Łożysko oporowe sprzęgła nazywane jest także łożyskiem wyciskowym i jest to jeden z najistotniejszych elementów układu sprzęgła. Ponieważ naciska ono na sprężynę talerzową docisku sprzęgła, napęd z silnika do skrzyni biegów zostaje odłączony. Tak dzieje się w nowszych autach, natomiast w starszych modelach proces można było zrealizować przy wykorzystaniu linki oraz tzw. łapy sprzęgła. Rozwinięciem tego układu jest system hydrauliczny. Oddziałuje on wysprzęglikiem na łapę sprzęgła oraz na łożysko. Natomiast obecnie stosowanym rozwiązaniem jest wysprzęglik centralny. Jest to siłownik hydrauliczny zintegrowany z łożyskiem oporowym. Chcesz dowiedzieć się o nim więcej? Zapraszamy do lektury.
Łożysko oporowe sprzęgła – objawy zużycia i uszkodzenia
Najczęstszym objawem, towarzyszącym zużyciu łożyska oporowego sprzęgła, są niecodzienne hałasy dochodzące z miejsca, w którym zlokalizowane jest sprzęgło oraz skrzynia biegów. Warto mieć na uwadze fakt, że wraz z upływem czasu łożyska wyciskowe, podobnie zresztą jak inne łożyska kulkowe, tracą swoją sprawność i pracują coraz głośniej. Jeśli wiec usłyszysz dziwne szumy, terkotanie czy huczenie, prawdopodobnie łożysko jest zużyte. Innym objawem zużycia może być także problem ze zmianą biegów.
Łożysko oporowe – kiedy wymiana, czy można jeździć?
Łożysko oporowe sprzęgła wymienia się przede wszystkim w momencie, gdy wymienia się zestaw sprzęgła. Jest ono bowiem tak skonstruowane, by pracować przez tyle czasu, ile upływa od wymiany sprzęgła na nowe. Na szczęście łożyska oporowe sprzęgła nie są drogie. Warto jednak pamiętać, że łożysko może niespodziewanie zepsuć się wcześniej niż przewidywana jest wymiana zestawu sprzęgła. W takim wypadku także dobrze jest rozważyć wymianę sprzęgła, co ograniczy koszt robocizny. Bez wątpienia należy jednak systematycznie kontrolować stan łożyska, ponieważ jego awaria może doprowadzić nawet do unieruchomienia auta.