Tuleja dystansowa – co to jest, budowa, zastosowanie

15 kwietnia 2021 0

Autor:

Co to jest tuleja dystansowa?

Tuleja dystansowa to jak sama nazwa wskazuje, element do stałego utrzymywania określonej odległości pomiędzy częściami danej konstrukcji. Tuleja dystansowa wykorzystywana jest w wielu branżach przemysłowych. Tuleje dystansowe stosuje się między innymi w urządzeniach elektronicznych, w których brak odległości pomiędzy niektórymi elementami może prowadzić do połączeń elektrycznych (tzw. zwarć). To z kolei wpłynie na działanie całego urządzenia, doprowadzając nawet do ciężkiej awarii.

Niezwykle ważny jest właściwy dobór rodzaju tulei dystansowej do danej konstrukcji. Nieodpowiednio dobrana tulejka dystansowa może mieć skutek w nieprawidłowościach pracy całego projektu. Tuleje dystansowe rozróżnia się na podstawie tworzywa z jakiego zostały wykonane (metal lub plastik), kształtu(przekrój w kształcie sześciokąta foremnego) oraz rodzaju gwintu (jednostronny lub obustronny).

Tuleje dystansowe budowa

Tuleje dystansowe różnicowane są na podstawie parametrów takich jak materiał wykonania, obecność i rodzaj gwintu, długość, kształt oraz rozmiar średnicy zewnętrznej i wewnętrznej. Wśród właściwości tulejek dystansowych warto także zwracać uwagę na zdolność przewodzenia prądu i ciepła, a także na odporność na wysokie temperatury. Jest to szczególnie ważne w przypadku stosowania tulejek w elektronice, gdzie może dochodzić do spięć elektrycznych. Należy również unikać stosowania tulejek dystansowych mało odpornych na ciepło (tuleje plastikowe) w miejscach, gdzie występuje ryzyko wysokich temperatur, ponieważ może to skutkować nadtapianiem się owych części.

Do produkcji tulejek dystansowych z tworzywa sztucznego wykorzystuje się między innymi nylon, zaś tuleje metalowe produkowane są np. z mosiądzu. Różne rodzaje gwintów częściej stosowane są w tulejkach produkowanych z metalu. W urządzeniach elektronicznych najczęściej stosuje się tuleje dystansowe z gwintami typu M2 i M3. Według wyżej wymienionych cech dobierany jest rodzaj zastosowania danej tulei. Jej odpowiedni dobór jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania całej konstrukcji.

Tulejka dystansowa zastosowanie

Tuleje dystansowe powinny być elementem wyposażenia każdego warsztatu, zajmującego się elektroniką. Na wyposażeniu warto mieć tuleje w różnych rozmiarach i z różnymi gwintami. Na rynku dostępne są całe komplety tulejek, sprzedawane wraz z innymi, niezbędnymi częściami. Specyfikacja oraz zalety tulejek dystansowych sprawiają, że są one stosowane w różnych dziedzinach techniki. Wśród głównych zastosowań tulei dystansowych należy wyróżnić:

– mocowanie płytek drukowanych,

– montowanie modułów i wsporników,

– instalowanie płytek rozszerzeń w mikrokontrolerach,

– nadawanie dystansu częściom elektronicznym,

– utrzymywanie danego elementu w określonym położeniu.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco