Łożysko poprzeczne – co to jest, rodzaje, zastosowanie

11 grudnia 2020 0

Autor:

Czym charakteryzuje się łożysko poprzeczne warto zacząć od wyjaśnienia, czym są same łożyska toczne. Otóż są to elementy większych mechanizmów, które składają się z pierścieni oraz elementów tocznych. Elementy toczne mogą przybierać postać kulek, igiełek, wałeczków lub też stożków i to właśnie różnicuje poszczególne łożyska pod względem ich możliwości i parametrów. Łożyska toczne dzieli się, biorąc pod uwagę element toczny, a także poprzez rozróżnienie, które dzieli części na mechanizmy wzdłużne oraz poprzeczne. Ma to związek z siłami, które łożysko przenosi. I właśnie o łożyskach poprzecznych więcej przeczytasz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Łożysko toczne poprzeczne – co to jest?

Na łożysko toczne mogą działać jedne z dwóch sił, czyli siły osiowe (wzdłużne) lub siły promieniowe (poprzeczne). Jak poznać, do jakiego rodzaju obciążenia przystosowane jest łożysko? Trzeba sprawdzić sumę wektorową sił, które działają na układ. Bardzo istotne jest, aby dowiedzieć się, pod jakim kątem względem prostopadłej osi do osi mechanizmu działa siła całkowita.

Klasyczne łożysko poprzeczne nazywane jest często również łożyskiem promieniowym. Jest ono częścią, która potrafi przenosić wyłącznie siły poprzeczne oraz siły kąta alfa, wynoszącego 0°. Oznacza to, ze łożyska poprzeczne sprawdzą się w miejscach, gdzie działa wyłącznie siła promieniowa oraz nie występuje siła wzdłużna. Dobrym przykładem takiej aplikacji może być chociażby przekładnia pasowa.

Łożysko poprzeczne – najpopularniejsze rodzaje

Łożyska poprzeczne stanowią najpopularniejszą grupę łożysk tocznych. Biorąc pod uwagę inne modele łożysk, promieniowe komponenty wykazują znacznie mniejszy opór ruchu. Elementy te można mieć w wielu rodzajach, także takich, które potrafią przejmować dwukierunkowe siły wzdłużne – także przy bardzo wysokich prędkościach obrotowych.

Najczęściej wybieranym rodzajem łożysk poprzecznych są łożyska kulkowe. Dostępne są w kilku wersjach: zwykłej, jednorzędowej, dwurzędowej, samonastawnej oraz wahliwej. Dużą popularnością cieszą się także łożyska skośne dwurzędowe.

Spośród łożysk wałeczkowych wyróżnia się m.in. poprzeczne łożyska walcowe, stożkowe, igiełkowe oraz baryłkowe. Te elementy również występują w wariantach jednorzędowych, dwurzędowych oraz wielorzędowych. Modele łożysk igiełkowych dostępne są w formie komponentów cienkościennych lub masywnych, jak i w złożeniach.

Przed zakupem konkretnego rozwiązania warto dokładnie zapoznać się z jego parametrami. Niektóre z łożysk tocznych poprzecznych mogą bowiem przejmować bardzo niewielkie siły osiowe. Jest to bardzo istotne, jeśli tego typu obciążenia obecne są w danej aplikacji.

Łożyska poprzeczne – zastosowanie

Jeśli chodzi o łożyska kulkowe poprzeczne oraz wałeczkowe, sprawdzą się one do aplikacji, w których niezbędna jest zdolność do osiągania wysokich prędkości. Co więcej, łożyska te powinny odznaczać się niskim tarciem, przez które komponenty szybciej ulegają zużyciu. Natomiast łożyska dwurzędowe poprzeczne w wersji walcowej będą najlepszym wyborem do obrabiarek, przede wszystkim w urządzeniach precyzyjnych. Z kolei łożyska baryłkowe montowane są w miejscach, w których łożyska narażane są na duże obciążenia poprzeczne oraz umiarkowane obciążenia wzdłużne.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Łożyska toczne – rodzaje, budowa, zastosowanie

Budowa i zastosowanie łożyska igiełkowego

Łożysko ślizgowe rodzaje, zastosowanie, smarowanie, budowa

Łożyska do maszyn rolniczych

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco