Moduł liniowy – co to jest, budowa, zastosowanie

12 lutego 2022 0

Autor:

Co to jest moduł liniowy?

Moduł liniowy to proste w konstrukcji urządzenie, łączące w sobie wiele zastosowań przesuwu liniowego. W przeciwieństwie do prowadnic liniowych, mogą przenosić większe obciążenia, a to dzięki dużej sztywności. W przemyśle moduły liniowe znalazły już swoje miejsce, są niezwykle uniwersalne, zapewniają przesuw w wielu płaszczyznach, dzięki nim, rozbudujesz swój układ wieloosiowy do zaawansowanych rozmiarów. Pokrótce omówimy 3 rodzaje stołów liniowych i skupimy się szczególnie na module liniowym ze śrubą kulową.

Krótki opis działania modułu liniowego
Moduł liniowy to struktura mechaniczna zapewniająca ruch liniowy poziomy lub pionowy. Można go również połączyć w określony mechanizm ruchu — to znaczy ruch wieloosiowy, powszechnie określany jako oś XY, oś XYZ itp.

1 Moduł liniowy z oferty sklepu EBMiA

Jedną z ciekawszych rzeczy, jest to, że moduły linowe w różnych branżach, mają swoje nazwy. Możemy napotkać na takie nazwy, jak: liniowy stół przesuwny, stoły linowe, prowadnice elektryczne, ramiona robotów, modułowe prowadnice liniowe itp. Niemniej, nazwa moduły liniowe najbardziej oddaje mnogość zastosowań, pomimo prostoty konstrukcji.

2 Stół liniowy YR-EGHS95F-II SFU1605 o skoku 200mm

3. Nowość w sklepie EBMiA Stół liniowy YR-SBRS140K

 

Moduł liniowy – budowa

Przykładowy moduł liniowy składa się przede wszystkim z profilowanej obudowy, najczęściej wykonanej z aluminium, któremu zawdzięcza sztywność i przenoszenie większych obciążeń. Przy okazji obudowy warto odnotować, że jej profile, pozwalają na wykorzystanie większości sposobów łączenia. Jednym słowem, moduły liniowe są uniwersalne! Napędzane są z użyciem śruby kulowej, ale spotykane są również modele, które do napędu wykorzystują pasek zębaty bądź listwę zębatą. Pozostałe elementy to prowadnica liniowa, profil ze stopu aluminium, wspornik śruby kulowej, sprzęgło, silnik, przełącznik fotoelektryczny (opcjonalnie), itd. – zależnie od modelu, jak i instalacji.

Pasek zębaty w module liniowym

W szerokim świecie Internetu, często spotykamy moduł liniowy wykorzystującym do napędu pasek zębaty. Rozwiązanie to skutkuje przenoszeniem dużych prędkości, nawet w dłuższych przesuwach. Warte odnotowania jest, że stół liniowy tego typu praktycznie nie potrzebuje obsługi. Rozwiązanie to na pewno jest atrakcyjne, chociażby ze względu na niski koszt eksploatacji. Nie zapewni nam jednak powtarzalności i dokładności, a dodatkowo należy dołożyć do niego przekładnię, aby cała konstrukcja spełniała swoje zadania.

Moduł liniowy z listwą zębatą

Wybór napędu z listwą zębatą, może i wydaje się bardziej rozsądny, o ile patrzymy przez pryzmat sztywności przesuwu oraz przenoszenia dużych dynamicznych obciążeń. Niemniej, do zalet na pewno nie należy częstotliwość smarowania listwy zębatej. Jest to jednak ciekawa alternatywa dla osób, które od modułu linowego nie wymagają precyzyjności i powtarzalności ruchu.

Stół liniowy wykorzystujący śrubę kulową jako napęd

Konstrukcja niewiele różni się od poprzedników. Stół liniowy składa się z aluminiowej obudowy profilowanej, śruby kulowej a także wózka i prowadnicy, bądź wałków prowadzących. Ruch liniowy wózka następuje dzięki śrubie kulowej, która wykorzystuje obroty silnika krokowego. Moduły liniowe wykorzystujące śrubę kulową, biję o głowę stoły liniowe z paskiem zębatym lub listwą zębatą w obszarze precyzji pozycjonowania. Mówimy tu o częściach setnych milimetra! Napęd na śrubę kulową daje przewagę mocy w przenoszeniu ciężarów, w zależności od pozycji montażu. Wersje w układzie poziomym poradzą sobie z obciążeniami

Moduł liniowy z silnikiem krokowym – jakie wyposażenie?

Stoły liniowe napędzane śrubą kulową, wykorzystują silniki krokowe, do sterowania oczywiście zastosujesz sterowniki silników krokowych, bądź sterowniki PLC Samkoon. Korzystając z oferty EBMiA, zagwarantujesz swojej aplikacji właściwe rozwiązania, sterujące pozycją wózka modułu liniowego. W niektórych przypadkach warto, również rozważyć użycie takich komponentów, jak choćby wspomniane wyżej sterowniki PLC, wyłączniki krańcowe LTZ bądź panele HMI Samkoon.

Zastosowanie modułów liniowych

Stoły liniowe bez większego problemu pozwalają budować złożone układu ruchu punktów A-B, płaszczyznach XY-XYZ, czy nawet najprostszych instalacjach pomiarowych.

Moduły liniowe w EBMiA.pl

Gotowym rozwiązaniem dysponuje sklep EBMiA. W swojej ofercie posiadają moduły liniowe o różnych rozmiarach, długościach, oraz możliwościach aplikacji. Niewątpliwą zaletą jest prostota instalacji i bardzo dobra jakość wykonania poszczególnych elementów. Warto skorzystać z wiedzy specjalistów firmy EBMiA.PL, który swoim doświadczeniem pomogą dobrać odpowiedni model do Twojej aplikacji.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Silnik krokowy budowa, działanie i zastosowanie

Jaka przekładnia do silnika krokowego?

Serwonapęd a silnik krokowy?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco