Pierścień Segera – co to jest i gdzie się go używa?

9 października 2019 0

Autor:

Pierścień osadczy sprężynujący (potocznie pierścień Segera) to element zabezpieczający o szerokim zastosowaniu w przemyśle. Szczególnie zaś branży motoryzacyjnej i AGD. W tym artykule wyjaśniamy czym jest i do czego służy to akcesorium.

Co to jest pierścień segera i do czego służy?

Każda maszyna składa się z setek lub nawet tysięcy elementów. Niewielkim akcesorium, które często w nim występuje, jest tzw. pierścień Segera, którego techniczna nazwa brzmi pierścień osadczy sprężynujący. Jego rola polega na zabezpieczeniu innych elementów konstrukcji przed przesunięciem osiowym. Zapobiega ich przesuwaniu i szybszemu zużyciu. Szczególnie chętnie wykorzystuje się go do blokowania elementów zamocowanych na wałach, osiach, a także otworach. Umieszcza się go w dopasowanym rozmiarowo rowku. Pierścień Segera ma dość nietypowy kształt – nie centryczny, lecz mimośrodowy. Taka budowa sprawia, że mocno osadza się w dopasowanym rowku.

Gdzie się stosuje pierścień Segera?

Szerokie zastosowanie tego elementu pozwala na jego wykorzystanie w wielu maszynach oraz wielu branżach. Używa się go m.in. w branży motoryzacyjnej do zabezpieczania sworzni tłoków oraz sworzni w przegubach napędowych. Dzięki zastosowaniu pierścienia nie przesuwają się. Ponadto pierścień osadczy sprężynujący montuje się jako element uruchamiający w artykułach AGD, a także w przemyśle maszynowym. Tu stanowi często element ochronny łożysk, tulei, tarcz, kół zębatych i innych części zamontowanych na osiach, wałach lub w otworach.

Akcesorium ma dość uniwersalne zastosowanie ze względu na średnicę elementów, które zabezpiecza. Dla wałów będzie to od 5 do 1000 mm, a dla otworów – od 8 do 1000 mm. Najczęściej jednak wykorzystywane są pierścienie dopasowane do otworów o średnicy maks. 300 mm.

Rodzaje pierścieni segera

Występują dwa typy pierścieni segera:

Pierścienie segera wewnętrzne

Pierścienie segera zewnętrzne

Szczypce do segerów i ich znaczenie

Do zamocowania i usunięcia tego elementu potrzebne są specjalne szczypce do segerów. Wyglądają podobnie do kombinerek, lecz ich szczęki są zaokrąglone. Trzeba przy tym wiedzieć, że pierścień spotykany jest w dwóch wariantach – jako pierścień wewnętrzny lub zewnętrzny. Do każdego typu należy użyć nieco innych szczypców, dlatego najlepiej mieć w warsztacie oba rodzaje.

Stosowanie specjalnych szczypców segera jest bardzo ważne. W razie użycia innego rodzaju narzędzia ryzykujemy, że zniszczymy ten niewielki element lub uszkodzimy kanalik, w którym się znajduje. Ponadto demontując pierścień Segera pamiętajmy o nałożeniu okularów ochronnych na oczy, ponieważ źle złapany element może wyskoczyć z dużą siłą i nas zranić.

Jak zdemontować pierścień Segera?

Prawidłowy demontaż pierścieni segera jest bardzo ważny. Ponieważ nie tylko chroni element przed uszkodzeniem, ale także nasze własne bezpieczeństwo. Trzeba robić to uważnie i nie spieszyć się. Najpierw końce szczypiec powoli i głęboko wsuwamy w otwór. Następnie delikatnie ściskamy rękojeść tak, aby pierścień wysuwał się równomiernie na całym swoim obwodzie. Na koniec powoli go wyciągamy zachowując ten sam nacisk szczypiec pilnując, by nie ścisnąć go zbyt mocno, ponieważ może on wówczas pęknąć.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco