Zamienniki i regeneracja części – niezawodność maszyn

10 maja 2018 0

Autor:

1. Regeneracja gniazd łożyskowych

Usterki łożysk w zespołach wirujących pomp często powodują uszkodzenie otworu obudowy zawierającego uszkodzone łożysko. Ponieważ obudowy łożysk pompy są kosztownymi częściami zamiennymi, uszkodzenia te są często naprawiane. Proces naprawy polega zwykle na rozwierceniu uszkodzonej powierzchni, włożeniu tulei, a następnie obróbce tej tulei do średnicy otworu zalecanej przez producenta łożyska przy użyciu standardowej tokarki warsztatowej. Ten typ naprawy zwykle powoduje, że jeden wymiar (średnica otworu nowej bieżni) mieści się w wymaganej tolerancji dla średnicy, ale istnieją dwie inne krytyczne tolerancje, które mogą być o jeden lub dwa rzędy wielkości mniej dokładne niż w oryginalnym podzespole OEM. Są to tolerancje równoległości i współosiowości osi symetrii naprawionego otworu łożyska i drugiego nieuszkodzonego otworu łożyska. Nieosiowość taka doprowadzi do ponownego zniszczenia łożyska lub jego „nowego” gniazda.

Jest niemożliwym uzyskanie dopasowania osiowego uzyskanego w typowej fabrycznej wytaczarce poprzez obróbkę tylko jednego otworu na standardowej tokarce. Takie błędy, choć niewielkie, mogą powodować naprężenia na bieżniach łożyska, skracając ich żywotność, Zaś tego typu naprawa takiego podzespołu można określić jako „podróbkę”.

W miarę rozwoju materiałów, smarów i technologii obróbki stało się możliwe osiągnięcie wysokiej niezawodności w przypadku znacznie mniejszych elementów. Jednak, aby zachować tę niezawodność podczas napraw w warsztacie, należy powtórzyć te same standardy, które są przestrzegane w procesie produkcji fabrycznej. Normy te nie dotyczą wyłącznie dokładności obróbki. Części muszą być przechowywane i obsługiwane zgodnie z zachowaniem tych samych wysokich standardów.

Często zdarza się, że łożyska są przechowywane w uszkodzonym opakowaniu ochronnym lub rozpakowane i wystawione na działanie brudnego środowiska. Albo doświadczony mechanik wysuwa łożysko kulkowe, jednorzędowe zwykłe z pudełka, potem obracając pudełko na jego końcu o około 20cm nad stalowym stołem roboczym, pozwala łożysku spaść na stół. Taki udarny wpływ na powierzchnie bieżni prawdopodobnie spowodował więcej uszkodzeń niż wieloletnia normalna obsługa. Takie postępowanie mogło być wynikiem braku szkolenia i prawdopodobnie także braku nadzoru. Z łożyskami należy obchodzić się delikatnie zarówno przed, jak i po instalacji. Naprawiony sprzęt powinien być pakowany, przechowywany i obsługiwany tak jak w wytwórni.

Te same zasady odnoszą się do produkcji części zamiennych. Aby bezpiecznie wymienić części fabryczne, należy zrozumieć, dlaczego zostały one tak zaprojektowane. Wytwórnie zwykle nie dostarczają tych informacji. Kiedy część jest kopiowana, wymiary krytyczne mogą być powielane, ale może nie być możliwe określenie, gdzie te wymiary mieszczą się w dopuszczalnej tolerancji, lub gdzie wymiary kopii mieszczą się w tych tolerancjach.

 

2. Regenerowany wałek przekładni

W jednym z przypadków wałek do przekładni redukcyjnej został zregenerowany przez renomowaną firmę. Założono, że koło zębate powinno mieć pasowanie ciasne na tym wałku. To założenie spowodowało trzy awarie w okresie 18 miesięcy, przy znacznych stratach produkcyjnych. W tym przypadku koło zębate powinno mieć pasowanie luźne na wałku, tak aby większe koło zębate wstępnie je obciążało w stosunku do promienia wałka, znacznie zwiększając wytrzymałość zmęczeniową zespołu.

 

3. Zamienniki uszczelek

Przy zamiennikach konieczne jest nie tylko zrozumienie danego podzespołu, ważne jest również zaznajomienie się z kontekstem działania całego sprzętu, w którym można użyć komponentu. Na przykład producenci nie używają renomowanych uszczelek tylko po to, aby zwiększyć ich koszty. Używają ich, aby zapewnić, że ich klienci mają niezawodny sprzęt. Zastąpienie takich uszczelek standardowymi uszczelkami z kauczuku nitrylowego może zniwelować koszty, ale należy to robić tylko ze świadomością, że mogą one działać zawodnie w środowisku i warunkach, do których nie są przeznaczone.

Zastąpienie części fabrycznych zamiennikami, częściami o innej konstrukcji lub wykonanymi z różnych materiałów jest decyzją, która powinna zostać podjęta przez kogoś, kto ma techniczne zrozumienie sprzętu i jego działania. Nigdy nie powinna decydować tylko niższa cena.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco