Wymiana łożyska w pralce – jakie łożysko do pralki wybrać?

5 lutego 2021 0

Autor:

Pralka to urządzenie, które jest używane bardzo często, a w wielu domach wręcz na okrągło. W takim wypadku warto pamiętać, że jej komponenty mogą z czasem zacząć się zużywać. Warto więc o nią dbać i mieć zawsze pod kontrolą. Pralka, jak i każde inne urządzenie domowe, ma swoją żywotność. Jednym z elementów, który najczęściej ulega awarii, jest łożysko w pralce. Na szczęście w momencie, gdy się zepsuje, wystarczy wymienić tylko je, a nie całą pralkę. Jakie łożyska są najlepsze w przypadku pralki i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Jak powinna być przeprowadzona wymiana łożyska w pralce? O tym przeczytasz w poniższym artykule!

Łożyska do pralki – kiedy wymienić?

Łożyska w pralkach muszą radzić sobie z bardzo dużymi obciążeniami, stąd najczęściej zdarza się, że to właśnie one ulegają awariom. Warto jak najszybciej wymienić łożysko na nowe, ponieważ w przeciwnym razie może to doprowadzić do negatywnych konsekwencji. Do czego może doprowadzić uszkodzone łożysko w pralce? Oto kilka przykładów:

Bardzo głośna praca łożyska – jeśli łożysko pralki jest uszkodzone, będzie ono prowadziło do powstawania mocnych hałasów. Jest to sygnał, który jednoznacznie informuje o tym, że trzeba wymienić je na nowe. Gdy jednak nie zareaguje się odpowiednio szybko na te symptomy, poziom hałasu pralki będzie rósł z każdym użyciem.

Uszkodzenie innych elementów – uszkodzone łożysko bardzo mocno oddziałuje na pracę innych elementów. Może więc doprowadzić do uszkodzenia pozostałych komponentów pralce. Zwykle jest to koło pasowe, bęben, silnik napędowy, pasek klinowy lub też układ zawieszenia.

Spowolnienie obrotów bębna – w przypadku, gdy łożysko jest zepsute, może ono doprowadzić do spowolnienia obrotów bębna pralki. Z tego powodu pranie będzie dużo mniej efektywne.

Większe zużycie energii – pralka, w której łożysko nie działa prawidłowo będzie również zużywała więcej energii, co w konsekwencji zwiększy wydatki na prąd.

Wymiana łożyska w pralce – Jak wymienić łożysko?

Wymiana łożyska w pralce to zadanie dla doświadczonej osoby. Nie jest to zbyt łatwe, ponieważ wymaga przeprowadzenia wieloetapowych prac. Na początku, by dostać się do uszkodzonego elementu, należy rozciąć plastikowy zbiornik, który po wymianie ponownie należy scalić. Jest to bardzo ważne, by zrobić to skutecznie, ponieważ nieodpowiednie scalenie tego elementu może powodować problemy z pracą pralki.

Warto pamiętać, że nie istnieje jeden skuteczny sposób, który pozwoli na wymianę łożyska w absolutnie każdej pralce. Jest zbyt wiele urządzeń różnych marek, a w przypadku każdego z nich wymiana tego komponentu może przebiegać inaczej. Warto więc zaglądać do instrukcji i szukać porad w sieci, a najlepiej u profesjonalnego mechanika, który specjalizuje się w naprawach pralek. Uchronisz się w ten sposób przed poniesieniem dodatkowych kosztów, które mogą się pojawić w sytuacji, gdy źle zamontujesz łożysko lub uszkodzić podczas wymiany jeden z elementów pralki.

Jeśli jednak zdecydujesz się to zrobić samodzielnie, poświęć chwilę na wybór odpowiedniego łożyska. Dobrym wyborem będą na przykład łożyska kulkowe. Jest to dosyć tania i skuteczna opcja. Jeśli jednak możesz pozwolić sobie na zakup lepszego łożyska, zainwestuj w niezawodne rozwiązania, które znacząco wydłużą czas eksploatacji. Przeczytasz o nich poniżej.

Łożysko do pralki – jakie kupić?

Istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje łożysk do pralki, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Świetnie sprawdzą się jako zamienniki łożysk w wielu pralkach.

Łożysko do pralki 6203 2 RS – jest to łożysko kulkowe zwykłe , które wyróżnia wysoka jakość wykonania, uniwersalność oraz funkcjonalność. Bardzo dobrze radzi sobie z pracą przy dużych prędkościach oraz wysokich obciążeniach wzdłużnych i poprzecznych. Te łożyska do pralki są stosunkowo tanie, a przy tym bardzo skuteczne.

Łożysko do pralki 6306 2 RS – to równie popularny rodzaj łożyska kulkowego zwykłego, który jest chętnie wybierany zarówno przez właścicieli pralek, jak i mechaników. Złożone jest z jednego rzędu kulek. Jego największym plusem jest możliwość przenoszenia obciążeń wzdłużnych i poprzecznych, a także możliwość pracy przy wysokich prędkościach obrotowych. Bardzo łatwo się je montuje i demontuje – tak samo zresztą, jak łożysko 6203 2 RS. Do tych łożysk w pralce warto dobrać odpowiedni środek smarny i uszczelki, ponieważ dzięki temu łożyska można będzie używać nawet w trudnym środowisku pracy.

Łożyska kulkowe idealnie nadają się jako łożysko w pralce. Sprawdź w sklepie EBMiA.pl

W kolejnych artykułach opisujemy:

Jak sprawdzić łożysko w kole?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco