s

Narzędzia CNC – rodzaje, funkcje, budowa

19 kwietnia 2019 0

Autor:

Narzędzia CNC można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsza grupa posiada obracający się detal oraz nieruchome narzędzie. Te urządzenia powszechnie nazywa się tokarkami CNC. Natomiast druga grupa to urządzenia, w których detal jest nieruchomy, ale narzędzia z kolei ruchome. Należą do nich frezarki CNC.

CNC – co oznacza ten skrót?

CNC to skrót od angielskiego „Computerized Numerical Control”, co po polsku oznacza: komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. System CNC, poza różnicami przedstawionymi wyżej, w dużym stopniu opiera się na podobnym schemacie, czyli na sterowaniu pracą sprzętu na podstawie systemu cyfrowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak to wygląda w praktyce, a także jak należy się przygotować do pracy przy maszynie CNC, zapraszamy do lektury.

Jak przebiega sterowanie maszynami CNC?

Sterowanie maszynami CNC najlepiej można zrozumieć na podstawie układu współrzędnych. To właśnie dzięki niemu można poznać i przeanalizować działanie urządzeń. Generalnie system zarządzania i sterowania urządzeniami CNC jest dosyć łatwy. Praktycznie każda maszyna posiada program, gdzie znajduje się tabela wymiarów oraz narzędzi. Otrzymujemy zdefiniowane narzędzia, jak również ich specyfikację. Oczywiście podczas pracy szczęki, które utrzymują obrabiany detal. Zacisk, który w nich powstaje, uzyskiwany jest przy pomocy ciśnienia hydraulicznego. Czwarta część to głowica, na której umieszcza się narzędzia. W przypadku tokarek jest to głowica obrotowa.

Warto tu również wspomnieć o chłodziwach, które tworzone są specjalnie do maszyn CNC, by mogły działać sprawie nawet przez długi czas. Składają się z roztworu substancji wykonanego głównie z azotu oraz wody. Celem chłodziwa jest zabezpieczenie miejsca, gdzie narzędzie styka się z detalem.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco