Łożysko wieńcowe – budowa, właściwości i zastosowanie

14 kwietnia 2021 0

Autor:

Łożysko wieńcowe to konstrukcja o bardzo nietypowej budowie. Mimo to cieszy się dużym zainteresowaniem w wielu różnych branżach. Jeśli zastanawiasz się, jak jest skonstruowane, a także jakie są jego najważniejsze właściwości oraz zastosowanie, dobrze trafiłeś. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na te i wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!

Łożysko wieńcowe – budowa i konstrukcja

Łożyska wieńcowe mają konstrukcję wielkogabarytową, a ich średnica wewnętrzna ma więcej niż 0,3 m. W porównaniu z innymi rozwiązaniami tego typu mają one inne ukształtowanie pierścieni. Są one bowiem mocowane do elementów nośnych korpusu urządzenia odpowiednimi śrubami. W zdecydowanej większości łożysk wieńcowych pierścień ma kształt wieńca zębatego, stąd też takie elementy nazywa się potocznie wieńcowymi.

Łożyska wieńcowe przeważnie składają się z dwóch pierścieni, a pomiędzy nimi zlokalizowane są elementy toczne, które mają postać wałeczków lub kulek. Zdarza się jednak, że łożyska wieńcowe mają trzy pierścienie. Warto dodać, że wszystkie ich części wytwarzane są z wysokiej jakości stali.

Co ważne, łożyska wieńcowe posiadają uszczelnienia techniczne w różnych przekrojach. Najczęściej montowane są one między pierścieniami. Nie można również zapomnieć, że łożyska wieńcowe zwykle doposażone są w smarowniczki, które zapewniają regularne smarowanie przy użyciu specjalnych środków.

Łożyska wieńcowe parametry

Jedną z najistotniejszych cech łożysk wieńcowych jest ich wysoka skuteczność przy zastosowaniu niskich obrotów. Warto pamiętać, że łożyska te dopasowuje się pod względem statycznego obciążenia. Istotny jest tu moment wywrotowy oraz siła osiowa. Zarówno jednej, jak i drugi parametr wykazuje precyzyjnie punkt pracy mechanizmu.

Na rynku można znaleźć wiele różnych wersji łożysk wieńcowych. Jeśli weźmie się pod uwagę ich konstrukcję zewnętrzną, można wyróżnić: łożyska z zewnętrznym uzębieniem, łożyska z wewnętrznym uzębieniem oraz łożyska bez zębów. Jeśli zaś podzielimy łożyska ze względu na budowę wewnętrzną, wyróżnimy łożyska jedno-, dwu- oraz trzyrzędowe. Co więcej, łożyska wieńcowe mogą się także od siebie różnić kształtem elementów tocznych. W takim wypadku wyróżnia się łożyska wieńcowe kulkowe oraz wałeczkowe.

Zastosowanie łożysk wieńcowych

Łożysko wieńcowe wykorzystywane jest przede wszystkim w wolnoobrotowych łożyskowaniach wielkogabarytowych maszyn przemysłowych. Stosowane są zwłaszcza w aplikacjach, w których komponenty są narażone na stosunkowo duże obciążenia. Mowa tu na przykład o koparkach, ładowarkach, mieszadłach, elektrowniach wiatrowych, maszynach leśnych, żurawiach wieżowych, zgarniaczach, manipulatorach, antenach, obrotowych platformach, radarach, a także koszowych podnośnikach. Jak widać, zastosowanie łożysk wieńcowych jest niezwykle szerokie. Najważniejsze jest tylko, by dopasować odpowiednie łożysko wieńcowe do aplikacji. Dzięki temu ich praca będzie maksymalnie wydajna.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Łożyska toczne – rodzaje, budowa, zastosowanie

Jaki smar do łożysk

Łożyska do wrzecion

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco