Podkładka pod śrubę i nakrętkę – rodzaje i zastosowanie

14 listopada 2019 0

Autor:

Zależy Ci na stworzeniu solidnego i trwałego mocowania oraz łączenia? Zadbaj o odpowiednie elementy do jego wykonania. Najistotniejszy jest tu dobór dobrych podkładek do śrub, jak również nakrętek, które sprawią, że połączenie nie będzie się luzowało. Dowiedz się, jak wybrać niezawodne elementy. Zapraszamy do lektury.

Do czego używane są podkładki pod śruby?

Podkładki to niewielkie elementy, które są niezbędne do prawidłowej pracy maszyn, a także do sprawnego działania wielu różnych konstrukcji. W każdym projekcie, do którego wykonania stosujemy śruby i nakrętki, koniecznym elementem są również podkładki. Znajdziemy je w urządzeniach z branży przemysłowej, budowniczej, wytwórczej, elektronicznej, przemysłowej oraz meblarskiej.

Podczas montażu mebli do każdego łączenia obowiązkowo należy zastosować podkładki. Bardzo często znajdziemy je już w zestawie. Warto ich użyć, ponieważ są dopasowane do konkretnego mocowania. Montuje się je zawsze łbem do śruby, ponieważ mają znajdować się między materiałem a śrubą, a także między materiałem a nakrętką. Podkładki służą również do prawidłowego rozkładu nacisku oraz siły, które są obecne w łączeniu plastycznych materiałów. Przeznaczone są także do tego, by chronić podłoże oraz materiał przed uszkodzeniem w momencie, gdy śruby będą wkręcane. Jest to szczególnie ważne w przypadku plastiku i miękkiego drewna.

Pamiętaj, że w przypadku, gdy łączenia gwintowe lub śrubowe są narażone na powstawanie drgań, istnieje duże prawdopodobieństwo, że same się rozkręcą. Z tego też powodu warto zainwestować w solidne podkładki, które są niezbędne w budowie pojazdów, takich jak samochód czy rower. W przypadku stworzenia połączeń śrubowych bez podkładki, jest duża szansa, że te szybko się poluzuje, co może być niezwykle niebezpieczne.

Rodzaje podkładek pod śruby i nakrętki

Najpopularniejszy podział podkładek do śrub to podział ze względu na materiał oraz kształt, jak również przeznaczenie. Można je zatem sklasyfikować następująco:

Podkładki zabezpieczające – ich zadaniem jest zapobieganie powstawaniu luzów w łączeniach. Zakończone są w taki sposób, aby hamować ruchomość śruby i nakrętki, np. w postaci podkładki zębatej lub podkładki sprężynującej.

Podkładki ochronne – jest to standardowy rodzaj podkładek, który przeznaczony jest do ochrony podłoża przed uszkodzeniem w czasie, gdy wykonywane jest łączenie śrubowe lub nakładane są nakrętki.

Podkładki wyrównujące – służą do niwelowania kąta w połączeniu śrubowym.

Podkładki uszczelniające – jest to dość specyficzny typ podkładek, który zabezpiecza połączenia narażone na uszkodzenia wynikające z działania niekorzystnych warunków zewnętrznych.

Podkładka pod śrubę i nakrętkę – z czego jest wykonana?

Podkładki należy dobierać tak, aby materiał, z jakiego zostały wykonane, pasował do tworzonego łączenia, czyli najlepiej, by wszystkie elementy wykonane były z jednego tworzywa. Zwykle do wykonania podkładek wykorzystuje się stal poddaną obróbce, np. cynkowaniu lub pokrywaniu mosiądzem. Podkładki poddane procesowi hartowania świetnie sprawdzają się na łączeniach, które są wyjątkowo narażone na obciążenia. Z kolei podkładki wykonane z PCV oraz podkładki poliamidowe będą idealnym wyborem do uszczelniania łączeń, ponieważ zabezpieczą je przed rdzą oraz wilgocią. Pamiętaj o tym, by zadbać również o odpowiednią grubość, jak również wielkość podkładek.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Nakrętki samokontrujące – co to jest, zastosowanie

Nakrętka kołpakowa – co to jest, zalety, zastosowanie

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco