Operator CNC, zarobki i jak nim zostać?

24 grudnia 2018 0

Autor:

Obróbka materiałów z wykorzystaniem maszyn sterowanych numerycznie (maszyn cnc) jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle, a idzie za tym coraz większe zapotrzebowanie na operatorów umiejących obsługiwać te maszyny. Co trzeba wiedzieć, jeśli interesuje nas praca operatora maszyn CNC? Co robi operator CNC?

Spis treści (kliknij aby szybko przejść)

CNC lub maszyny cnc oznaczają układ sterowania numerycznego, w które wyposażone są urządzenia wykorzystywane w zakładach produkcyjnych do obróbki różnego rodzaju materiałów. Tego typu maszyna sterowana przez komputer może wykonywać rożnego rodzaju prace obróbcze: toczenie, frezowanie, szlifowanie, wiercenie, frezowanie itd. Największą zaletą obróbki cnc jest doskonała precyzyjna oraz możliwość uruchomienia produkcji seryjnej, w której każdy z elementów cechuje się bardzo dobrą jakością wykonania i precyzją detali.

Jakie kwalifikacje musi posiadać operator CNC?

Operator CNC to osoba, która jest odpowiedzialna za niemal cały proces obróbki materiałów z wykorzystaniem tego rodzaju urządzeń. Z tego powodu wymaga się od niej wiedzy i odpowiednich kwalifikacji. Jak je uzyskać jeśli dopiero myślisz o podjęciu pracy w charakterze operatora maszyn cnc? Pomocne mogą okazać się zawodowe kursy przygotowujące do pierwszej pracy w zawodzie.

Od operatora maszyn cnc wymaga się przeważnie nie tylko umiejętności obsługi maszyny sterowanej przez komputer, ale także umiejętności obsługi tradycyjnych, ręcznych obrabiarek takich jak frezarka, tokarka czy szlifierka. Ponadto operator CNC powinien umieć dobrać materiał oraz tworzywo do obróbki oraz umieć dokonać oceny zużycia maszyn oraz narzędzi. Wymagania stawiane operatorom maszyn cnc przez pracodawców to także umiejętność programowania i serwisowania maszyn sterowanych numerycznie oraz opracowania technologii obróbki w oparciu o rysunek techniczny zawierający detale. Nie mniej istotna jest umiejętność modyfikacji dotychczasowych programów.

 

Kurs na operatora maszyn cnc – co należy wiedzieć

Pierwszy krokiem na zawodowej drodze operatora maszyn CNC może być odbycie specjalistycznego, zawodowego kursu. Koszt takiego kursu podstawowego waha się od 2 do 3 tys. zł. Cena zależy od placówki szkolącej, wielkości miasta, a także np. liczby godzin kursu.

Na kursie uczy się niezbędnych umiejętności obsługi maszyn CNC, co skutkuje uzyskaniem kwalifikacji umożliwiających podjęcie pracy. Oprócz kursów zawodowych operatorzy cnc mogą także wyszkolić się w na bardziej specjalistycznych kursach, które uczą np. obsługi tokarki z konkretnym typem sterownika itd.

W naszym serwisie opublikowaliśmy Kurs CNC – Podstawy obróbki CNC dla operatorów – https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/podstawy-obrobki-cnc-dla-operatorow-cz-1/

Ile zarabia operator i programista CNC?

Dużo osób zastanawia się jakie ma zarobki operator CNC. Według najnowszych danych mediana płac na stanowisku operatora CNC wynosi 3900 zł brutto, co oznacza, że zarobki w Polsce wynoszą od ok. 3400 zł do 4700 zł brutto. Co bardzo istotne, aż 95% spośród pracowników jest zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, a już co czwarty z nich może cieszyć się zarobkami wyższymi niż 4700 zł brutto. Na jeszcze lepsze wynagrodzenie mogą liczyć programiści CNC, których zadaniem jest nie tylko obsługa i optymalizacja maszyn, ale również ich programowanie. Średnio programiści CNC zarabiają oni około 4200 zł brutto miesięcznie, czyli ich wynagrodzenie waha się w granicach od 3900 zł do 5800 zł brutto. Najwyższymi zarobkami pochwalić się może już co czwarty programista CNC.

Warto pamiętać, że zarobki operatora CNC, jak i programisty CNC mogą się różnić w zależności od posiadanego wykształcenia i doświadczenia osoby aplikującej na stanowisko, ale także od firmy, a w szczególności jej wielkości, ilości zatrudnianych pracowników czy lokalizacji oraz od zakresu obowiązków ustalonych w umowie. Niektóre przedsiębiorstwa uwzględniają również system premiowy, a także inne dodatki. Przez wzgląd na te czynniki zarobki mogą ulec zwiększeniu bądź zmniejszeniu.

Biorąc pod uwagę fakt, że tradycyjne maszyny są zastępowane tymi sterowanymi numerycznie, a na terenie całego kraju stale powstają przedsiębiorstwa produkcyjne, które do pracy wykorzystują nowoczesne maszyny CNC, zarówno operatorzy CNC, jak i programiści CNC mają coraz większe możliwości zatrudnienia, a także szerokie perspektywy awansu. Osoby pracujące w tej branży mogą liczyć również na wiele benefitów, w tym: świadczenia socjalne, ubezpieczenie na życie, prywatną opiekę zdrowotną, dofinansowanie do kultury i zajęć sportowych, a także bony towarowe.

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco