Kiedy wymienić koła pasowe?

5 lutego 2019 0

Autor:

Koła pasowe są bardzo ważnymi elementami maszyn, lecz jak każdy jej komponent ma swoją ograniczoną trwałość. Najczęściej zużywają się pod wpływem intensywnej eksploatacji, ale mogą również ulegać awariom i uszkodzeniom. Z tego powodu stałe kontrolowanie ich stanu jest niezmiernie ważne. Chcesz wiedzieć kiedy należy wymienić koło pasowe? Zapraszamy do lektury.

To jasne, że koło pasowe zużywa się w czasie użytkowania, dlatego warto pamiętać o sprawdzaniu ich stanu. To ogromnie ważne, ponieważ zużyte koło może tworzyć awarie sprzętu i powodować uszkodzenie pasa.

Uszkodzenia kół pasowych

Maszyny, których jednym z komponentów są koła pasowe, pracują niezwykle intensywnie – nierzadko nawet przez cały dzień, stąd koła zużywają się stosunkowo szybko. Jednak może zdarzyć się tak, że zostaną uszkodzone mechanicznie. Następuje to najczęściej wtedy, gdy są źle zamontowane. Właśnie dlatego o instalację kół pasowych warto poprosić specjalistę ze stosownymi uprawnieniami. Wtedy wymiana zajmie kilka chwil, a firma nie będzie narażona na jakikolwiek przestój w pracy. Jeśli Ty lub któryś z Twoich pracowników nie ma wiedzy na ten temat, oddaj to zadanie w ręce fachowca. Będzie on świadomy również innych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas montażu, czyli np. odpowiednie napięcie pasa. Niedopatrzenie takiego szczegółu może nieść za sobą poważne konsekwencje w postaci awarii maszyny.

Kiedy wymienić koła pasowe?

Jak wspominaliśmy wcześniej, stan kół pasowych powinien być poddawany regularnej kontroli. Jeżeli maszyna została sprawdzona, ale okazuje się, że nadal coś nie działa, a w dodatku sprzęt wyjątkowo mocno hałasuje, wina leży po stronie kół pasowych, które zostały całkowicie wyeksploatowane. Niezbędna będzie wtedy wymiana ich na nowe. Jeśli Twoje przedsiębiorstwo posiada maszynę na leasing, zawsze możesz liczyć na wsparcie firmy, która ją udostępnia. Zapewnia ona przeglądy i naprawy, także w przypadku awarii kół pasowych. Wystarczy skontaktować się z nią, a dostarczy i wymieni potrzebne elementy. W przypadku gdy maszynę zapewniasz firmie we własnym zakresie, powinieneś zadbać o części wymienne na wszelki wypadek. Wtedy w razie awarii możesz wymienić wszystkie niezbędne komponenty.

Jeśli nie posiadasz w zapasie kół pasowych, koniecznie się w nie zaopatrz.  Zamów odpowiednie części w EBMiA.pl, a w chwili kryzysu nie będziesz musiał się o nic martwić.

W innym naszym artykule opisujemy rodzaje, budowę i zastosowanie kół pasowych – https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/mechanika-porady/kolo-pasowe-rodzaje-budowa-zastosowanie/

W innym naszym artykule opisujemy: Piszczący pasek klinowy

Kiedy wymienić koła pasowe?
5 punktów (9) głosów

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter
Bądź na bieżąco