Łożysko koła samochodowego – objawy, wymiana

14 stycznia 2022 0

Autor:

Łożysko jest jednym z najważniejszych elementów w kole samochodowym. Poprawnie zamontowane łożysko koła może służyć kierowcom przez wiele lat i często się o nim zapomina. Istnieją jednak pewne sytuacje, przez które trzeba łożysko w kole jak najszybciej wymienić. Ma to związek z nadmierną eksploatacją czy też jazdą po nierównościach. Niepokojącymi objawami mogą okazać się zwłaszcza charakterystyczne szumy oraz występujący na jednym z kół luz.

Łożysko koła samochodowego – za co odpowiada i kiedy może się zużyć?

Łożysko koła samochodowego cechuje się niezbyt skomplikowanym działaniem. Odpowiada za wprawienie w ruch koła i utrzymanie jego prawidłowej pozycji w momencie, gdy samochód porusza się po drodze. Wszelkie nieprawidłowości mogą skutkować poważnymi usterkami, dlatego jak widać nie opłaca się tego bagatelizować. Odpowiednio dobrane łożysko koła pełni funkcję:

– stabilizującą,

– mocującą,

– gwarantującą optymalną pracę koła.

W momencie zużycia łożyska koła samochodowego można spróbować wymienić je samodzielnie, ale zaleca się udanie do najbliższego warsztatu samochodowego. To właśnie w takim warsztacie zatrudnia się doświadczonych profesjonalistów, którzy świetnie się na tym znają i fachowo załatwią sprawę.

Łożysko w kole zużywa się na skutek bardzo intensywnej i nieprzemyślanej eksploatacji. Jeśli ktoś przez cały czas będzie poruszał się wyłącznie po nierównościach lub trudnym terenie i nie ograniczy przy tym prędkości może się spodziewać, że po pewnym czasie będzie musiał wymienić łożysko. Najwięcej problemów dotyka osoby, które zmagają się z nieprawidłowo zamontowanym łożyskiem lub z częścią stworzoną z niskiej jakości materiałów.

Łożysko w kole objawy

Pierwszym punktem ostrzegawczym, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest to, iż podczas pracy koła pojawiają się liczne szumy i huki. Może to mieć związek z innymi usterkami, ale jeśli dodatkowo pojawia się luz na jednym z kół wtedy trzeba jak najszybciej reagować.

Szum w trakcie jazdy jest słyszany przede wszystkim w sytuacji, gdy auto kieruje się na wprost pokonywanej drogi. Często zanika podczas pokonywania zakrętów (nawet tych ostrych). Jeśli takie objawy pojawią się w samochodzie kierowcy nie warto zwlekać, lecz jak błyskawicznie udać się do warsztatu samochodowego, aby mechanicy postawili właściwą diagnozę. Być może łożysko uda się wymienić od ręki.

Łożyska samochodowe wymiana

Dla bardziej doświadczonych osób wymiana łożyska koła samochodowego nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Duże znaczenie ma to, w jakim aucie takie problemy się pojawiają. Samodzielna wymiana łożyska może okazać się niemożliwa w nieco nowocześniejszych autach, lecz przy starych modelach można się na to swobodnie zdecydować. Wystarczą ku temu podstawowe umiejętności. Pomocne okazują się też internetowe poradniki lub rady usłyszane prosto od mechaników samochodowych.

Nawet jeśli kłopot z łożyskiem pojawi się zaledwie w jednym kole warto zdecydować się na wymianę łożysk w obu kołach tej samej osi. To gwarancja większego poziomu bezpieczeństwa, co sprawdza się zwłaszcza przy pokonywaniu nieco dłuższych tras i częstej jeździe samochodem. Jak wiadomo obecnie wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie własnego życia bez tego środka transportu, więc do sprawy warto podejść na poważnie.

Wymiana łożyska koła samochodowego w profesjonalnym warsztacie nie powinna być zbyt kosztowna, dlatego nie ma się nad czym zastanawiać. Lepiej jeśli zadba o to fachowiec i w ten sposób kierowca uchroni się przed kolejnymi nieprzyjemnościami.

W kolejnych naszych artykułach opisujemy takie tematy jak:

Wymiana łożyska w kole przednim – jak to zrobić?

Jazda z uszkodzonym łożyskiem – do czego może to doprowadzić?

Jaki smar do łożysk?

Jak ściągnąć łożysko bez ściągacza?

Montaż łożysk

Uszczelnienie łożyska – rodzaje uszczelnień łożysk tocznych

Objawy zużytych łożysk w skrzyni biegów

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco