Czy warto inwestować w nowe maszyny CNC?

24 grudnia 2018 0

Autor:

Zakup maszyny CNC to niemały wydatek, dlatego zawsze jest poparty wcześniejszą analizą rynku, a także poznaniem potrzeb przedsiębiorstwa, w jakim będzie wykorzystywana. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, by dobrze dopasowała się do innych sprzętów i była spójna z typem prowadzonej produkcji.

Kluczowe pytanie pojawia się w momencie, gdy mamy już wybrany rodzaj maszyny CNC, znamy jej cenę i zaczynamy zastanawiać się, czy zainwestować w nową, czy może używaną maszynę. Często koszt zakupu sprzętu niestety przewyższa możliwości przedsiębiorcy. Czym zatem kierować się przy zakupie maszyny i czy warto w ogóle rozważać sprzęt z drugiej ręki? Zapraszamy do lektury.

Czy cena zawsze idzie w parze z jakością?

Robiąc zakupy zawsze staramy się zaoszczędzić, ale czy w każdym przypadku warto? Używana maszyna CNC to niemałe ryzyko. Często może zawierać wady ukryte, których nie da się dostrzec przy pierwszym kontakcie ze sprzętem. Trudno jest je rozpoznać – ujawniają się dopiero podczas użytkowania maszyny. Teraz jednak już nic nie możemy zrobić, ponieważ maszyna nie jest na gwarancji, a jej naprawa będzie niezwykle kosztowna. W dodatku nie da nam to pewności, że kolejne usterki nie zaczną pojawiać się lada dzień.

W przypadku nowej maszyny CNC to na początku musimy ponieść największy koszt, lecz później uwalniamy się od jakichkolwiek zmartwień związanych ze sprzętem. W razie nawet najmniejszych problemów, usterek, czy wad fabrycznych, wystarczy oddać maszynę CNC do serwisu, gdzie profesjonaliści naprawią nam ją, a my nie poniesiemy żadnych kosztów. Daje to pewność, że taka maszyna posłuży nam na długie lata.

Certyfikowane maszyny CNC

Precyzyjne normy dotyczące użytkowania maszyn CNC są określone przez rozmaite rozporządzenia. Bezpieczne i sprawdzone urządzenia to takie, które posiadają m.in. oznaczenie CE. Jest to deklaracja producenta, że wyrób spełnia wymagania dyrektywy „Nowego Podejścia” UE. Wybór takiego sprzętu gwarantuje, że jest on zgodny ze wszelkimi standardami. W przypadku gdy wybrana przez nas maszyna nie będzie posiadała takiego oznakowania, możemy mieć podejrzenie, że jest to oszustwo, które należy zgłosić. Produkty bez certyfikatów najprawdopodobniej narażą nas na dodatkowe koszty, a nawet mogą stanowić zagrożenie dla pracowników. Takie sytuacje zdarzają się przy zakupie używanej maszyny CNC, ale z pewnością nie nowej, od sprawdzonego producenta.

Nie oceniaj po okładce

Bez względu na to, czy maszyna CNC jest szczytem estetyki, czy też zupełnie nie pasuje do otoczenia, absolutnie nie ma co kierować się jej wyglądem przy zakupie. Nie ma to żadnego znaczenia dla jakości pracy, jaką wykonuje. Sprzęt powinien być przede wszystkim solidny i trwały – jakość jego wykonania jest ważna, ale wygląd nie.

W innym naszym artykule opisujemy budowę amatorskiej frezarki CNC

Czy warto inwestować w nowe maszyny CNC?
4.1 punktów (14) głosów

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter
Bądź na bieżąco