s

Kółka jezdne – rodzaje, zastosowanie

27 kwietnia 2022 0

Autor:

Kółka jezdne znajdują szerokie zastosowanie przy różnego rodzaju meblach i wózkach. Pozwalają na wygodne i sprawne przesuwanie rozmaitych przedmiotów. Korzysta się z nich nie tylko w domach, ale też w przydomowych i profesjonalnych warsztatach. Odznaczają się wysoką solidnością wykonania, długą żywotnością, trwałością i wytrzymałością.

Kółka jezdne – na jakie rodzaje się dzielą?

Współcześnie projektowane kółka jezdne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:

– kółka techniczne – radzą sobie z bardzo dużymi obciążeniami (dochodzącymi nawet do kilkuset kilogramów) i pełnią nieocenioną rolę w nowocześnie zaaranżowanych warsztatach, ale też przy przeprowadzkach oraz remontach,

– kółka meblowe – jak wskazuje nazwa można się z nimi spotkać przy meblach. Są przeznaczone do użytku domowego i mają nieco mniejszą nośność od kółek technicznych, ale na plus warto zaliczyć ich długą żywotność. Kółka meblowe są proste w montażu, nie brudzą podłóg, nie pozostawiają żadnych śladów i zarysowań, a do tego są komfortowe w użytkowaniu.

Jak widać każdy użytkownik powinien zastanowić się nad tym, z jakich konkretnie kółek jezdnych zechce skorzystać w danym momencie. Oba kółka jezdne mają swoje zalety, lecz różnią się przeznaczeniem.

Koła jezdne – ciekawe pomysły na wykorzystanie w codziennym życiu

Istnieje kilka ciekawych pomysłów na wykorzystanie kółek jezdnych w codziennym życiu. Koła jezdne można je połączyć z meblami warsztatowymi lub tymi, które znajdą zastosowanie w domowych garderobach. W tym przypadku ważne jest jednak to, aby kółka jezdne były wyposażone w system hamulcowy, tak aby zwiększyć własne bezpieczeństwo. Szafki na kółkach w przydomowych warsztatach to bardzo duże udogodnienie, ponieważ w ten sposób zainteresowani nie muszą dźwigać ciężkich narzędzi i sprzętów. Wystarczy przysunąć szafkę i sięgnąć po wybrany przedmiot.

Drugim pomysłem na wykorzystanie kółek jezdnych jest stworzenie ruchomej skrzynki na zabawki. Oczywiście przyda się to w każdym domu, w którym na co dzień znajdują się dzieci. Jak wiadomo małe istoty potrafią po sobie zostawić spory bałagan, a najczęściej sprzątają go rodzice. Nie trzeba w to angażować maksymalnego wysiłku i zaangażowania. Skrzynki mogą służyć do wygodnego i bezproblemowego transportowania zabawek, co przekłada się na to, że nie trzeba z nimi chodzić po całym pokoju i tracić energii. Wspierają też motorykę dziecka, ponieważ trzeba je ciągnąć lub pchać, a to ma pozytywny wpływ na rozwój dziecięcych mięśni.

Niebanalnym rozwiązaniem jest też stworzenie salonowych mebli z palet na kołach jezdnych. Meble z tej kategorii cieszą się obecnie coraz większą popularnością, a jeśli jeszcze będą wzbogacone w kółka jezdne to tym bardziej warto pokusić się o ich przetestowanie. Może to być np. stolik kawowy, który domownicy dzięki kołom jezdnym z łatwością przesuną w wybrane miejsce, np. w okolice kanapy lub sofy. Takie meble sprawdzają się zwłaszcza w stylu industrialnym, więc jeśli ktoś ma ochotę poeksperymentować z aranżacją wnętrz powinien zastanowić się nad skorzystaniem z powyższej propozycji. Wsparciem okaże się doświadczony architekt wnętrz.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Koło transportowe – stałe, skrętne czy z hamulcem?

Nóżki do mebli regulowane – jakie wybrać?

Kółka do palet i nie tylko – ciekawe pomysły na kółka

Kółka do mebli – jakie wybrać?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco