Operator CNC, jak nim zostać?

24 grudnia 2018 0

Autor:

Obróbka materiałów z wykorzystaniem maszyn sterowanych numerycznie (maszyn cnc) jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle, a idzie za tym coraz większe zapotrzebowanie na operatorów umiejących obsługiwać te maszyny. Co trzeba wiedzieć, jeśli interesuje nas praca operatora maszyn CNC? Co robi operator CNC?

CNC lub maszyny cnc oznaczają układ sterowania numerycznego, w które wyposażone są urządzenia wykorzystywane w zakładach produkcyjnych do obróbki różnego rodzaju materiałów. Tego typu maszyna sterowana przez komputer może wykonywać rożnego rodzaju prace obróbcze: toczenie, frezowanie, szlifowanie, wiercenie, frezowanie itd. Największą zaletą obróbki cnc jest doskonała precyzyjna oraz możliwość uruchomienia produkcji seryjnej, w której każdy z elementów cechuje się bardzo dobrą jakością wykonania i precyzją detali.

Jakie kwalifikacje musi posiadać operator CNC?

Operator CNC to osoba, która jest odpowiedzialna za niemal cały proces obróbki materiałów z wykorzystaniem tego rodzaju urządzeń. Z tego powodu wymaga się od niej wiedzy i odpowiednich kwalifikacji. Jak je uzyskać jeśli dopiero myślisz o podjęciu pracy w charakterze operatora maszyn cnc? Pomocne mogą okazać się zawodowe kursy przygotowujące do pierwszej pracy w zawodzie.

Od operatora maszyn cnc wymaga się przeważnie nie tylko umiejętności obsługi maszyny sterowanej przez komputer, ale także umiejętności obsługi tradycyjnych, ręcznych obrabiarek takich jak frezarka, tokarka czy szlifierka. Ponadto operator CNC powinien umieć dobrać materiał oraz tworzywo do obróbki oraz umieć dokonać oceny zużycia maszyn oraz narzędzi. Wymagania stawiane operatorom maszyn cnc przez pracodawców to także umiejętność programowania i serwisowania maszyn sterowanych numerycznie oraz opracowania technologii obróbki w oparciu o rysunek techniczny zawierający detale. Nie mniej istotna jest umiejętność modyfikacji dotychczasowych programów.

 

Kurs na operatora maszyn cnc – co należy wiedzieć

Pierwszy krokiem na zawodowej drodze operatora maszyn CNC może być odbycie specjalistycznego, zawodowego kursu. Koszt takiego kursu podstawowego waha się od 2 do 3 tys. zł. Cena zależy od placówki szkolącej, wielkości miasta, a także np. liczby godzin kursu.

Na kursie uczy się niezbędnych umiejętności obsługi maszyn CNC, co skutkuje uzyskaniem kwalifikacji umożliwiających podjęcie pracy. Oprócz kursów zawodowych operatorzy cnc mogą także wyszkolić się w na bardziej specjalistycznych kursach, które uczą np. obsługi tokarki z konkretnym typem sterownika itd.

W naszym serwisie opublikowaliśmy Kurs CNC – Podstawy obróbki CNC dla operatorów – https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/podstawy-obrobki-cnc-dla-operatorow-cz-1/

 

Operator CNC, jak nim zostać?
4.3 punktów (14) głosów

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter
Bądź na bieżąco