Pasy napędowe płaskie budowa, rodzaje i zastosowanie

5 czerwca 2018 0

Autor:

Sprawne działanie maszyn w których zastosowano napędy pasowe uwarunkowane jest obecnością pasów napędowych płaskich. Z czego są one zbudowane? Jakimi kryteriami należy się kierować przy ich doborze?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Pasy napędowe płaskie – charakterystyka

Celem działania pasów napędowych płaskich jest przeniesienie mocy z napędów otwartych oraz statycznych. Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją oraz projektowaniem tego rodzaju pasów posiadają w ofercie zazwyczaj również inne rodzaje pasów – specjalne oraz wielorowkowe. Mimo to do najpopularniejszych wciąż zaliczamy pasy napędowe płaskie i właśnie dlatego ich wybór jest wyjątkowo szeroki.

Czym różnią się poszczególne warianty pasów napędowych?

Jest to przede wszystkim wymiar oraz właściwości.

Kolejną zaletą tytułowego rodzaju pasów napędowych jest ich szerokie zastosowanie. Są one dedykowane wielu urządzeniom działającym w rozmaitych branżach. Chodzi m.in. o maszyny włókiennicze (skręcarki) oraz te obecne w obróbce drewna. Konsekwencją jest spore zapotrzebowanie wielu przedsiębiorstw.

Budowa pasów napędowych płaskich

Pomimo różnic oraz różnorodnego zastosowania pasów napędowych płaskich, ich budowa jest bardzo zbliżona. Znaczna większość tego typu pasów składa się z jednej strony z okładziny ciernej – rzadko zdarza się, by była ona obecna z dwóch stron.

Skoro mowa o budowie, to nie można nie wspomnieć o rodzaju stosowanych materiałów. Współcześnie istnieje kilka wariantów podstawowego budulca. Wyróżniamy następujące rodzaje materiałów :
– bawełna
– materiały NBR
– poliester

W konsekwencji mamy do czynienia z ogromnym wyborem pasów, które odznaczają się elastycznością oraz wytrzymałością na tarcie.

Zalety pasów napędowych płaskich

Szerokie zastosowanie pasów napędowych płaskich wiąże się z ich specyficznymi właściwościami. Tego typu produkty odznaczają się wysoką odpornością na tarcie, a także minimalnym poborem energii. Duże znaczenie ma ponadto stabilność krawędzi pasów oraz krótkie czasy postoju.

Po prawdzie obsługa pasa jest stosunkowo prosta, mimo to warto zostawić jego dobór oraz montaż profesjonalistom. Fachowcy powinni także wykonywać regularne przeglądy maszyn. Regularna kontrola pozwoli nie tylko wyeliminować ewentualne uszkodzenia, ale także ocenić stan poszczególnych elementów a gdy zajdzie taka potrzeba – wymienić je.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco