Łożysko przegubowe budowa, zastosowanie, rodzaje

5 lutego 2019 0

Autor:

Łożysko przegubowe to jedno z łożysk ślizgowych, które nie posiada ruchomych elementów pośredniczących. Składa się za to z elementów kulistych ze ślizgającą się powierzchnią. Ich specyficzna budowa sprawia, że najczęściej korzysta się z nich w konstrukcjach stworzonych do przenoszenia dużych obciążeń.

Łożysko przegubowe budowa

Najważniejsze w budowie łożysk przegubowych jest to, że składają się one z dwóch pierścieni. Jeśli mają być używane do dużych obciążeń lub przy jednokierunkowym ruchu obciążenia, zostają wyposażone w odpowiednie uwypuklenia oraz szczeliny, które umożliwiają gromadzenie się w nich produktu smarującego.

Dlaczego właśnie taka budowa? Łożyska przegubowe stosuje się w różnego typu maszynach, gdzie niezawodność pracy jest ogromnie ważna, zatem łożyska, dzięki swojej specyficznej budowie zapewniają efektywność procesów produkcyjnych. Istotna jest także ochrona przed ścieraniem oraz zmniejszenie siły tarcia, które zapewnia właśnie taki kształt. Co warte wspomnienia, bieżnia pokrywana jest powłoką ochronną z połączenia kwasu fosforowego oraz fosforanów, co zabezpiecza jeszcze bardziej łożysko przed uszkodzeniami, jakie mogłaby spowodować np. rdza.

Łożysko ślizgowe przegubowe SKF. Źródło skf.com

Dwa pierścienie, z których zbudowane jest łożysko przegubowe, są nierozłączne. Ważne, by ich linia przebiegu nie miała żadnych obciążeń. Szczególnie istotne są miejsca, gdzie łożysko naciska w czasie umieszczania go w zabudowie. Należy pamiętać, że tuleja, w której umieszcza się łożysko może napierać wyłącznie na pierścień zewnętrzny. Natomiast podczas instalacji łożyska na wale nacisk powinien być kładziony jedynie na pierścień wewnętrzny.

Łożysko ślizgowe przegubowe SKF. Źródło skf.com

Łożysko przegubowe zastosowanie

Jeśli zastanawiasz się, gdzie stosowane są łożyska przegubowe, to zdecydowanie najczęściej używa się ich do wykonywania instrumentów muzycznych. Równie często mają swój udział w produkcji sprzętu medycznego, opakowań oraz tytoniu. Oprócz tego, wykorzystuje się je w branży kolejowej i motoryzacyjnej. Są niezbędne również przy obróbce drewna.

Modele łożysk przegubowych mogą być różne i to miejsce ich zastosowania determinuje ich cechy charakterystyczne. Część z nich będzie odporna na wysokie temperatury, inne na brud, a jaszcze inne na działanie kwasów, czy drgania. Jeśli szukasz wysokogatunkowych łożysk, nie tylko ślizgowych, pochodzących od sprawdzonych producentów, zajrzyj do sklepu internetowego EBMiA.pl.

Więcej o łożyskach ślizgowych znajdziesz w innym naszym artykule pod tytułem Łożysko ślizgowe rodzaje, zastosowanie, smarowanie, budowa

Łożysko przegubowe budowa, zastosowanie, rodzaje
5 punktów (9) głosów

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter
Bądź na bieżąco