Objawy zużytych łożysk w skrzyni biegów

14 maja 2021 0

Autor:

Za podstawowy element każdego samochodu uważa się zwykle silnik. Jednak warto pamiętać, że równie istotnym podzespołem w aucie jest także układ przeniesienia napędu. Odpowiada on bowiem za wprowadzanie pojazdu w ruch. Ma za zadanie przekazywać moc wytworzoną w silniku na koła samochodu. Najważniejszym elementem tego układu jest bez wątpienia skrzynia biegów, czyli zespół kół zębatych osadzonych na wałkach, które są wyposażone w funkcję przesuwu. Z kolei elementem, który odpowiada za płynny ruch wałków jest łożysko skrzyni biegów. I to właśnie o nim przeczytasz w naszym artykule. Sprawdź jakie są objawy zużytych łożysk w skrzyni biegów. Zapraszamy!

Łożyska skrzyni biegów – co warto o nich wiedzieć?

Wytrzymałość przekładniowej skrzyni zależy od tego, jakiej jakości podzespoły zostały użyte. Zarówno w przypadku kół zębatych, synchronizatorów, jak i łożysk do skrzyni biegów mówi się o nich częstych awariach. Wynika to m.in. z nieprawidłowego użytkowania samochodu, które skraca żywotność tych elementów. Stąd też kierowcy muszą raz na jakiś czas udać do mechanika w celu ich naprawy. Jeśli z samochodu będą dochodziły niecodzienne hałasy czy zgrzyty, można podejrzewać, że będzie to oznaczało, iż łożysko wałeczkowe, kulkowe czy igiełkowe w skrzyni biegów nadaje się już wyłącznie do wymiany.

Sklep internetowy EBMiA.pl oferuje bogaty wybór łożysk do skrzyni biegów, które będą odpowiednie do aut wyprodukowanych zarówno przez europejskie, jak azjatyckie marki samochodów. W asortymencie można znaleźć wysokiej jakości elementy, które charakteryzują się wyjątkową trwałością oraz wytrzymałością. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty, gdzie królują marki, takie jak SKF, FŁT, TIMKEN, INA, NTN, FAG

Łożysko skrzyni biegów objawy zużytych łożysk

Kiedy ze skrzyni biegów zaczną wydobywać się zgrzyty lub niepokojące dźwięki, które na co dzień się nie pojawiają, warto od razu skonsultować to ze specjalistą. Nikt z nas nie chce bowiem wydawać kilku tysięcy złotych na nową skrzynię biegów. Jednak nie zawsze takie dźwięki są powodem do obaw o najgorsze. Może się okazać, że jeśli taka usterka zostanie usunięta możliwie szybko, nie będzie konieczna wymiana skrzyni na nową, a wystarczy wymienić tylko łożysko czy koło zębate. W takim razie jak rozpoznać, że łożysko w skrzyni biegów jest zużyte? Przede wszystkim po głośnej pracy przekładni na każdym biegu – słyszalne będą szumy. W przypadku, gdy niepokojące dźwięki będą pojawiały się jedynie na konkretnym biegu, może to oznaczać, że wymienić trzeba koło zębate. A jeśli hałas jest widocznie większy w momencie wciskania sprzęgła, wtedy wymienić będzie trzeba łożysko oporowe. Zaś w sytuacji, kiedy zgrzyty pojawiają się wraz ze zmianą biegów, wymiany będą wymagały synchronizatory.

Uszkodzone łożysko skrzyni biegów bardzo łatwo jest zidentyfikować. I w takim przypadku nie warto też na nic czekać, tylko od razu udać się do mechanika, który zaradzi temu problemowi. Na skrzynię biegów składa się bowiem wiele podzespołów, dlatego gdy jeden z nich zacznie szwankować, bardzo szybko będą psuły się także kolejne. Łożyska często bywają bardzo nietrwałym elementem nowoczesnych skrzyń biegów, dlatego warto na nie uważać, a także odpowiednio użytkować samochód. Sprawdzając objawy zużytych łożysk w skrzyni biegów pozwoli to uniknąć problemów ze skrzynią biegów.

W kolejnych naszych artykułach opisujemy takie tematy jak:

Jaki smar do łożysk?

Jak ściągnąć łożysko bez ściągacza?

Montaż łożysk

Wymiana łożyska w kole przednim – jak to zrobić?

Jazda z uszkodzonym łożyskiem – do czego może to doprowadzić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco