Koła zębate rodzaje, budowa, zastosowanie i zalety

16 sierpnia 2019 0

Autor:

Koła zębate zajmują ważne miejsce w wielu różnych urządzeniach. Jest m.in. częścią przekładni zębatej, elementem pompy zębatej, a także sprzęgła. Skonstruowane jest jedynie z trzech części, do których należy wieniec zębaty, piasta oraz łącznik. Ta niepozorna i niezbyt złożona część odgrywa jednak bardzo ważną rolę w działaniu licznych urządzeń.

Koła zębate rodzaje

Koła zębate najczęściej dzielimy na dwie główne kategorie. Są to koła walcowe oraz stożkowe, które następnie można podzielić ze względu na rodzaj zastosowanych zębów. I tak wyróżniamy koła walcowe o kształcie daszkowym, skośnym, prostym oraz łukowym, a także koła stożkowe z zębami w kształcie łukowym, skośnym oraz prostym.

Zastosowanie kół zębatych

Zastosowanie kół zębatych zależy m.in. od tego, w jakich urządzeniach są one używane. Wykorzystuje się je bowiem w bardzo wielu mechanizmach, a także w rozmaitych dziedzinach. Znajdziemy je nie tylko w dużych układach napędowych, turbinach, maszynach rolniczych, ale także w mniejszych – samochodach, a nawet zegarkach.

Koła zębate mają naprawdę szerokie zastosowanie. To elementy niezwykle praktyczne, ale również niezawodne. Odpowiedni dobór kół zębatych zapewni prawidłowe działanie wszystkich komponentów, wchodzących w skład mechanizmu, do którego zostały użyte. Główne zadania kół zębatych to: utrzymanie niezawodnego i pewnego ruchu, zapewnienie cichej pracy urządzenia, przenoszenie ruchu w sposób ciągły oraz regularny, a także usprawnienie możliwości eksploatacyjnych urządzenia.

Zalety kół zębatych

Koła zębate wspólnie tworzą przekładnie zębate, które są bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym w wielu urządzeniach. Ich największe zalety to równomierność, stabilność, poręczność wynikająca z niewielkich rozmiarów, łatwa obsługa i nieskomplikowane wykonanie, cicha praca (pod warunkiem regularnej konserwacji) oraz wydajność mechanizmów.

Mimo licznych zalet nie można nie wspomnieć również o drobnych wadach. Najczęściej wskazywane minusy to brak elastyczności i sztywna geometria w przekładni łańcuchowej. Może to prowadzić do awarii. W przekładniach zębatych nie ma także zabezpieczenia, które chroniłoby przed przeciążeniem i działało w sposób naturalny. Ostatnia wada to natomiast niskie przełożenie na pojedynczy stopień.

Budowa koła zębatego

 

Dobór koła zębatego

Jeśli nie mamy bogatej wiedzy na temat kół, czy przekładni zębatych, warto poprosić o pomoc specjalistę. Poprawny dobór elementów ma ogromny wpływ na prawidłowe i wydajne działanie urządzenia przez długi czas. A wymagania potrafią być często bardzo duże, dlatego by oszczędzić sobie nerwów i niepowodzeń, lepiej nie podejmować się doboru kół samodzielnie. Nie warto decydować się również na tanie rozwiązania, które często pozostawiają wiele do życzenia. Gdzie szukać fachowców? Zgłoś się do sklepu EBMiA. Korzystając z profesjonalnej pomocy będziesz mieć pewność, że koła zębate będą w 100% odpowiadały waszym oczekiwaniom.

Koła zębate rodzaje, budowa, zastosowanie i zalety
5 punktów (2) głosów

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter
Bądź na bieżąco