DIN 976 czy DIN 975 – Jakie są różnice?

7 lutego 2022 0

Autor:

Norma DIN 976 i DIN 975

Popularna norma DIN 975 ma zastosowanie w przypadku wykonywania tzw. prętów gwintowanych. Co istotniejsze od pewnego czasu taka norma jest zgodna z normą DIN 976. Warto jednak poznać podstawowe różnice pomiędzy tymi oznaczeniami.

Czy DIN 976 i DIN 975 to jest samo?

Pręt gwintowany jest oznaczony w tzw. standardzie metrycznym i to właśnie w tym zakresie mówi się o oznaczeniach DIN 975 oraz DIN 976. W nieco starszych specyfikacjach pojawia się to pierwsze oznaczenie, natomiast w tych nowszych to drugie. Rola w obu przypadkach jest jednak bardzo podobna, praktycznie taka sama. Nie ma żadnych przeszkód, aby dokumentację z oznaczeniem DIN 975 zaktualizować na dokumentację zawierającą w sobie oznaczenie DIN 976.

Godne podkreślenia jest to, że wspomniane wyżej normy nie mają swoich odpowiedników w normach PN oraz ISO. Duże znaczenie przy stosowanych oznaczeniach mają preferencje producentów. Niektórzy z nich decydują się na dotychczasowe oznaczenia, inni łączą je ze sobą, a jeszcze inni wykazują zgodność starszej normy z tą nowszą.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Pręt gwintowany – rodzaje i zastosowanie

DIN – co to jest, normy, oznaczenia

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco