Łożyska toczne – skąd biorą się uszkodzenia?

8 maja 2019 0

Autor:

Łożyska toczne to bez wątpienia najpopularniejsze, a co za tym idzie – najczęściej stosowane typy łożysk. Choć są bardzo trwałe i wytrzymałe, jak wszystko mogą ulegać awariom i uszkodzeniom. Jeśli jednak będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad, z pewnością posłużą nam o wiele dłużej.

Dlaczego łożyska toczne ulegają awariom?

Przyczyn może być wiele, jednak najczęściej zdarza się, że łożysko jest po prostu źle zamontowane i to prędzej, czy później doprowadzi do uszkodzeń. Powodem awarii może być również zatarcie wynikające z nadmiernej eksploatacji, pojawienie się rdzy na częściach tocznych oraz na bieżni, niewłaściwy dobór rodzaju łożyska, a także zbyt duże obciążenie. Jeśli już dojdzie do usterki sprzętu i jest to wina łożyska, warto dowiedzieć się, co było przyczyną i próbować uniknąć jej w przyszłości.

Co sprawia, że łożyska toczne szybciej się psują?

Każdemu, kto choć trochę zna się na działaniu łożyska nie trzeba mówić, że wymaga ono regularnego smarowania oraz konserwacji. Także prawidłowy montaż ma tu ogromne znaczenie. Warto również pamiętać, że w miejscu, gdzie używane jest łożysko toczne temperatura nie powinna przekraczać 70°C. Jeśli pomimo spełnienia powyższych zaleceń usłyszysz piszczenie, nieregularne stukanie, czy szumy, koniecznie sprawdź, czy łożysko nie ma zbyt dużego obciążenia lub luzu. Co jeszcze może być powodem uszkodzenia łożyska tocznego?

Nieprawidłowy montaż łożyska

Łożysko to wbrew pozorom bardzo delikatna część. Wystarczy jedno niezgrabne posunięcie podczas montażu, a powstaną na nim zarysowania. Niestety, prowadzą one w krótkim czasie do wgnieceń, a w późniejszych etapach do zniekształcenia. Takie łożysko toczne nie nadaje się już do użytku.

Wady konstrukcyjne łożyska

Może się okazać, że już na etapie jego tworzenia coś poszło nie tak. Jeśli łożysko nie zostało wykonane zgodnie z projektem, jego montaż również nie będzie prawidłowy. Aby wszystko działało tak, jak należy, każdy z elementów konstrukcyjnych powinien być na właściwym miejscu. W przeciwnym razie może to doprowadzić do pękania pierścieni, a w efekcie do wypaczenia bieżni.

Zbyt duży nacisk na łożysko

Nie można dopuścić do tego, by łożysko miało zbyt duże obciążenie. Jeśli będzie ono wciśnięte w konstrukcję, elementy toczne zaczną oddziaływać na bieżnię także w stanie spoczynku. Wgniecenia w okolicach łożyska mogą być także spowodowane przepływem prądu, kiedy łożysko toczne jest częścią obwodu zamkniętego.

Zanieczyszczenia i rdza na łożysku

Jeśli łożysko znajduje się w nieodpowiednich dla niego warunkach (np. zbyt wysoka temperatura), jest choć odrobinę zniszczone, zanieczyszczone lub nie jest odpowiednio nasmarowane, zaczyna ulegać korozji. Prowadzi to w krótkim czasie do nieprawidłowej pracy łożyska.

W innym naszym artykule opisujemy jak wybrać smar do łożysk

W innym naszym artykule opisujemy: Konserwacja, czyszczenie i smarowanie łożysk

W innym naszym artykule opisujemy: Dobór i rodzaje łożysk

Łożyska toczne – skąd biorą się uszkodzenia?
5 punktów (10) głosów

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter
Bądź na bieżąco