Bity do wkrętarek rodzaje, jakie kupić?

3 czerwca 2020 0

Autor:

Wkrętarka to niezwykle przydatne narzędzie w każdym domu. Dobrze dobrane bity do wkrętarek sprawią, że będzie jeszcze użyteczniejsza, a jej działanie funkcjonalniejsze. Jeśli zależy Ci na skutecznym przeprowadzaniu prac remontowych i wykończeniowych w swoich czterech kątach, koniecznie zaopatrz się w zestaw bitów. Jakie będą najbardziej przydatne? Dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Rodzaje bitów a kształt grotu

Jeśli chodzi o kształt grotu, to stanowi on główny wyznacznik, jeśli chodzi o klasyfikację bitów. Możemy zatem wyróżnić aż 12 rodzajów bitów. Oto one:

Bit sześciokątny – posiada on krawędzie skierowane pod kątem 60°.

Bit Torx – posiada grot w kształcie sześcioramiennej gwiazdy z zaokrąglonymi krawędziami. Doskonale radzi sobie z przenoszeniem wyższego momentu obrotowego, co sprawia, że nie niszczy on wkrętów. Dodatkowo dzięki temu, że ma kąt przyłożenia o wartości 15°, nie zsuwa się z wkrętu w trakcie pracy.

Bit Torx Plus – ma nieco inny wygląd niż bit Torx. Kształtem również przypomina sześcioramienną gwiazdę o zaokrąglonych krawędziach, jednak są one dodatkowo spłaszczone. Za sprawą takiej budowy bit Torx Plus może wytwarzać jeszcze wyższy moment obrotowy i nie niszczy przy tym wkrętów.

Bity Torx TR – ten model także przypomina klasyczny Torx, jednak dodatkowo wyposażony jest w otwór na środku.

Bit do wkrętarki prosty – nazywany jest także bitem rowkowym. Stosuje się go przy wkrętach, które mają proste nacięcie łba. Nie powinien on jednak być używany przy wkrętarkach akumulatorowych, gdyż może się zdarzyć, że bit wyskoczy z wkrętu. Nie jest on bowiem wyposażony w funkcję centrowania.

Bity do wkrętarki trójkątne – jest to mało popularny model, do którego wymagane jest użycie dużej siły w trakcie wkręcenia. Nie ma sprzyjających warunków siłowych szczególnie przy przenoszeniu wysokich momentów obrotowych.

Bity do wkrętarek kwadratowe – nazywane są również bitami czworokątnymi. Mają cztery równe krawędzie i używane są w szafach sterowniczych.

Bit krzyżowy PH (Phillips) – ten rodzaj wykorzystywany jest przy wkrętach, które posiadają wgłębienie typu Phillips. Oznacza to, że składają się one z dwóch nacięć płaskich ułożonych w kształt krzyżyka. Jeśli chodzi o moment skręcający, to jest on przenoszony na czterech krawędziach, dzięki czemu bit nie wypada w trakcie przeprowadzania jakichkolwiek prac.

Bit krzyżowy PZ (Pozidriv) – podobny do swojego poprzednika, jednak w tym przypadku profil składa się z dwóch krzyżyków, które są ułożone względem siebie pod kątem 45°C. Jeden z nich jest nieco węższy i ma też mniejszą głębokość, co sprawia, że dodatkowo stabilizuje on bit podczas pracy.

Bit do wkrętarek Torq-Set – posiadają on cztery krawędzie ułożone w kształt wykręconego krzyżyka. Świetnie sprawdza się w pracach z branży lotniczej.

Bity Tri-Wing – wyposażony jest w trzy krawędzie i również najczęściej wykorzystywany jest w lotnictwie.

Bit wielozębny – składa się z aż 12 niewielkich ząbków, co sprawia, że doskonale radzi sobie z przenoszeniem wysokich momentów obrotowych.

Bity do wkrętarek rodzaje ze względu na materiał wiercony

Istnieje także podział bitów ze względu na materiał z jakim mogą pracować. Otóż w sklepach budowlano-remontowych znajdziesz wkręty do wiercenia w delikatnym, miękkim podłożu, takim jak chociażby drewno, a także wkręty do wiercenia w twardej powierzchni, takiej jak beton, metal czy kamień. Te pierwsze zazwyczaj charakteryzują się stałym i równym przyrostem momentu obrotowego w trakcie pracy. Natomiast przy pracy na twardych materiałach moment obrotowy wzrasta pod koniec pracy. Istnieją oczywiście również bity wielofunkcyjne, które sprawdzą się w obu przypadkach, jednak należy mieć na uwadze fakt, że nie wyróżniają się wyjątkową trwałością, co sprawia, że nie posłużą na długi czas i szybko trzeba będzie je wymienić na nowe.

Najlepsze bity do wkrętarki

Dobrze dobrany bit ma ogromne znaczenie. Po pierwsze zagwarantuje poprawne działanie narzędzia, a dodatkowo zapobiegnie zniszczeniu wkrętu. Zawsze należy więc stosować bity zgodnie z przeznaczeniem i lepiej unikać podobnych zamienników. Dobrym przykładem są bity Torx i Torx Plus, które w zasadzie są bardzo podobne, ale ta drobna różnica, która występuje pomiędzy nimi może sprawić, że przy nieodpowiednim zastosowaniu doprowadzi do powstania uszkodzeń w trakcie pracy.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco