiające się po oznaczeniu DIN. Najpopularniejsze rodzaje oznaczeń DIN to:

– DIN 427 – normy dla wkrętów dociskowych z płaskimi końcami i bez łbów,

– Norma DIN 186 – dla śrub z łbami młoteczkowymi,

– Normy DIN 7980 – dla podkładek w wersji sprężystej, które będą pasować do śrub z łbami walcowymi,

– DIN 97 – norma dla wkrętów przeznaczonych do konstrukcji drewnianych z łbami stożkowymi,

– Normy DIN 763 – dla elementów ze stali kwasoodpornej A4,

– Norma DIN 432 – dla podkładek odginanych z zewnętrznymi noskami.

To tylko niektóre z dostępnych rodzajów, jest ich znacznie więcej, dlatego w zdecydowanej większości przypadków warto bazować na wiedzy profesjonalistów i nie działać na własną rękę. Pomaga to uniknąć m.in. poważnych usterek oraz osłabienia całej konstrukcji. Norma DIN może obowiązywać również rozmaite nakrętki, liny stalowe czy też nity. Na całe szczęście dostęp do takich numerów jest stosunkowo szeroki, dlatego nie trzeba się niczego obawiać, tylko się w to odpowiednio zaangażować.

W kolejnych artykułach:

Śruby kwasoodporne – właściwości i zastosowanie

Połączenia śrubowe – co to jest, rodzaje połączeń

Klasa wytrzymałości śruby – oznaczenia, obliczenia, tabela

Elementy złączne – co to jest, jakie wyróżniamy?

Śruby calowe – rodzaje, gdzie kupić, zastosowanie

DIN 976 czy DIN 975 – Jakie są różnice?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco