Oprawki narzędziowe – rodzaje i zastosowanie

12 lipca 2019 0

Autor:

Oprawki narzędziowe

Technolog podczas doboru technologii obróbki skrawaniem zwraca szczególną uwagę na mocowanie narzędzi. Problem z wybraniem odpowiedniego mocowania wydaje się być drobiazgowy, jednak w rzeczywistości odgrywa on dużą rolę. Jeśli oprawka narzędzia obraca się wokół własnej osi, siły odśrodkowe oddziałują na wszystkie części, z których jest zbudowana. Jeśli te siły zostaną rozłożone symetrycznie w stosunku do osi obrotu oprawki istnieje gwarancja uzyskania braku wibracji na elementach wrzeciona obrabiarki. W takim przypadku oprawki narzędziowe można uznać za wyważone, ponieważ bicie osiowe, które można na niej zmierzyć ma wartość w tysięcznych częściach milimetra. Klasę jakości wyważenia oprawek narzędziowych definiuje norma ISO 1940, dzięki której można sklasyfikować oprawki różnych producentów.

Dobór konkretnego typu oprawki narzędziowej należy zacząć od sprawdzenia posiadanego rodzaju stożka na maszynie obróbczej. W przemyśle spotkać można:

– SK – jest to chwyt ze stożkiem o zbieżności 7:24 (SK 30, SK 40, SK50),

– MK – jest to chwyt wykorzystujący stożek Morse’a (głównie maszyny konwencjonalne),

– HSK –chwyt stosowany w precyzyjnych maszynach CNC (HSK 63A, HSK100A).

Dobór oprawki narzędziowej pod względem mocowania narzędzia

Posiadając wiedzę na temat rodzaju uchwytu w obrabiarce kolejnym krokiem jest dobór oprawki pod względem mocowania narzędzia. Wyróżnić można kilka typów:

Oprawki hydrauliczne

Oprawki hydrauliczne – jeden z najczęstszych zastosowań w przemyśle, ze względu na bardzo dobre wyważenie oraz sztywność. Klasa wyważenia G2.5 przy 25 000 obrotów wrzeciona. Gwarantuje bardzo małe bicie (poniżej 0.003mm).

Pozwala na uniwersalne stosowanie do frezowania, wiercenia czy gwintowania. Bardzo dużą zaletą tego typu oprawek jest szybka wymiana narzędzia. Występuje możliwość ustawiania narzędzia do zderzaka. Zaciskanie/luzowanie narzędzia odbywa się poprzez dokręcanie/odkręcanie śruby dociskowej przy użyciu klucza dostarczonego przez producenta.

Korzystny stosunek ceny do jakości.

Oprawki termokurczliwe

Oprawki narzędziowe termokurczliwe – jest to kolejny typ oprawki w klasie wyważenia G2.5. Oprawki tego typu cechują się doskonałą i pewną siłą docisku narzędzia. Dostosowana jest tylko do jednego wymiaru średnicy narzędzia i wymaga wąskiej tolerancji wykonania trzonka ( mniejszej od h6). Są to również oprawki uniwersalne, przeznaczone do różnego rodzaju obróbki. Jednak swoje powodzenia zawdzięcza zastosowaniu podczas obróbki z długimi wysięgami narzędzia (3 razy dokładniejsza obróbka w porównaniu do oprawek ER).

Największą wadą jest konieczność posiadania specjalnego urządzenie do wymiany narzędzi. Oprawka zwiększa średnicę chwytu podczas podgrzania, co umożliwia wsunięcie narzędzia. Wystudzenie powoduje jej skurczenie i zacisk narzędzia. Oprawkę można chłodzić powietrzem lub wodą.

Wysoka cena ze względu na konieczność posiadania dodatkowego urządzenia.

Oprawki ER

Oprawki ER – najpowszechniejszy system zacisków na świecie. Klasa dokładności rzędu G6.3 dla 12 000 obrotów. Skutecznie mocowanie i łatwa obsługa. Podwójny stożek tulejki pozwala na zwiększoną powierzchnię blokującą, a zatem większą siłę docisku. Łatwy montaż/demontaż.

W skład oprawki ER wchodzą:

– Tulejka ER (https://www.ebmia.pl/1593-tuleje-er)

– Oprawka zaciskowa (https://www.ebmia.pl/1590-do-tulejek-er)

Tulejki ER występują w kilku rozmiarach i najczęściej sprzedawane są w kompletach, dla różnych rodzajów średnic. Standardowymi rozmiarami są ER-8, ER-11, ER-16, ER-20,
ER-25, ER-32, ER-40 oraz ER-50.

Przykładowy zestaw ze sklepu EBMiA.pl  (https://www.ebmia.pl/1599-komplet-tulejek-iso-er-kpl)

Oprawki typu WELDON

Oprawki narzędziowe typu WELDON – stosowane w przypadku, gdy wymagania odnośnie bicia narzędzia nie są zbyt wysokie ( maszyny konwencjonalne, obróbka zgrubna). Docisk narzędzia odbywa się przy użyciu śruby wkręcanej prostopadle do osi narzędzia. Wymagane specjalne podfrezowanie w trzonku narzędzia. Jest to ekonomiczna alternatywa frezowania.

Do narzędzi z chwytem WELDONA ISO-WE 7620 dostępne pod adresem: https://www.ebmia.pl/1636-iso-we-7620

Oprawki wiertarskie

Oprawki narzędziowe wiertarskie – uchwyty przeznaczone typowo do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania. Dokładność ruchu obrotowego w granicach 0.06mm. Zastosowanie głównie w maszynach konwencjonalnych oraz wiertarkach CNC. Niska cena.

 

Powyżej zostały omówione oprawki narzędziowe obrotowe. Należy jednak wspomnieć o odmianach oprawek nrzędziowych występujących na tokarkach. Najbardziej znanym typem mocowania jest stosowanie uchwytów VDI typu:

Oprawki nożowe poprzeczne

Dostępne pod adresem: https://www.ebmia.pl/1602-oprawki-nozowe-poprzeczne

Oprawki nożowe wzdłużne

Dostępne pod adresem: https://www.ebmia.pl/1603-oprawki-nozowe-wzdluzne

Oprawki do tulejek zaciskowych ER

Dostępne pod adresem: https://www.ebmia.pl/1604-oprawki-do-tulejek-zaciskowych-er

Oprawki do narzędzi z chwytem Morse’a

Dostępne pod adresem: https://www.ebmia.pl/1605-oprawki-do-narzedzi-z-chwytem-morse-a

Oprawki narzędziowe z uchwytem wiertarskim

Dostępne pod adresem: https://www.ebmia.pl/1606-z-uchwytem-wiertarskim

Oprawki narzędziowe z uchwytem walcowym

Dostępne pod adresem: https://www.ebmia.pl/1643-oprawki-z-chwytem-walcowym

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco