Mocowanie części na ploterze cnc, poznaj Vilmill

26 marca 2019 0

Autor:

W przeszłości kleju z taśmy często wymagają etapu czyszczenia.

Spray samoprzylepny to kolejna opcja, ale pozostawia zabrudzenia, a resztki na gotowych elementach również wymagają oczyszczenia.

Vilmill

Nowy materiał roboczy, zwany Vilmill, jest alternatywą, która łączy właściwości próżni i klejenia. Jest on stosowany jako podłoże między arkuszem obrabianym a stołem próżniowym, utrzymywanym na miejscu przez podciśnienie, czego chyba nie trzeba wyjaśniać.

Ten nietkany materiał ma grubość 0,25 mm i jest bardzo porowaty. Zwiększa on znacznie siłę docisku arkusza na dwa sposoby. Zapewnia równomierne podciśnienie na całej powierzchni stołu próżniowego, a nie tylko nad otworami owego stołu, czy też sekcjami w stole rastrowym. Prawdziwa korzyść wynika jednak z powleczenia klejem po jednej stronie. Materiał umieszcza się na płycie próżniowej stroną klejącą do góry. Arkusz, który ma być obrabiany, jest umieszczany na nim. W przeciwieństwie do kleju na taśmie dwustronnej powłoka nie jest lepka, dopóki nie zostanie aktywowana w procesie frezowania przez chwilowe ciepło wytwarzane przez narzędzie. Obrabiane części są zatem lekko związane wzdłuż obrzeża w przybliżeniu od 0,5 do 0,7 mm po obu stronach krawędzi. Według twórców gotowych elementów, można je łatwo oderwać bez widocznych resztek kleju do wyczyszczenia.

Początkowo próżnia jest jedyną metodą mocowania arkusza w miejscu, ponieważ jest wystarczająco duża powierzchnia. Wszystkie obróbki wstępne, takie jak 3D i frezowanie kieszeni, można wykonywać na wszystkich elementach, ponieważ są one zagnieżdżone na arkuszu. Frezowanie konturów części można wykonać w jednym przejściu na cienkim materiale. Grubsze płyty mogą wymagać więcej niż jednego przejścia. Kiedy kontury części są wycinane, frez tnie również warstwę materiału Vilmill, bez przecięcia go na wskroś, aby nie uszkodzić stołu podciśnieniowego, a materiał ten nadal jest uchwytem mocującym drobnej części, nadal utrzymywanym w miejscu przez próżnię.

Pośrednicy donoszą, że produkt ten staje się coraz bardziej popularny nie tylko w przemyśle lotniczym i elektronicznym, ale także przy tworzeniu paneli kontrolnych, a także przy obróbce wszelki dupereli przez użytkowników małych maszyn i grawerek, a także twórców biżuterii. Kilku producentów ploterów frezujących oferuje swoje maszyny ze stołami próżniowymi wespół z tym materiałem podkładowym.

Ponieważ ciepło generowane w procesie obróbki jest potrzebne do aktywacji powłoki klejowej, nie można tu używać chłodziwa. Ogranicza to jego zastosowanie do obróbki materiałów nieżelaznych, takich jak aluminium, mosiądz, miedź i tworzywa sztuczne, w tym również płytek obwodów drukowanych wzmacnianych włóknem szklanym. W przypadku aluminium zalecana jest mgła o niskiej lepkości ze skupionej dyszy, umieszczona blisko frezu, aby nie dopuścić do gromadzenia się wiórów w przestrzeni obrabianej. W przypadku plastiku stosuje się tylko lekki podmuch w celu utrzymania wiórów w powietrzu dla łatwiejszego i bardziej efektywnego ich odessania.

Niektóre korzyści z zastosowania tego podkładu do pracy z ploterem to:

– Zmniejszenie czasu produkcji, umożliwiając znaczny wzrost prędkości obróbki, zwłaszcza w przypadku małych, cienkich i trudno obrabialnych elementów.

– Elementy te są bezpiecznie utrzymywane w miejscu do obróbki.

– Vilmill zapewnia równomierne podciśnienie na całej powierzchni, a tym samym zwiększa siłę docisku podciśnieniowego na stole próżniowym maszyny.

– Nie są wymagane ogonki do trzymania małych elementów.

– Duże oszczędności na materiale. Bez ogonków części można zagnieździć bliżej siebie.

– Bez ponownego mocowania.

– Lepsze wykończenie krawędzi (kontury części są obrabiane w jednym przejściu)

– Elementy można łatwo usunąć bez zniekształcania nawet delikatnych krawędzi.

– Bez konieczności czyszczenia części (po obróbce nie ma żadnych wykrywalnych pozostałości)

– Przyjazny dla środowiska (bez pyłu drzewnego z płyty MDF i bez kleju w sprayu)

– Vilmill może pełnić rolę przenośnika taśmowego do automatycznego załadunku / rozładunku

– Niski koszt (około 50 centów za metr kwadratowy w przypadku zakupu przez rolkę)

Ten produkt jest dostępny w rolkach o różnych szerokościach: 1,22, 1,5 i 1,8 m. Rolka ma nawinięte 100 metrów. Opcjonalnie można go używać podobnie do przenośnika taśmowego w celu zautomatyzowania produkcji, przemieszczając nowe arkusze na stole maszynowym i gotowe części. Stackmaster Engineering, wyłączny dystrybutor Vilmill w USA. Nic tylko zamawiać kontener i modlić się, żeby fracht nie zatonął gdzieś na Atlantyku.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco