Tuleja montażowa – co to jest, właściwości, zastosowanie

12 lipca 2021 0

Autor:

Jeśli zastanawiasz się, czym jest tuleja montażowa, jakie są jej rodzaje oraz zastosowanie, dobrze trafiłeś. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat tej części. Zapraszamy do lektury krótkiego i kompleksowego poradnika, który – mamy nadzieję – pomoże Ci przy wyborze konkretnego rozwiązania. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze tulei montażowych.

Tuleja montażowa – co to jest i czym się charakteryzuje?

Klasyczna tuleja montażowa jest jednym z elementów maszyny, stosowanym podczas mocowania kół napędowych lub też sprzęgieł na osiach wałów. Części te można zakupić w wielu rozmaitych rodzajach. Każdy z nich będzie różnił się od siebie czymś innym, np. momentem skrętnym, materiałem wykonania, wymiarami czy tolerancjami. Najpopularniejsze tuleje montażowe to bez wątpienia te rozprężno-zaciskowe, a także modele typu Taper Bush, o których przeczytasz poniżej.

Tuleje montażowe rozprężno zaciskowe

Tuleje montażowe rozprężno-zaciskowe używane są w przypadku, gdy wymagane jest sztywne połączenie wału z kołami napędowymi. Jak można uzyskać tę sztywność? Otóż poprzez siłę tarcia powstającą w trakcie rozprężania się elementy w kierunku poprzecznym. Jeśli zaś chodzi o kwestie montażu, to nie powinny one przysporzyć żadnych problemów. Nie trzeba używać do niego wpustu i rowka wpustowego. Tuleje instaluje się poprzez zaciskanie pierścieni. Wśród plusów tego rozwiązania wyróżnia się brak konieczności precyzyjnego ułożenia czy pozycjonowania. Ponadto tuleje rozprężno-zaciskowe są w stanie pracować bezproblemowo przy wysokich temperaturach – nawet do 150°C.

Tuleje Taper Bush

Jeśli chodzi o tuleje Taper Bush, posiadają one cylindryczny otwór ze specjalnym rowkiem na wpust. Wyróżniają się bardzo przyzwoitą wytrzymałością, co widać przede wszystkim w sytuacji, gdy temperatura jest dosyć wysoka. Są one przystosowane do działania w warunkach, w których panuje temperatura do 180°C.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco