Łożyska do silników elektrycznych

29 maja 2018 0

Autor:

Łożysko to jedna z kluczowych części, jeśli chodzi o budowę silnika elektrycznego. Od tego jaką jakość mają zastosowane łożyska w silniku, zależy późniejsza praca w maszynie. To jedyny ruchomy element, który będzie mógł się uszkodzić, a za nim pójdą lawinowo uszkodzenia innych części w silniku.

Łożyska niskiej jakości wykorzystane w silniku mogą zatem spowodować szybsze zużycie. Najpierw objawiające się większym hałasem silnika elektrycznego, potem z kolei przegrzewaniem wału i pokryw silnika, które są miejscem osadzenia łożysk.

Jakie łożysko do silnika elektrycznego?

Przegrzewanie w łożyskach może być na tyle mocne, że w dłuższym kontekście pracy będzie zapiekało łożyska i prowadziło do unieruchomienia silnika. Tym samym, dodatkowe opory wprowadzają łożyska w silniku pracującym, co przekłada się na zwiewniejsze poboru prądu na poziomie uzwojeń silnika. Wirnik obciera o stoi, co prowadzi do zwiększenia temperatury w miejscu tarcia. Na uszczelniającym pierścieniu mamy zawsze logo albo literowy symbol produkcyjny.

W maszynie wykorzystanie kiepskich łożysk w silniku prowadzi do kataklizmu – awaria i przestój. Łożysko w silniku elektrycznym poddajemy wymianie błyskawicznie po tym, gdy tylko wykryjemy problem. Profilaktycznie trzeba kontrolować temperaturę silnika wykorzystując pirometr. Kiedy łożyska zaczną już hałasować, to będzie już koniec ich używania i trzeba je bezwzględnie wymienić.

Każde odchylenie od temperatury normalnej będzie się już kwalifikowało do stwierdzenia, że zaczyna się uszkodzenie łożyska. Gdy omawiamy łożyska w elektrycznych silnikach, warto spojrzeć na sposób przenoszenia napędu. To znaczy – wykorzystanie pasów klinowych mocno napinanych przełoży się w szczególności w przekładniach wielopasowych na miejscowe, postępujące zużywanie elementu łożyska.

Paski klinowe gdy są napięte, będą dociskały kulki łożyska do jedynego miejsca na nieruchomej zewnętrznej bieżni. Powstają mikro wgniecenia, które z czasem ulegają powiększeniu.

W innym naszym artykule opisujemy łożyska toczne i skąd biorą się uszkodzenia

W innym naszym artykule opisujemy łożyska stożkowe – budowa, rodzaje i zastosowanie

Łożysko poprzeczne – co to jest, rodzaje, zastosowanie

Podłączenie silnika trójfazowego – jak podłączyć?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco