Koła zębate rodzaje, budowa, zastosowanie i zalety

16 sierpnia 2019 0

Autor:

Koła zębate zajmują ważne miejsce w wielu różnych urządzeniach. Jest m.in. częścią

Zalety kół zębatych

Koła zębate wspólnie tworzą przekładnie zębate, które są bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym w wielu urządzeniach. Ich największe zalety to równomierność, stabilność, poręczność wynikająca z niewielkich rozmiarów, łatwa obsługa i nieskomplikowane wykonanie, cicha praca (pod warunkiem regularnej konserwacji) oraz wydajność mechanizmów.

Mimo licznych zalet nie można nie wspomnieć również o drobnych wadach. Najczęściej wskazywane minusy to brak elastyczności i sztywna geometria w przekładni łańcuchowej. Może to prowadzić do awarii. W przekładniach zębatych nie ma także zabezpieczenia, które chroniłoby przed przeciążeniem i działało w sposób naturalny. Ostatnia wada to natomiast niskie przełożenie na pojedynczy stopień.

Budowa koła zębatego

 

Dobór koła zębatego

Jeśli nie mamy bogatej wiedzy na temat kół, czy przekładni zębatych, warto poprosić o pomoc specjalistę. Poprawny dobór elementów ma ogromny wpływ na prawidłowe i wydajne działanie urządzenia przez długi czas. A wymagania potrafią być często bardzo duże, dlatego by oszczędzić sobie nerwów i niepowodzeń, lepiej nie podejmować się doboru kół samodzielnie. Nie warto decydować się również na tanie rozwiązania, które często pozostawiają wiele do życzenia. Gdzie szukać fachowców? Zgłoś się do sklepu EBMiA. Korzystając z profesjonalnej pomocy będziesz mieć pewność, że koła zębate będą w 100% odpowiadały waszym oczekiwaniom.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco