Brzeszczot do wyrzynarki – rodzaje, jaki kupić?

14 kwietnia 2021 0

Autor:

Wyrzynarka do urządzenie często stosowane w warsztatach i zakładach przemysłowych. Stanowi narzędzie stosowane do procesu obrabiania zróżnicowanych materiałów. Za pomocą wyrzynarki można formować kształt metali, drewna, a nawet tworzyw sztucznych. Ponadto specjalistyczne warsztaty stosują tę maszynę również do przycinania cegieł i płytek, które stanowią elementy wykończenia domu, bądź mieszkania. Wyrzynarka funkcjonuje poprawnie tylko przy zastosowaniu odpowiedniego rodzaju brzeszczotu, który stanowi centralny komponent maszyny, umożliwiając jej poprawne funkcjonowanie. Jakie są rodzaje i jaki brzeszczot do wyrzynarki wybrać? Zapraszamy do lektury.

Czym są brzeszczoty do wyrzynarek?

Brzeszczot do wyrzynarki jest płaskim kawałkiem metalu, który został wykonany najczęściej ze stali narzędziowej węglowej (HCS) lub szybkotnącej (HSS). Elementy te poddaje się obróbce cieplnej i pod wpływem odpowiednio wysokiej temperatury kształtuje się, aby forma była dopasowana do danej maszyny. Brzeszczoty mogą być niejednorodne materiałowo, gdyż w zależności od przeznaczenia i rodzaju obrabianego materiału, stosuje się różne surowce, aby usprawnić proces.

Z praktycznego punktu widzenia, brzeszczot do wyrzynarki stanowi centralną część wyrzynarki. Za pomocą ostrza, urządzenie to wykonuje regularne ruchy posuwisto-zwrotne skierowane w dół i górę. Osoba obsługująca wyrzynarkę za pomocą odpowiedniego nacisku, kieruje brzeszczot według wcześniej naszkicowanej linii cięcia. Istnieją również wyrzynarki wahadłowe, które dodatkowo podcinają komponent, wykonując wahadłowy ruch w przód i w tył. Tryb ten pozwala na wydajniejszą pracę, szczególnie w odniesieniu do cięcia grubego materiału, np. drewnianego blatu. Poprzez swoje działanie, eliminuje możliwość wytworzenia zbyt dużego nacisku mechanicznego, który mógłby spowodować zaburzenia w pracy narzędzia, kończące się skośnym cięciem.
Brzeszczoty dobiera się pod kątem twardości materiału. Pod uwagę bierze się również grubość wycięć oraz naszkicowany wcześniej projekt.

Brzeszczoty do wyrzynarek dobiera się pod kątem twardości materiału. Pod uwagę bierze się również grubość wycięć oraz naszkicowany wcześniej projekt.

Rodzaje brzeszczotów do wyrzynarki

Nie sposób przedstawić jeden uniwersalny podział, ponieważ brzeszczoty dzielą się na wiele kategorii i rodzajów. Biorąc pod uwagę materiał, można uwzględnić:

Brzeszczot uniwersalny

Brzeszczot uniwersalny, jak nazwa wskazuje, może być używany do wykonywania różnego rodzaju cięć, zarówno tych bardziej, jak i mniej skomplikowanych i złożonych. Można rozpoznać go po rozwartych ostrzach, które są ukośnie ostrzone.

Brzeszczot do wyrzynarki drewna

Brzeszczot do wyrzynarki drewna. Znajduje zastosowanie przy cięciu, modelowaniu elementów drewnianych i drewnopodobnych. Jest najczęściej spotykanym rodzajem brzeszczota.

Brzeszczot do cięcia krzywoliniowego

Brzeszczot do cięcia krzywoliniowego wyróżnia się wąską strukturą, z tej przyczyny stosowany głównie do cięcia krzywizn.

Brzeszczot do cięcia bezodpryskowego

Brzeszczot do cięcia bezodpryskowego posiada odmienną strukturę, ponieważ zęby osadzone są w przeciwną stronę, stanowiąc kontrast do standardowych produktów. Dzięki zastosowania odwrotnej budowy, brzeszczot tnie w dół, umożliwiając ciągłe odprowadzanie drzazg. Stosowany przeważnie w przypadku obrabiania płyt pilśniowych.

Brzeszczot do cięcia precyzyjnego

Brzeszczot do cięcia precyzyjnego – charakterystyczną strukturą są ukośne zęby, które zostały odpowiednio szlifowane, w celu osiągnięcia formy trapezu. Dzięki uzyskanej formie, narzędzie znajduje zastosowanie w przypadku każdego rodzaju drewna, niezależnie od gatunku i twardości.

Brzeszczoty do wyrzynarek do aluminium

Brzeszczot do wyrzynarki do aluminium jego struktura została wzbogacona o ukośnie ostrzone zęby oraz zbieżnie szlifowane boki.

Brzeszczot bimetaliczny

Brzeszczot bimetaliczny wykazuje się dużo większą trwałością od tradycyjnych brzeszczotów, a wszystko za sprawą zastosowanego materiału. Posłuży zdecydowanie dłużej niż jego odpowiedniki.

Brzeszczot do wyrzynarek do betonu

Brzeszczot do wyrzynarki do betonu – charakterystyczna przedziałka 4,3 mm pozwala na komfortowe cięcie.

Brzeszczot do paneli

Brzeszczot do paneli określany również jako laminator.

Brzeszczot do twardego drewna

Brzeszczot do twardego drewna – grube i długie ostrze. Wyróżnia się również dużą liczbą zębów na brzeszczocie. Za jego pomocą można ciąć drewno o grubości ponad 130 mm.

Brzeszczoty do wyrzynarki do drewna z kawałkami metalu

Brzeszczot do wyrzynarki do drewna z kawałkami metalu, dzięki któremu możliwa jest obróbka drewna z metalowymi elementami wewnątrz. Nadaje się więc do cięcia desek z gwoździami.

Brzeszczot do wyrzynarki do cięcia blach

Brzeszczot do wyrzynarki do cięcia blach znajduje zastosowanie w przypadku cienkiej blachy (od 0,5 do 1,5 mm). Natomiast w przypadku grubszej, konieczne będzie zastosowanie brzeszczotu bimetalicznego.

Brzeszczoty do wyrzynarki do metalu

Brzeszczot do wyrzynarki do metalu może stanowić produkt bimetaliczny, bądź HSS. Charakteryzuje się zębami typu M, a więc pochylonymi do przodu i do tyłu. Dzięki tej technologii możliwe jest jednoczesne cięcie w obu kierunkach.

Brzeszczot do wyrzynarki do glazury

Brzeszczot do wyrzynarki do glazury powlekany węglikami spiekalnymi. Nadaje się również do obróbki tworzyw sztucznych oraz szkła.

Brzeszczoty do wyrzynarki do tworzyw sztucznych

Brzeszczot do wyrzynarki do tworzyw sztucznych wykonane ze stali węglowej (HCS).

Brzeszczoty specjalistyczne

Brzeszczoty specjalistyczne – stanowią pozostałą grupę brzeszczotów, stosowane głównie przy produkcji wielkoseryjnej i do zaawansowanych projektów technologicznych.

Jaki brzeszczot do wyrzynarki?

W zależności od obrabianego materiału, najlepiej zaopatrzyć się w kilka rodzajów brzeszczotów do wyrzynarki. Zakup kilku kilku różnych egzemplarzy pozwoli na szerszy zakres pracy. Mając do dyspozycji kilka różnych sztuk, można lepiej określić parametry, a tym samym precyzyjniej wykonać powierzony projekt. Warto poszukiwać specjalistycznych informacji na opakowaniu elementu. Producenci są zobligowani do zamieszczenia pełnego opisu dotyczącego podzespołu, wraz z jego przeznaczeniem. Opis brzeszczotu do wyrzynarek do może być w formie tekstu, krótkiej instrukcji lub symboli graficznych. Na opakowaniu wyszczególnione również powinny zostać materiały, które można obrabiać za pomocą brzeszczota, ich grubość oraz twardość.

Chcesz kupić brzeszczoty do wyrzynarki? O czym warto pamiętać!

Warto zapoznać się z kilkoma użytecznymi informacjami, które sprawią, że zakup brzeszczota do wyrzynarek będzie dużo prostszy. Przede wszystkim długość elementu powinno się dobierać tak, aby wystawał poza obrabiany materiał. Zbyt krótkie ostrze negatywnie wpłynie na skuteczność cięcia. W asortymencie można odnaleźć również modele z zębami skierowanymi w kierunku pracownika. Dzięki temu można zniwelować strzępienie górnej powierzchni obrabianego materiału. Rekomenduje się również zakup dodatkowych elementów, które sprawiają, że praca z wyrzynarką będzie prostsza, np. cyrkiel służący do wycinania okręgów.

Na rynku znajduje się wiele rodzajów brzeszczotów do wyrzynarek, jednak najczęściej kupuje się brzeszczoty służące do obróbki drewna. Warto jednak rozważyć zakup kilku podzespołów, ponieważ usprawni to pracę. Wiele osób stosuje jeden brzeszczot, jako uniwersalny element do wszystkiego. Nie jest to dobrym rozwiązaniem, ponieważ wówczas produkt ulega szybkiej eksploatacji, tracąc szybko swoje właściwości.

Wybierając element, najważniejszym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest jakość podzespołu. Im lepszej jakości materiał, tym wyrzynarka będzie sprawniej pracować. W przypadku zakupu produktu renomowanych firm, można być przekonanym co do jakości produktu.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Wyrzynarka – jaką kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco