Motoreduktor – co to jest, rodzaje, zastosowanie, właściwości

8 kwietnia 2021 0

Autor:

Motoreduktor to urządzenie, będące w wielu przypadkach sprawdzoną alternatywą dla klasycznych układów napędowych, w których pracują przekładnie z silnikiem, sprzęgłami, a także innymi elementami. Będzie doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie używane są przekładnie pasowe w dużych rozmiarach. Chcesz wiedzieć, czym dokładnie jest motoreduktor, za co odpowiada, jakie ma plusy i minusy oraz jakie są jego rodzaje, zapraszamy do lektury!

Co to jest Motoreduktor?

Warto zacząć od tego, czym tak naprawdę są motoreduktory. Otóż są to maszyny napędowe, które składają się z napędu elektrycznego oraz przekładni mechanicznej. Co więcej, dostępne są również warianty, które posiadają dodatkowe części, np. sprzęgła jednokierunkowe lub hamulec. Ponieważ jest to właściwie gotowy element, jest chętnie stosowany przez konstruktorów. Chodzi o to, że wystarczy jedynie dopasować odpowiedni model motoreduktora z oferty konkretnej marki, zwracając uwagę na parametry dotyczące prędkości obrotowej, momentu obrotowego oraz pozycji pracy. Natomiast w przypadku zastosowania standardowego rozwiązania konstruktor byłby zmuszony do samodzielnego wybierania każdej części, a niejednokrotnie również przeprowadzić skomplikowane obliczenia, wymagające czasu.

Motoreduktory rodzaje

Wśród najchętniej wykorzystywanych motoreduktorów, które cieszą się ogromną popularnością, wyróżnia się przede wszystkim:

– motoreduktor planetarny – posiadają przekładnię planetarną,

– motoreduktory płaskie – wyposażone są w przekładnię walcową,

– motoreduktor stożkowy – mają przekładnię stożkową,

– motoreduktory ślimakowe – umieszczono w nich przekładnię ślimakową,

– motoreduktory walcowe – wyposażone są w przekładnię walcową.

Przedstawiony podział motoreduktorów uwzględnia rodzaj przekładni zębatej na stopniu przełożenia, jaka jest zamontowana w danym modelu.

Motoreduktory właściwości

Jednym z największych plusów motoreduktorów jest ich niewielki rozmiar. Dzięki temu napęd można z powodzeniem umieścić w jednej obudowie oraz w jednym miejscu. Co więcej, nie ma konieczności dopasowywania poszczególnych części składowych, gdyż motoreduktory stanowią gotowe rozwiązania.

Z kolei w przypadku reduktorów pneumatycznych wśród plusów wymienia się na przykład bezproblemową pracę w otoczeniu agresywnym chemicznie, a także przy bardzo wysokich temperaturach oraz wysokim poziomie wilgotności. Ponadto ma on również niewielki rozmiar, posiada możliwość przeciążania oraz zapewnia znakomity stosunek momentu obrotowego i mocy do masy. Prędkość oraz moment obrotowy w motoreduktorze pneumatycznym można regulować bezstopniowo poprzez zmianę ciśnienia zasilania.

Mówiąc o zaletach motoreduktorów, warto również wspomnieć o ich wadach. Otóż przede wszystkim takie urządzenia nie sprawdzą się, jeśli potrzebujesz czegoś do przenoszenia dużych mocy przy jednoczesnym ogromnym przełożeniu. W takim wypadku znacznie lepszą opcją będzie wybór konwencjonalnego rozwiązania, np. w postaci układu napędowego rozproszonego.

Co więcej, podczas wyboru motoreduktora należy w szczególności skupić się na dopasowaniu urządzenia pod względem pozycji pracy, obrotu wyjściowego wału, współczynnika przeciążenia oraz wyjściowego momentu.

Zastosowanie motoreduktora

Motoreduktor znajduje zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu. Najczęściej można je spotkać w napędach przenośników, jako część napędu aeratorów, wirników oraz mieszadeł, a także w podwieszanych kolejkach. Jeśli zaś chodzi o motoreduktory pneumatyczne, są doskonałą opcją w miejscach o wysokim stopniu zapylenia, a także wszędzie tam, gdzie występuje wysoki poziom wilgotności.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco